• Dnes je: Utorok 09. augusta 2022 meniny má Ľubomíra

Zálohovanie na Slovensku prebieha s problémami, podľa Budaja je to v začiatkoch pochopiteľné

Zálohovanie na Slovensku prebieha s problémami, podľa Budaja je to v začiatkoch pochopiteľné

V niektorých obchodných prevádzkach zaznamenali komplikácie s nedostatočným zvozom zálohovaných obalov. Podľa ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO) sú komplikácie v začiatkoch užívania systému zálohovania pochopiteľné.

Envirorezort však má záujem dosiahnuť optimálne fungovanie tohto systému. Minister Budaj preto už rokoval so Správcom zálohového systému a zástupcami výrobcov nápojov a obchodných prevádzok. Informovalo o tom tlačové oddelenie ministerstva životného prostredia v tlačovej správe.

„Zálohovanie nápojových obalov je veľkým celoslovenským projektom. Je dôležité, že si vieme sadnúť za jeden stôl a problémy vieme spoločne vyriešiť. My sme tí, ktorí momentálne nastavujeme budúci príklad aj pre ostatné krajiny Európskej únie,“ uviedol Budaj.


Zlepšenie situácie má spočívať najmä vo vzájomnom zosúladení potrieb obchodných prevádzok s možnosťami systému a hygienickými podmienkami.

Zabudli ste si uplatniť potvrdenie pre vrátenie zálohy? Môžete to urobiť nabudúce, ale má to háčik

Ak si zákazník zabudne uplatniť potvrdenie pre vrátenie zálohy, môže tak urobiť pri ďalšom nákupe. Zľavu si však môže uplatniť iba v tej predajni, v ktorej obaly vrátil. Potvrdenie je možné využiť buď ako zľavu pri nákupe, alebo si zákazník vypýta naspäť hotovosť.

Predajne majú svoje povinnosti

Každá predajňa, ktorá je väčšia ako 300 metrov štvorcových a odoberá zálohované obaly povinne zo zákona, má povinnosť vyplatiť zákazníkovi hotovosť, ak o to požiada.

Každá predajňa, ktorá je registrovaná v zálohovom systéme ako odberné miesto, je však povinná prevziať všetky zálohované obaly so symbolom Z-Zálohované bez ohľadu na to, či ich predáva, alebo nie. Agentúru SITA o tom informovalo Tlačové oddelenie Ministerstva životného prostredia SR.

Zálohovací systém sa stále vylaďuje

„Zálohovací systém so sieťou zálohomatov a zapojenými obchodnými prevádzkami je živý organizmus a stále sa vylaďuje. Každý článok sa potrebuje zžiť s procesmi a vyladiť ich na svojej strane, aby bol spokojný zákazník a zálohovanie bolo preňho jednoduché a prirodzené. Potrebuje to istý čas, a preto všetky zúčastnené strany apelujú na spotrebiteľov, aby boli zhovievaví aj na zamestnancov obchodov, a nedali sa odradiť, keď nepôjde všetko hneď na 100 percent,“ uviedol envirorezort.

Potrebná je kvalitná sieť odberných miest

Od spustenia zálohovania sa stihlo zálohovať zhruba 30 miliónov plastových fliaš a hliníkových obalov od nápojov. Aby bol systém efektívny a vyzbieral čo najväčšie množstvo PET fliaš a plechoviek, potrebuje mať podľa rezortu vybudovanú kvalitnú sieť odberných miest.

Povinné odberné miesta sú vo všetkých obchodných prevádzkach, ktoré majú viac ako 300 metrov štvorcových. Takýchto prevádzok je na Slovensku zhruba 1000. Do systému zálohovania PET fliaš a plechoviek je v súčasnosti zapojených 2147 obchodných prevádzok.


„To znamená, že viac ako polovica prevádzok je už v systéme na dobrovoľnej báze po dohode so Správcom zálohového systému. Správca v tejto súvislosti diskutuje s ďalšími distribútormi o zapojení sa do systému zberu zálohovaných obalov,“ uzavrel rezort.

Domácnosti budú môcť získať dotáciu na zateplenie či výmenu okien, envirorezort onedlho spustí projekt na obnovu domov

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) pripravuje podmienky na obnovu 30-tisíc rodinných domov. V pláne obnovy je na tento účel vyčlenených 528 miliónov eur.


Projekt obnovy domov bude zastrešovať Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP). Informovalo o tom Tlačové oddelenie MŽP SR v tlačovej správe.

Obnova rodinných domov

„Pôjde o dôležitý míľnik, ktorý pomôže Slovensku vo výraznejšom napredovaní zelenej transformácie. Predbežné podmienky výzvy odobrila aj Európska komisia a Národná implementačná a koordinačná autorita,“ uviedol štátny tajomník MŽP Michal Kiča.


Aktuálne je spustený webový portál www.obnovdom.sk, na ktorom žiadatelia nájdu potrebné informácie o tom, ako získať dotáciu na obnovu rodinného domu.

Recyklácia stavebného materiálu

Rovnako SAŽP pripravuje informačnú kampaň pre občanov, ktorá bude prebiehať po celom Slovensku. Súčasťou obnovy budov je aj reforma nakladania so stavebným odpadom.


Cieľom envirorezortu je, aby aspoň 70 percent stavebného a demolačného odpadu zo stavieb bolo opätovne využitých.

Envirorezort pripravil zákon, ktorým bude možné recyklovať stavebný materiál z demolácií


Ministerstvo životného prostredia SR predložilo do legislatívneho konania novelu zákona o odpadoch. Novela počíta s opätovným použitím stavebného odpadu z demolácie ako náhradu za iné materiály, pričom cieľom je, aby sa aspoň 70 percent takéhoto odpadu opätovne použilo. Platiť by mala od 30. júna 2022.

Odpad z demolácií

Túto povinnosť bude mať ten, komu bolo vydané stavebné povolenie. Povinnosť by sa mala vzťahovať na stavby nad 300 metrov štvorcových zastavanej plochy. Stavby pod 300 metrov štvorcových by mali byť od tejto povinnosti oslobodené, keďže pri týchto vzniká odpad menšieho rozsahu.


Novela zavádza povinnú selektívnu demoláciu, a to vrátane kontroly pred demoláciou a po demolácii. Rovnako sa určí miesto na triedenie odpadov. Za stavebný odpad sa považuje odpad z demolácií, ktorý vzniká pri stavebných prácach, pri úprave, údržbe stavieb alebo ich odstraňovaní. Novým pojmom je selektívna demolácia, čo je činnosť, pri ktorej sa určí postup pre zabezpečenie triedenia odpadu.

Zhodnocovanie stavebného odpadu

Pôvodca odpadu bude podľa návrhu povinný zabezpečiť zhodnotenie a recykláciu stavebného odpadu z demolácie, vykonať selektívnu demoláciu, stavebný odpad zhodnotiť a výstup z recyklácie využiť pri svojej činnosti, ak to bude možné, či pred vznikom odpadu preukázať zmluvu o fyzickom nakladaní s odpadom.

Rovnako bude povinný tri dni vopred písomne ohlásiť orgánu štátnej správy odpadového hospodárstva spôsob selektívnej demolácie, a to uvedením druhu, kategórie, predpokladaného množstva odpadu a spôsob, ktorým bude odpad zhodnocovaný. Po ukončení demolačných prác napokon do 30-tich dní písomne ohlási orgánu štátnej správy odpadového hospodárstva vyhodnotenie selektívnej demolácie.


Keďže Slovensko je dlhodobo na chvoste v miere recyklácie stavebných odpadov, hlavným cieľom návrhu je zvýšiť potenciál obehovej ekonomiky v oblasti stavebného odpadu a sektoru stavebníctva. To by malo viesť k vyššej miere recyklácie a predchádzaniu vzniku stavebného odpadu.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie