• Dnes je: Pondelok 26. septembra 2022 meniny má Edita

Žiadate o tehotenské a materské dávky? Sociálna poisťovňa má novinku

Žiadate o tehotenské a materské dávky? Sociálna poisťovňa má novinku

Elektronizácia uľahčuje občanovi komunikáciu so Sociálnou poisťovňou.

25.7.2022 (Webnoviny.sk) - Dávky tehotenské a materské si matky vybavia v Sociálnej poisťovni elektronicky, bez osobnej návštevy a predkladania rodného listu dieťaťa.

V prípade, že poistenec poberá rodičovský príspevok z úradu práce, Sociálna poisťovňa ho automaticky zaeviduje ako poistenca štátu na dôchodkové poistenie. Jednotlivé situácie elektronických služieb v tlačovej správe zhrnul hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Údaje si zistia elektronicky

Ako informoval Kontúr, o tehotenské dávky si môžu tehotné poistenky požiadať elektronicky cez eformulár na webovej stránke Sociálnej poisťovne.

Mamičky, ktoré poberajú tehotenské, už po pôrode nemusia pobočke predkladať doklad o skončení tehotenstva. Ide o tie poistenky, ktorých tehotenstvo bolo ukončené pôrodom. Sociálna poisťovňa tieto informácie získava elektronicky z matriky.

„V minulom roku Sociálna poisťovňa priemerne mesačne vyplácala 19 774 dávok tehotenské," uvádza hovorca poisťovne.

K žiadosti o materské nemusia mamičky dodatočne predkladať kópiu rodného listu dieťaťa na účely preukázania jeho rodného čísla. Tento údaj poisťovňa získa z Registra fyzických osôb ministerstva vnútra. Kontúr upresnil, že Sociálna poisťovňa v priemere mesačne posúdi približne 4-tisíc nových žiadostí o materské.

Prihlasovať sa už netreba

Poberateľ rodičovského príspevku, ktorý priznávajú a vyplácajú úrady práce, sa nemusí prihlasovať v Sociálnej poisťovni na dôchodkové poistenie ako poistenec štátu.

Túto informáciu poskytne poisťovni úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR). ÚPSVaR poskytuje aj identifikačné údaje rodiča a dieťaťa. Pokiaľ sú splnené zákonné podmienky, poberateľovi rodičovského príspevku automaticky vznikne dôchodkové poistenie ako poistencovi štátu.


Najčítanejšia najnovšia správa

Krik, ťahanie za vlasy aj úder do hlavy. Bittó Cigániková tvrdí, že ju poslankyňa Tabák napadla

krik tahanie za vlasy aj uder do hlavy bitto ciganikova tvrdi ze ju poslankyna tabak napadla

Poslankyňa a predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS) podáva trestné oznámenie na kolegyňu z pléna parlamentu Romanu Tabák (klub Sme rodina) za fyzické napadnutie. Uviedla to v statuse na sociálnej sieti Facebook.

Verbálne útoky

K incidentu malo dôjsť na koncerte v jednom bratislavskom podniku, kde bola s manželom a kamarátmi. „Bola perfektná nálada, obsluha, prostredie aj spoločnosť až do momentu, keď po jeho skončení v nočných hodinách prišla Tabák,“ začala Bittó Cigániková svoj opis udalosti.

Podľa vlastných slov sa jej počas niekoľkých nechutných verbálnych útokoch ako tak darilo zachovať si chladnú hlavu a nedať sa vyprovokovať, ale Tabák vraj pokračovala. „Keďže sa skrývala v šiltovke, dala som jej ju dole, nech všetci vidia, aká ‚inteligencia‘ reprezentuje svojich voličov v parlamente,“ pokračuje v rozprávaní Bittó Cigániková.

Ťahanie za vlasy

Myslela si, že Tabák si uvedomí, že sa na ňu ľudia dívajú čo stvára, a že sa ukľudní. Ale nestalo sa tak. „Pani poslankyňa Tabák zareagovala maximálnym využitím svojej mentálnej kapacity a teda ako zvieratko. Začala ma ťahať za vlasy a fyzicky napádať,“ priblížila poslankyňa za stranu SaS s tým, že celý čas sedela a nijako útok neopätovala.

Poslankyni Tabák vraj len dookola opakovala, či je normálna, nech sa ukľudní a nech ju pustí. Ale vraj bola v takom animálnom amoku, že nevedela prestať a nevedela sa absolútne ovládať. „Ľudia na ňu kričali, aby prestala, ťahali ju odo mňa, ale ona niekoľko minút neustále útočila a ešte sa aj postavila, aby mala lepšiu ‚páku‘ pri ťahaní,“ uviedla Bittó Cigániková.

Chvíľu sa zdalo, že je po všetkom, ale nebolo tomu tak. „Po chvíli sa vrátila, aby mi sediacej bez slova vrazila taký úder do hlavy, aký len tenistka vie dať pravačkou a opäť odišla,“ priblížila ďalej Bittó Cigániková s tým, že v sobotu skončila na pohotovosti s opuchnutým lícom, bolesťami hlavy a krku.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie