• Dnes je: Streda 18. mája 2022 meniny má Viola

Začal sa proces v kauze Judáš, bývalému policajnému funkcionárovi Rehákovi hrozí až 12 rokov

Začal sa proces v kauze Judáš, bývalému policajnému funkcionárovi Rehákovi hrozí až 12 rokov

Bývalý riaditeľ útvaru zvláštnych policajných činností čelí obžalobe za zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a dva skutky prijímania úplatku.

19.1.2022 (Webnoviny.sk) - Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Banskej Bystrici sa v stredu začalo hlavné pojednávanie v kauze Judáš s bývalým riaditeľom útvaru zvláštnych policajných činností Jozefom R., ktorý je obžalovaný zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a dvoch skutkov prijímania úplatku.

Ešte pred pojednávaním obžalovaný uviedol, že sa cíti byť nevinný. Expolicajtovi v prípade dokázania viny hrozí trest odňatia slobody na päť až 12 rokov.

Vypočuť chcú novinárku a prokurátora

Obhajoba namieta účasť novinárky Júlie Mikolášikovej, ktorá s obžalovaným robila rozhovor pred podaním obžaloby a chcú ju vypočuť ako svedka k prvému skutku. Tiež namieta prítomnosť dozorujúceho prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Petra Kysela, ktorého chce obhajoba taktiež vypočuť ako svedka.

Obhajoba nevedela, že práve Kysel bude túto vec dozorovať, lebo mu ju opätovne pridelili pre zaneprázdnenosť iného prokurátora. K návrhu prokurátor Kysel uviedol, že pokiaľ nebude zbavený mlčanlivosti, tak nebude môcť byť vypočutý v tejto trestnej veci.

Obidvoch svedkov obhajoba nenavrhla podľa obhajcu skôr, lebo nedôverujú orgánom činným v trestnom konaní a chcú ich vypočutie pred súdom.

V apríli ho pustili na slobodu

Bývalého riaditeľa útvaru zvláštnych policajných činností obvinili v rámci kauzy Judáš. Pôvodne bol od decembra 2020 stíhaný väzobne, v apríli 2021 ho však prepustili na slobodu. Najvyšší súd totiž dozorovému prokurátorovi vyčítal nekonanie pri žiadosti obvineného o prepustenie.

Dve dohody o vine a treste

Pôvodne v rámci kauzy Judáš stíhali aj bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského. Po jeho smrti však stíhanie zastavili.

Ďalší obvinení, konkrétne bývalý námestník riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Boris Beňa a viceprezident finančnej správy Daniel Čech, uzavreli s prokurátorom dohody o vine a treste, ktoré súdy schválili.

Dvaja obvinení sa odvolali

Ďalšími obvinenými v tejto kauze boli bývalý šéf kontrarozviedky SIS Peter G. a bývalý policajt Ladislav V. Dvojicu Špecializovaný trestný súd uznal v októbri minulého roku za vinnú z korupcie, pričom Petrovi G. uložil trest 11 rokov väzenia a Ladislavovi V. 10 rokov väzenia. Proti verdiktu sa odvolali.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie