• Dnes je: Nedeľa 02. októbra 2022 meniny má Levoslav

Za šesť miliárd eur vyrastie zhruba 40-tisíc nájomných bytov, hlási sa veľmi veľa lokálnych developerov (video)

Za šesť miliárd eur vyrastie zhruba 40-tisíc nájomných bytov, hlási sa veľmi veľa lokálnych developerov (video)

Šesťmiliardová investícia do nájomných bytov podľa lídra Sme rodina môže prispieť k vzniku 20-tisíc až 40-tisíc pracovných miest.

Štyri investičné spoločnosti pre výstavbu nájomných bytov so štátnou podporou by mali podpísať zmluvy so štátom na úrade vlády predbežne v októbri alebo v novembri.

Podľa predsedu Národnej rady SR a hnutia Sme rodina Borisa Kollára do výstavby bytov s regulovanou výškou nájomného na základe zákona o štátnej podpore nájomného bývania by mohli investovať podľa doterajších informácií približne do 6 miliárd eur.

Za tieto peniaze by mohlo byť postavených zhruba 40-tisíc nájomných bytov.

Vzniknú i desaťtisíce pracovných miest

„Týchto šesť miliárd bude pustených do slovenskej ekonomiky. Každá jedna miliarda, ktorá je investovaná do takýchto projektov, do výstavby bytov, infraštruktúry alebo čohokoľvek, prinesie okolo desaťtisíc zamestnancov,“ povedal v pondelok Kollár s odvolaním sa na nemenovaný rakúsky finančný inštitút.


Šesťmiliardová investícia do nájomných bytov podľa lídra Sme rodina môže prispieť k vzniku 20-tisíc až 40-tisíc pracovných miest. „Z tých 6 miliárd okamžite pôjde zhruba 40 percent do kasy štátu,“ predpokladá Kollár.

Závisieť bude podľa neho od investorov, resp. developerov, ako rýchlo budú pripravení začať stavať.


„Hlási sa veľmi veľa lokálnych developerov, ktorí už majú vykúpené pozemky, dokonca majú už stavebné povolenie. Sú ochotní to predávať veľkým investičným spoločnostiam a oni ich budú nakupovať. A budú nakupovať aj hotové byty od developerov,“ uviedol Kollár.

Peňazí na byty bude viac ako dosť

Podpredseda vlády Štefan Holý (nom. Sme rodina) potvrdil, že investori sa pozerajú po projektoch, ktoré už majú vydané stavebné povolenia.


„Akonáhle budú mať garantované podmienky, podpísanú investičnú zmluvu so štátom, už majú pripravené projekty. S projektmi nepôjdu von, pokiaľ nemajú podpísané zmluvy, lebo nemajú garantované podmienky,“ priblížil Holý s tým, že zatiaľ je to v režime obchodných rokovaní medzi developermi a investičnými partnermi. Vicepremiér ubezpečil, že peňazí na nájomné byty s podporou štátu bude viac ako dosť.

„Šesť miliárd slovenský bytový sektor podľa mňa nevidel ani neviem odkedy,“ dodal Holý.


Najčítanejšia najnovšia správa

Po alkohole siahnu čoraz mladšie deti, najrizikovejšou skupinou sú žiaci siedmych ročníkov

po alkohole siahnu coraz mladsie deti najrizikovejsou skupinou su ziaci siedmych rocnikov

2.10.2022 (Webnoviny.sk) - Deti počas pandémie začali častejšie užívať alkohol. Používali ho na zahnanie úzkosti, samoty i negatívnych pocitov počas izolácie. Už trinásťroční skúšajú alkohol s kamarátmi či sami, no častejšie siahnu po cigarete.

Vyplýva to z dotazníkov projektu Hovorme o alkohole. Alkohol skúšajú i mladšie deti. Pri pití sú deti najčastejšie ovplyvňované rovesníkmi či staršími kamarátmi. Piť zvyknú príležitostne, najčastejšie raz týždenne.

Šokujúce priznania žiakov

Obvykle pijú na rôznych oslavách, keď chcú zapadnúť, prípadne keď chcú byť sebavedomejší alebo sa chcú zbaviť negatívnych pocitov. Okrem alkoholu skúšajú i cigarety a drogy.

Rôzne elektronické či vaporizované cigarety sú v súčasnosti považované za módne a zadovážiť si fľašu alkoholu, prípadne i drogy, tiež nie je pre deti problematické.

„Projekt je určený žiakom siedmych ročníkov a doteraz sa doň zapojilo vyše 15-tisíc žiakov zo 190 škôl po celom Slovensku. Žiaci počas interaktívnych hodín hovoria o alkohole s vyškolenými lektormi, počúvajú príbehy svojich rovesníkov, hovoria o vlastných skúsenostiach a zážitkoch. Niektoré priznania doslova šokujú aj skúsených lektorov,“ opísal projekt Tomáš Huba z OZ Fórum Pi s rozumom (FPSR).

Doplnil, že práve deti v siedmom ročníku sú veľmi rizikovou skupinou, pretože v tomto veku sa po prvýkrát stretávajú s alkoholom, a to medzi kamarátmi, alebo v rodine. Zároveň sa sami za deti nepovažujú, no sú veľmi ovplyvniteľní. Podľa Hubu treba s nimi o alkohole otvorene hovoriť.

Zakázané ovocie najlepšie chutí

Podľa prieskumu občianskeho združenia každý štvrtý rodič sám ponúkne dieťaťu alkohol. Častokrát ide o pivo, ktoré je mylne spolu s vínom považované za „mäkký" alkohol. Huba tvrdí, že delenie alkoholu na mäkký a tvrdý je omyl.

Doplnil, že jeden deciliter vína, dve a pol decilitra piva a tri centilitre vodky majú rovnaký obsah alkoholu. Podľa lektorky Zuzany Žilinčíkovej deti často pijú, pretože im je alkohol zakazovaný, a ony chcú vyskúšať zakázané. Tiež tým, že vidia dospelých piť, považujú pitie alkoholu za normálne. Používajú ho na zahnanie nudy, frustrácie i samoty.


„Je veľký rozdiel medzi tým, keď dieťa vníma alkohol ako čosi výnimočné a tým, že ho vníma ako úplne bežnú a niekedy aj neodmysliteľnú súčasť života. Len na nás záleží, ako bude dieťa k alkoholu pristupovať, no striktné zákazy a tresty nie sú tá správna cesta. Najmä staršie deti túžia najsilnejšie po tom, čo im zakazujeme,“ vysvetľuje psychológ Josef Šedivý z OZ Sananim, ktoré sa venuje drogovým závislostiam a spolupracuje s FPSR.


Dodal, že deťom treba vysvetliť, že alkohol môže rozvracať vzťahy i zdravie, a tiež že nie je znakom úspechu, atraktivity či zrelosti.

Tvrdšie tresty za alkohol za volantom

Podľa lektorky deti vítajú prednášky Hovorme o alkohole. Oceňujú najmä možnosť otvorene hovoriť o alkohole. Tínedžri tiež nechápu, prečo polícia nerobí častejšie razie na alkohol.

Ocenili by aj tvrdšie tresty za alkohol, a to najmä u vodičov. Pozitívne možno vnímať výsledky prieskumu WHO, podľa ktorého postupne klesá miera nadmerného požívania alkoholu medzi mladistvými. V prípade dospelých sa za posledných desať rokov spotreba alkoholu znížila o 10 percent.


OZ Fórum Pi s rozumom vykonáva prevenciu i osvetu a vzdeláva deti i dospelých v záujme zodpovedného prístupu k alkoholu. Projekt Hovorme o alkohole vstupuje v školskom roku 2022/2023 do šiesteho ročníka.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie