Agentúra AKO realizovala výskum od 7. do 13. marca na vzorke 1 000 respondentov
Za 500-eurovú odmenu by išlo voliť takmer 90 percent voličov, bez odmeny by k urnám niektorí neprišli

28.3.2023 (SITA.sk) - Za predpokladu, že za účasť vo voľbách dostanú voliči 500-eurovú odmenu, voliť by išlo 89,2 percenta oslovených voličov. Bez odmeny by išlo k voľbám 67,5 percenta voličov. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre reláciu Analýzy Na hrane televízie Joj. Agentúra realizovala výskum od 7. do 13. marca na vzorke 1 000 respondentov.
Podľa prieskumu by 65,8 percenta opýtaných volilo stranu, ktorú plánovalo, a to aj napriek možnej 500-eurovej odmene. Stranu, ktorá im bude v tej chvíli sympatická, by kvôli odmene volilo 20,1 percenta účastníkov prieskumu. Voliť nepôjde 8,1 percenta respondentov, aj keby za účasť vo voľbách dostali odmenu, pričom 3,1 percenta by volilo stranu, ktorá danú odmenu vybavila.
Z prieskumu taktiež vyplynulo, že 0,2 percenta ľudí by za odmenu hodilo do volebnej urny len prázdnu obálku. „Odmena by presvedčila hlavne voličov, ktorí zvyknú odpovedať, že nevedia koho by v súčasnosti volili, pričom 84 percent z nich by išlo za odmenu voliť, z respondentov odpovedajúcich pri klasických preferenciách, že nepôjdu voliť, by odmena motivovala 40,3 percenta," uviedla agentúra.
Najčítanejšia najnovšia správa
Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť, hovorí odborník o slovenskom zdravotníctve

Ministerstvo zdravotníctva SR je z hľadiska čerpania eurofondov jedno z najslabších. V debate na konferencii Vizionári 2023 to uviedol odborník Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) na zdravotníctvo Peter Stachura.
Narážal tak na problémy spojené s výstavbou nemocnice Rázsochy a nesystematické čerpanie eurofondov. Podľa Stachuru je využitie peňazí z plánu obnovy povinnosťou štátu.
„Potrebujeme dofinancovať zdravotníctvo, bez toho sa to nedá. Zdravotníctvo musí byť prioritou budúcej vlády,“ tvrdí.
Financovanie banálnych vyšetrení
Zdravotníctvo na Slovensku podľa Stachuru nezvláda financovanie banálnych vyšetrení a problém je v nesystematickosti.
„Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť. Máme nadbytočné množstvo CT vyšetrení, MR vyšetrení a predoperačné vyšetrenia robíme duplicitne. Robotická chirurgia sa rozbieha ako huby po daždi. Tieto veci sa musia zadefinovať, kde to má zmysel a kde to zmysel nemá,“ zdôraznil.
Preventívne prehliadky
Expert KDH sa vyjadril aj k téme primárnych prevencií na Slovensku. Problémom podľa neho je to, že sa nemerajú žiadne dáta z preventívnych prehliadok.
„Nemeriame, čo vlastne z tej preventívy máme. Nevieme, aké sú dáta, nechávame ľudí chodiť na preventívne prehliadky a nevieme, čo z toho majú, či naozaj máme záchyt nejakých ochorení,“ povedal.
Na racionálnom nastavení systému sa podľa Stachuru vedia ušetriť zdroje v zdravotníckom sektore.