• Dnes je: Utorok 21. septembra 2021 meniny má Matúš

Žiaci by sa mohli učiť o zdravej výžive, materiály k voliteľnému predmetu sú pre školy zdarma

Žiaci by sa mohli učiť o zdravej výžive, materiály k voliteľnému predmetu sú pre školy zdarma

Voliteľný predmet „Viem, čo zjem“ sa viaže na projekt s rovnakým názvom, ktorý od roku 2017 funguje na stovkách slovenských základných škôl.

Žiaci štvrtého, piateho aj šiesteho ročníka základných škôl sa môžu v budúcom školskom roku dozvedieť viac o zdravej výžive. Ako informovala Zuzana Hambáleková z Neuropea, Štátny pedagogický ústav (ŠPÚ) zverejnil k voliteľnému predmetu „Viem, čo zjem“ nový vzdelávací štandard.

Motivácia k pozitívnej zmene

Školy, ktoré plánujú zaradiť do svojich učebných osnov tento predmet, tak môžu urobiť cez stránku projektu Viem, čo zjem. Kompletné vyučovacie materiály, teda šesť tématických celkov v rozsahu 32 vyučovacích hodín, majú školy k dispozícii zdarma. Napriek tomu, že hodiny sú vytvorené ako celistvé na celý školský rok, predmet poskytuje dostatok priestoru na úpravu v závislosti od potrieb učiteľov či žiakov.

Hambáleková podotkla, že vzdelávať deti v oblasti zdravej výživy má svoje opodstatnenie. „Množstvo správnych, ale aj nesprávnych stravovacích návykov preberáme z domu, a tie ovplyvňujú náš životný štýl aj v dospelosti. Škola je preto miestom, kde sa môžu deti dozvedieť veľa nových a užitočných informácií a motivovať tak k pozitívnej zmene aj svojich rodičov,“ vysvetlila.

Metodický list pre učiteľov

Doplnila, že tematické celky majú žiakom priblížiť témy, ako sú vyvážená strava, pitný režim, ovocie a zelenina, riziká nevhodného stravovania, energia či hygiena potravín.


Učebné materiály boli navyše rozšírené o doplňujúce témy, ako je potravinový odpad a tiež o videá s pohybovými aktivitami. Pre učiteľov tvorcovia predmetu vypracovali metodický list s rôznorodými aktivitami na hodinu, prezentáciu a aj pracovný list pre žiakov.

Voliteľný predmet „Viem, čo zjem“ sa viaže na projekt s rovnakým názvom, ktorý od roku 2017 funguje na stovkách slovenských základných škôl. Spolupracuje na ňom aj Úrad verejného zdravotníctva SR a je súčasťou Národného programu podpory zdravia.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie