• Dnes je: Streda 29. novembra 2023 meniny má Vratko

Zakázať interupcie je hlúposť, zhodlo sa takmer 83 percent Slovákov v najnovšom prieskume

Zakázať interupcie je hlúposť, zhodlo sa takmer 83 percent Slovákov v najnovšom prieskume

Nadpriemerne vysokú podporu má to, aby budúca vláda rozhodla o úplnom zákaze interrupcií, medzi ľuďmi so základným a učňovským vzdelaním bez maturity

24.8.2023 (SITA.sk) - Bezmála 83 percent Slovákov si myslí, že budúca vláda by nemala rozhodnúť o úplnom zákaze interrupcií. Vypláva to z prieskumu agentúry AKO pre JOJ 24.

Účastníkom prieskumu bola položená otázka: „Mala či nemala by podľa vás budúca vláda rozhodnúť o úplnom zákaze interrupcií (umelého prerušenia tehotenstva)?“. Zvoliť si mohli len jednu odpoveď.

„Určite by nemala" vyhralo

To, že budúca vláda by určite nemala rozhodnúť o úplnom základe interrupcií si myslí 60,8 percenta respondentov, a že by to asi nemala robiť, uviedlo 21,8 percenta opýtaných. To, že by vláda mala rozhodnúť o zákaze podstúpiť umelé prerušenie tehotenstva si celkovo myslí 12,8 percenta účastníkov prieskumu, pričom 5,4 percenta odpovedalo „asi by mala" a 7,4 percenta je presvedčených, že vláda by tak určite mala učiniť. Na otázku nechcelo odpovedať 0,3 percenta respondentov a 4,3 percenta sa k nej nevedelo vyjadriť.

Faktormi sú pohlavie, vek aj vzdelanie

To, že vláda by nemala, alebo by asi nemala rozhodnúť o úplnom zákaze interrupcií si častejšie myslia ženy, záporné odpovede („určite by nemala" a „asi by nemala") uviedlo celkovo 85 percenta z nich, v porovnaní s osemdesiatimi percentami mužov. Kladne („určite by mala" a „asi by mala") odpovedalo 14 percent mužov a 12 percent žien.

Za to, aby budúca vláda rozhodla o úplnom zákaze interrupcií sú najčastejšie mladí ľudia vo veku od 18 do 33 rokov, kladné odpovede uvádzalo celkovo 17 percent z nich, naopak, najmenšiu podporu vyjadrili pre takéto rozhodnutie ľudia vo veku od 34 do 49 rokov, kde päť percent odpovedalo, že budúca vláda by o tom určite mala rozhodnúť a rovnako päť percent uviedlo, že asi by o tom mala rozhodnúť.

Nadpriemerne vysokú podporu má to, aby budúca vláda rozhodla o úplnom zákaze interrupcií, medzi ľuďmi so základným a učňovským vzdelaním bez maturity, kladné odpovede uviedlo dohromady 14 percent z nich, v tejto kategórií ale bolo i sedem percent respondentov, ktorí sa k otázke nevedeli vyjadriť. Naopak, najväčšmi sú proti ľudia s vysokoškolským vzdelaním, kde záporné odpovede uviedlo celkovo 88 percent z nich.

Záleží aj na kraji

Nadpriemerne často si to, že by budúca vláda mala rozhodnúť o úplnom zákaze interrupcií myslia obyvatelia Žilinského, Prešovského a Trenčianskeho kraja. V Žilinskom i Prešovskom kraji zhodne uviedlo kladné odpovede dokopy 18 percent opýtaných, v Trenčianskom kraji išlo o 16 percent.Najmenšiu podporu pre to, aby budúca vláda rozhodla o úplnom zákaze interrupcií, vyjadrovali obyvatelia Bratislavského a Nitrianskeho kraja, kladné odpovede v oboch prípadoch uvádzalo celkovo po osem percent z nich.

Voliči KDH, OĽaNo aj Republiky

Výrazne nadpriemernú podporu pre to, aby budúca vláda rozhodla o úplnom zákaze interrupcií, vyjadrovalo voličstvo Kresťanskodemokratického hnutia (KDH), celkovo to bolo 30 percent z nich. Nadpriemerne často sú za to, aby vláda úplne zakázala interrupcie aj voliči hnutia OĽaNO a priatelia, kde ide o 20 percent, hnutia Republika, kde kladné odpovede uvádzalo 18 percent.

Liberáli nesklamali

To, že budúca vláda by mala rozhodnúť o úplnom zákaze interrupcií si tiež myslí celkovo 16 percent voličov Slovenskej národnej strany, 15 percent elektorátu strany Smer-SD a tiež 14 percent voličstva hnutia Sme rodina. Absolútne proti je voličstvo strany Sloboda a Solidarita (SaS), medzi elektorátom liberálov uviedlo odpoveď „určite by nemala" 92 percent a „asi by nemala" osem percent respondentov.

Výrazne nízku podporu pre takéto rozhodnutie budúcej vlády vyjadrovalo voličstvo hnutia Progresívne Slovensko, celkovo išlo o štyri percenta, a u voličov strany Hlas-SD, kde kladné odpovede uviedlo celkovo sedem percent.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 29. november 2023

horoskopy na dnes stredu 29 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 29. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Čaká vás deň vhodný na nákupy. Máte šancu stretnúť priateľa, s ktorým môžete stráviť príjemné popoludnie. Pozor, zdravotne nie ste v najlepšej kondícii.

Býk 21.4. - 21.5.

Doterajšie úlohy sa vám zdajú priľahké? Práve rutina sa stane prekážkou v dosiahnutí určitého cieľa. Nejaký čas vám potrvá, kým nájdete originálny postup.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte výbornú náladu? Niektorým ľuďom sa to nebude páčiť, budú vás chcieť znechutiť. Riaďte sa vlastným rozumom. Dávajte si pozor na nočné zážitky.

Rak 22.6. - 22.7.

Už dnes úplne zabudnete na prácu a najbližším pripravíte atraktívny program. Počítajte s prejavmi vďačnosti. Milovaná osoba vás príjemne prekvapí.Všetky Horoskopy pre Stredu 29. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie