• Dnes je: Sobota 02. decembra 2023 meniny má Bibiána

Zem prišla za 30 rokov o bilióny ton ľadu, topenie ľadovcov v Grónsku a Antarktíde sa extrémne zrýchlilo

Zem prišla za 30 rokov o bilióny ton ľadu, topenie ľadovcov v Grónsku a Antarktíde sa extrémne zrýchlilo

V rokoch 1992 až 1996 sa oba ľadovce, ktoré obsahujú 99 % sladkovodného ľadu na svete, zmenšovali o 105 miliárd ton ročne, z toho dve tretiny z Antarktídy.

Kontinentálne ľadovce v Grónsku a Antarktíde strácajú v súčasnosti ročne trikrát viac ľadu ako pred 30 rokmi. Vyplýva to z rozsiahlej novej medzinárodnej štúdie.

Vedci s použitím odhadov z 50 rôznych satelitov zistili, že roztápanie ľadovca v Grónsku sa v posledných rokoch extrémne zrýchlilo.

Čísla sú katastrofálne

Ročný priemer v rokoch 2017 až 2020 bol o 20 % vyšší ako na začiatku dekády a predstavoval viac ako sedemnásobok ročného úbytku na začiatku deväťdesiatych rokov minulého storočia.

Nové čísla sú podľa spoluautorky štúdie, klimatologičky Ruth Mottram z Dánskeho meteorologického inštitútu „naozaj katastrofálne“.


Hlavná autorka štúdie, glaciologička Ines Otosaka z Univerzity v Leeds pritom skonštatovala, že zrýchlený úbytok ľadovej pokrývky je jednoznačne spôsobený zmenou klímy spôsobenou človekom.

Stovky miliárd ton ročne

V rokoch 1992 až 1996 sa oba ľadovce, ktoré obsahujú 99 % sladkovodného ľadu na svete, zmenšovali o 105 miliárd ton ročne, z toho dve tretiny z Antarktídy.


Od roku 2017 do roku 2020, čo sú najnovšie dostupné údaje, sa však kombinované topenie vyšplhalo na 372 miliárd ton ročne, z toho viac ako dve tretiny z Grónska. Uvádza sa to v štúdii, ktorá vyšla tento týždeň v časopise Earth System Science Data.


Od roku 1992 Zem podľa štúdie prišla o 7,6 bilióna ton ľadu z týchto dvoch ľadovcov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 1. december 2023

horoskopy na dnes piatok 1 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 1. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Ak chcete meniť beh udalostí, môže sa vám to dnes podariť. Na mieste je však opatrnosť, pretože sa stretnete s veľkým odporom. Pohodlnejšie by bolo do toho sa nepúšťať.

Býk 21.4. - 21.5.

Skôr ako sa rozhodnete pre niečo celkom nové, mali by ste najskôr vyskúšať, čo to spraví na verejnosti. Nemôžete si predsa dovoliť robiť nepodarky.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Najskôr sa snažte pozbierať všetky potrebné argumenty a až potom s nimi vyjdite na verejnosť. Predčasný zásah by ani vám, ani veci nijako nepomohol.

Rak 22.6. - 22.7.

Hoci sa vývoj akcie predbežne zastavil, využite príležitosť a urobte si prehľad o nákladoch a výsledkoch svojho úsilia. Budete sa môcť lepšie pripraviť na ďalšie kroky.Všetky Horoskopy pre Piatok 1. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie