• Dnes je: Streda 07. júna 2023 meniny má Róbert

Zápas Slovensko – Luxembursko sa skončil remízou, tréner Calzona sa nedočkal premiérového víťazstva (video)

Zápas Slovensko – Luxembursko sa skončil remízou, tréner Calzona sa nedočkal premiérového víťazstva (video)

Francesco Calzona sa nedočkal premiérového víťazstva na lavičke Slovenska ani vo svojom piatom zápase.

23.3.2023 (SITA.sk) - Slovenská futbalová reprezentácia remizovala vo štvrtkovom úvodnom zápase kvalifikácie o postup na budúcoročné majstrovstvá Európy v Nemecku s mužstvom Luxemburska 0:0.

Na Štadióne Antona Malatinského v Trnave slovenskí hráči nepotvrdili úlohu favorita, herne nepresvedčili a ich taliansky tréner Francesco Calzona sa nedočkal premiérového víťazstva na lavičke Slovenska ani vo svojom piatom zápase.

„Samozrejme, chceli sme vyhrať, získať tri body, no máme bod. Škoda toho druhého polčasu, mali sme tam nábehy po stranách, chýbala nám finálna prihrávka, trošku šťastie," zhodnotil priebeh pri mikrofóne Sport 1 defenzívny stredopoliar slovenskej reprezentácie Stanislav Lobotka. „Toto bol zápas, keď bolo treba z minima vyťažiť maximum. Bol to môj prvý zápas, ale musím priznať, že niektoré šance musím zvládať lepšie," nadviazal útočník Róbert Polievka.

Slovenskí reprezentanti v rámci aktuálneho asociačného termínu budú v akcii ešte v nedeľu 26. marca, keď v druhom zápase kvalifikácie ME 2024 privítajú na bratislavskom Tehelnom poli mužstvo Bosny a Hercegoviny.

Kvalifikácia ME 2024 vo futbale (J-skupina)

  • Trnava

Slovensko - Luxembursko 0:0

ŽK: 57. Gerson (Luxembursko), rozhodovali: Obrenovič - Praprotnik, Kordež (všetci Slovin.), 3523 divákov

Zostavy:

Slovensko: Dúbravka - Pekarík (82. Tomič), Gyömbér, Šatka, Hancko - Kucka, Lobotka, Duda (80. Bénes) - Suslov (73. Mak), Polievka (73. Boženík), Haraslín

Luxembursko: Moris - Bohnert (84. Rupil), Gerson, Chanot, Olesen (64. V. Thill), Pinto - Borges Sanches (64. Jans), Barreiro, C. Martins, Gerson Rodrigues - Danel Sinani (84. S. Thill)

I. polčas

V prvom polčase mali loptu častejšie na kopačkách hosťujúci hráči. Boli kombinačne lepší, no nevypracovali si žiadnu gólovú príležitosť s výnimkou strely Gersona Rodriguesa, ktorú vyrazil gólman Dúbravka.

Spomedzi slovenských hráčov vyčnieval priamočiarosťou debutant Polievka na hrote útoku. Do prestávky dvakrát strelecky zakončil, no nepresadil sa.

II. polčas

Po zmene strán v 50. min Dudov priamy kop s námahou vytlačil pred seba Moris, no Polievka ľavačkou netrafil priestor bránky. Zakrátko mal tento útočník Banskej Bystrice na hlave čistú gólovú šancu, luxemburský gólman mu však pokus bravúrne zneškodnil.

Keďže zmenu skóre neprinieslo ani zakončenie Boženíka a Haraslína, slovenský tím napokon vstúpil do kvalifikácie bezgólovou remízou. V šiestom vzájomnom zápase medzi Slovenskom a Luxemburskom sa po prvý raz zrodil nerozhodný výsledok.

Video: Tlačová beseda po zápase

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Slovenská ekonomika bude v tomto roku rásť, očakávajú analytici, ale rast môže oslabovať spotreba domácností

slovenska ekonomika bude v tomto roku rast ocakavaju analytici ale rast moze oslabovat spotreba domacnosti

7.6.2023 (SITA.sk) - Slovenskej ekonomike sa v prvom štvrťroku napokon darilo lepšie než ukazoval rýchly odhad. Oproti predchádzajúcemu kvartálu vzrástla o 0,3 %, pričom pôvodne to bolo 0,2 %. Medziročne tak rast dosiahol 1 %.

„Domáca spotreba podľa očakávaní oslabila, prepad bol však o niečo väčší než sa očakávalo. Naopak, smerom nahor bola ekonomika takmer výhradne tlačená zahraničným dopytom,“ povedal analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Podľa neho je možné očakávať celoročný rast ekonomiky.

Rozhodne druhá polovica roka

„Odhadovaný rast pre rok 2023 na úrovni 1,5 % medziročne sa tak ukazuje ako realistický scenár,“ skonštatoval Horňák.

Kľúčovým pre celoročný výsledok však bude podľa neho zvyšok roka, najmä jeho druhá polovica, kde predpokladá Slovenská sporiteľňa najvýraznejšiu akumuláciu investícií z európskych zdrojov.

„Ich schopnosť absorpcie tak môže zásadne ovplyvniť rast v nasledujúcich kvartáloch, keďže ich vnímame ako hlavný zdroj rastu v tomto roku,“ uviedol Horňák.

Úspory ľudí narážajú na limity

Posledné mesačné dáta naznačujú ďalší výraznejší pokles spotreby domácností, keďže úspory ľudí narážajú na svoje limity, a preto by negatívny príspevok k rastu mohol byť podľa analytika citeľnejší.

Rozbeh zahraničného dopytu Slovenská sporiteľňa predpokladá najmä v závere tohto roka, čo však bude silne závisieť od ekonomickej situácie u našich najvýznamnejších obchodných partnerov, najmä Nemecka, ktoré sa v úvode tohto roka prepadlo do technickej recesie.

„V prípade, že bude táto recesia trvať dlhšie, či sa ukáže aj v iných európskych krajinách, dostane sa pod tlak aj výkon slovenského hospodárstva,“ uzavrel Horňák.

Domácnosti zreálnili spotrebu

To, že slabnúca domáca spotreba bude brániť zrýchleniu ekonomického rastu na Slovensku, si myslí aj analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.


Slovenské domácnosti po prekvapivo silnej spotrebe v závere roka, ktorá išla na úkor ich úspor, boli už v úvode roka nútené svoju spotrebu zreálniť, akceptovať rekordne vysoký rast cien a pokles svojich reálnych príjmov.


„A hoci sa v druhej polovici roka najskôr obnoví mierny rast reálnych príjmov, nevyhnutná korekcia rekordne nízkej miery úspor zo záveru minulého roka bude brániť masívnemu zotaveniu spotreby, ktorá by mala byť i naďalej nižšia ako v rovnakom období minulého roka,“ uviedol Koršňák.

Výhľad na rast HDP nemenia

Vývoj ekonomiky v úvode roka sa zásadnejšie nelíšil od očakávaní UniCredit Bank a tak zatiaľ nemenia ani svoj výhľad na celoročný rast HDP.

„Naďalej očakávame, že rast HDP sa v tomto roku zvoľní z minuloročných 1,7 % na 1 %. Smerom k záveru roka by sa však ekonomický rast mal predsa len postupne zotavovať, čo sa prejaví aj na zrýchlení medziročného rastu HDP v budúcom roku, podľa našich odhadov na 2,3 %,“ dodal Koršňák.


Počasie