• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Zdravotné poistenie na Slovensku je podľa šéfky ÚDZS ako deravé potrubie, každoročne ním pretečú miliardy eur

Zdravotné poistenie na Slovensku je podľa šéfky ÚDZS ako deravé potrubie, každoročne ním pretečú miliardy eur

Minister zdravotníctva Michal Palkovič označil DRG za úhradový mechanizmus, podľa ktorého sa má od začiatku budúceho roka zdravotná starostlivosť hradiť nemocniciam na základe ich produkcie.

Na Slovensku každoročne púšťame miliardy eur zdravotných odvodov do deravého, hrdzavého potrubia, ktorého stav je alarmujúci. Na tlačovej besede to uviedla predsedníčka Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Renáta Bláhová. Reforma zdravotného poistenia podľa nej v minulosti nezaviedla európsky štandard a zabudla zakázať krížové vlastníctvo.

Diery treba zaplátať

„Zo zdravotného poistenia sa odlievajú stovky miliónov eur,“ upozornila. Za chybu považuje aj to, že sa doteraz nezaviedol systém DRG, teda úhradový systém pre nemocnice.

Vlani systémom zdravotného poistenia podľa Bláhovej pretieklo šesť miliárd eur, budúci rok by to malo byť o miliardu eur viac a v ďalšom roku o ďalšiu miliardu eur viac. Ide podľa nej o dvojciferné nárasty objemu peňazí, teda financie pre zdravotníctvo pribúdajú závratným spôsobom. „Toto nie je správna cesta, diery treba zaplátať,“ povedala.

Podľa šéfky ÚDZS sa už naštartovali kroky k pilotnému mechanizmu DRG. V tomto mesiaci by sa podľa nej mali zverejniť sadzby a relatívne váhy k systému DRG. Tento systém podľa Bláhovej umožní zaviesť spravodlivé odmeňovanie za daný výkon.

Zavedie sa systém DRG

Minister zdravotníctva Michal Palkovič označil DRG za úhradový mechanizmus, podľa ktorého sa má od začiatku budúceho roka zdravotná starostlivosť hradiť nemocniciam na základe ich produkcie.


Upozornil tiež na to, že sa treba zamýšľať nad tým, či je v systéme zdravotného poistenia dostatok financií a ako efektívne sa tieto zdroje využívajú. Zamyslieť sa podľa neho treba aj nad krížovým vlastníctvom v zdravotníctve a veľkým investičným dlhom.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie