• Dnes je: Štvrtok 05. októbra 2023 meniny má Viera

Získanie kompletnej výroby batérií do elektromobilov by malo byť cieľom budúcej vlády, ohlásené sú už dve investície

Získanie kompletnej výroby batérií do elektromobilov by malo byť cieľom budúcej vlády, ohlásené sú už dve investície

Na Slovensku sú už pritom ohlásené dve investície, ktoré budú zamerané na kompletovanie akumulátorov pre elektrické automobily.

Získanie kompletnej výroby batérií pre elektromobily na Slovensku by rozhodne malo byť posudzované ako strategický cieľ budúcej vlády, nakoľko výrazne pomôže stabilizovať automobilovú výrobu na Slovensku.

Pre agentúru SITA to v súvislosti s pondelkovým vyhlásením spoločností InoBat a Gotion High-Tech o výstavbe gigafabriky na výrobu batérií uviedol generálny sekretár Zväzu automobilového priemyslu SR Viktor Marušák.

Mapa výrobných závodov na elektromobily

„Práve v týchto dňoch a rokoch sa rozhoduje o tom, ako bude v budúcnosti vyzerať mapa výrobných závodov na elektromobily v Európe. Preto je mimoriadne dôležité takúto prevádzku na Slovensko prilákať. A to čo najskôr,“ skonštatoval.

Firmy pritom zatiaľ neohlásili, kam bude uvedená investícia smerovať. Pôjde o európsky región, Slovensko údajne o projekt môže zabojovať.

Zatiaľ sa mu pritom, na rozdiel od okolitých krajín, v tejto sfére príliš nedarí. Dôvodov je podľa Marušáka viacero, no medzi tie hlavné patria komplikované procesy pri získavaní povolení na výstavbu trvajúce až niekoľko rokov a cena elektrickej energie, ktorá je pri tejto investícií kľúčová. „Krajinám okolo Slovenska sa jednoducho zatiaľ darí investorom ponúknuť lepšie podmienky,“ zhrnul.

Ohlásené dve investície

Na Slovensku sú už pritom ohlásené dve investície, ktoré budú zamerané na kompletovanie akumulátorov pre elektrické automobily. Prvá je súčasťou plánovaného výrobného závodu Volvo a druhá je v určitom rozsahu plánovaná v prevádzke Porsche Smart Battery Shop v Dubnici nad Váhom. V trnavskom Stellantise už kompletáž prebieha. Ani jedna z nich však nebude vyrábať batérie úplne.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Smer rokuje o zostavení budúcej koalície, vyjadril sa k programovým rozdielom a kontaktoval aj Ódora (video)

smer rokuje o zostaveni buducej koalicie vyjadril sa k programovym rozdielom a kontaktoval aj odora video

4.10.2023 (SITA.sk) - Rokovania s preferovanými koaličnými partnermi sa rozbehli. Víťaz parlamentných volieb strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) nenarazila na zásadné programové rozdiely, okomentoval povolebný vývoj jej predseda Robert Fico.

Viac o téme: Predčasné voľby na Slovensku 2023

Sme v období vyjednávania, ktoré si vyžaduje striedmosť vo verejných vyjadreniach. Postupujeme podľa pravidla, že sa najskôr musíme dohodnúť, aký obsah bude mať vládny program a až potom riešiť personálne otázky," uviedol Fico vo videu na sociálnej sieti.

Predseda Smeru-SD tvrdí, že v záujme dobrej programovej prípravy kontaktoval predsedu úradníckej vlády Ľudovíta Ódora. Premiéra požiadal o súčinnosť pri poskytnutí aktuálnych informácií o vývoji verejných financií.

„Dnes sa odborný tím Smeru-SD stretne s ministrom financií Michalom Horváthom. Základom akéhokoľvek programu vlády musia byť presné údaje a kvalifikované odhady. Zdôrazňujeme, že konsolidácia verejných financií nemôže ísť na úkor dosiahnutého sociálneho štandardu ľudí," uviedol Fico.

Fico má síce v rukách najlepšie karty, ale Šimečka má po prvom kole neformálnych rozhovorov aj dobré správy

V sondovaní možnosti koalície bez Smeru-SD bude Progresívne Slovensko (PS) pokračovať aj napriek menšej pravdepodobnosti.

Uviedol to predseda PS Michal Šimečka, ktorý v utorok dokončil prvé kolo neformálnych rozhovorov s predsedami strán budúcej možnej koalície.

„Dobrou správou je, že zo všetkých strán je potvrdený záujem pokračovať v rozhovoroch a nenarazili sme na požiadavku, o ktorej by sme sa nevedeli ďalej rozprávať.

Najlepšie karty má však v rukách stále Robert Fico - je víťaz volieb, disponuje najväčším počtom mandátom, aj poverením od pani prezidentky," uviedol Šimečka s tým, že PS do toho pôjde bez červených čiar s úprimným zájmom dohodnúť sa.

O ďalších kolách rozhovorov a spätnej väzbe od partnerov bude Šimečka verejnosť súhrnne informovať.

Majerský: V tejto chvíli sa javí, že KDH mieri do opozície

V tejto chvíli sa javí, že Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) mieri do opozície. Povedal to v utorok po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou predseda KDH Milan Majerský.

Možnosť koalície s PS stále existuje

Možnosť alternatívnej koalície Progresívne Slovensko – Hlas-SD – KDH – SaS podľa neho stále existuje, no vyžadovalo by si to veľkú mieru kompromisu zo strany liberálnych strán, ktoré by museli ustúpiť z niektorých svojich požiadaviek.


„Pri štvorkoalícii je veľa otázok, ktoré nie sú zodpovedané a v niektorých otázkach sú priepastné rozdiely medzi politickými stranami. Práve preto si nemyslím, že to bude jednoduchá dohoda,“ povedal Majerský.


Šéf KDH zdôraznil, že nechcú svojich viac ako 200-tisíc konzervatívnych voličov sklamať. Byť v liberálno-progresívnej vláde by nebolo pre nich jednoduché a nechcú zahodiť polku svojho programu, na ktorý získali voličov.


„Ak bude zachovaná veľká miera kompromisu zo strany ostatných subjektov, vtedy sme ochotní debatovať o tom, aby neboli opakované voľby,“ povedal Majerský.

„Oťukávačka“ so Šimečkom


Pozvanie od predsedu víťaznej strany Smer-SD Roberta Fica na rokovanie zatiaľ nedostal. Stretol sa však už s lídrom Progresívneho Slovenska Michalom Šimečkom. Podľa jeho slov to bola „oťukávačka“.


Majerský zdôraznil, že rozhodnutie KDH nejsť do vlády so Smerom, sa nezmenilo ani po voľbách. Konečné slovo však bude mať až celoslovenská rada hnutia, ktorá zasadne 14. októbra. Podľa neho to nie je neskorý termín.

Robert Fico však dostal od prezidentky na zostavenie vlády 14 dní. „Čo sa týka prípadnej koalície Smer, Hlas a KDH, my sme pozvánku na takéto stretnutie ešte ani nedostali. Ale naše rozhodnutie spred volieb nebolo zmenené a stojíme si za ním,“ vyhlásil Majerský.


Zároveň dodal, že aj po voľbách naďalej zostáva prešovským županom. „Aj všetci ostatní šiesti župani, ktorí boli zvolení aj za poslancov Národnej rady SR, myslím, zostávajú zároveň aj županmi. Takže, dá sa to,“ uviedol.


Počasie