• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Z ruského zajatia sa počas výmeny zajatcov vrátilo viac ako 130 osôb, uviedol Jermak

Z ruského zajatia sa počas výmeny zajatcov vrátilo viac ako 130 osôb, uviedol Jermak

Sú medzi nimi vojaci, príslušníci pohraničnej stráže, národnej gardy, námorníci či pracovníci špeciálnej dopravnej služby, ktorých zajali na fronte v Bachmute, Soledare, Zaporižžii a Chersone.

16.4.2023 (SITA.sk) - Ukrajina a Rusko mali v uplynulých dňoch „veľkú veľkonočnú výmenu zajatcov“. Šéf úradu ukrajinského prezidenta Andrij Jermak na komunikačnej platforme Telegram informoval, že v rámci výmeny sa domov dostalo 130 ľudí.

Informuje o tom spravodajský portál Ukrajinská pravda.

Jermak na Telegrame prízvukoval, že podstatou Veľkej noci, ktorú pravoslávni veriaci oslavujú v týchto dňoch, je nádej. „Presne to cítili príbuzní vojnových zajatcov, ktorí na nich tak dlho čakali,“ povedal.

Veľkú výmenu zajatcov oznámil Jermak aj v pondelok. V rámci nej sa domov dostalo 100 Ukrajincov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Izrael pokračoval v bombardovaní Pásma Gazy po tom, ako USA vetovali rezolúciu OSN o okamžitom prímerí

izrael pokracoval v bombardovani pasma gazy po tom ako usa vetovali rezoluciu osn o okamzitom primeri

9.12.2023 (SITA.sk) - Izraelské bojové lietadlá v noci na sobotu bombardovali Pásmo Gazy vrátane niektorých zmenšujúcich sa kúskov územia na juhu, ktoré Jeruzalem odporučil palestínskym civilistom ako evakuačné oblasti.

Najnovšie bombardovanie prišlo po tom, ako USA vetovali rezolúciu Organizácie Spojených národov požadujúcu okamžité humanitárne prímerie v Gaze napriek tomu, že ju podporila väčšina členov Bezpečnostnej rady OSN.

Zomreli tisíce ľudí

Od začiatku vojny medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy podľa palestínskeho ministerstva zdravotníctva zomrelo viac ako 17 400 ľudí.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Ministerstvo však nezverejňuje informácie, koľko obetí tvoria civilisti a koľko bojovníci.

Vojna vypukla po tom, ako Hamas začiatkom októbra vtrhol do južného Izraela a zabil zhruba 1 200 ľudí, prevažne civilistov. Zodpovednosť za civilné obete v Gaze podľa Izraela nesie hnutie Hamas, pretože civilistov využíva ako ľudské štíty.

USA naďalej odmietajú prímerie

Od prvého decembra, čiže od skončenia niekoľkodňového prímeria, bolo zabitých viac ako 2 200 Palestínčanov.

Napriek rastúcemu medzinárodnému tlaku administratíva amerického prezidenta Joea Bidena naďalej trvalé prímerie odmieta a tvrdí, že by umožnilo Hamasu prežiť a ohrozovať Izrael.


Počasie