• Dnes je: Nedeľa 25. februára 2024 meniny má Frederik(a)

Wagnerovci v Bielorusku by sa mohli vydávať za migrantov a pokúsiť sa vstúpiť do EÚ

Wagnerovci v Bielorusku by sa mohli vydávať za migrantov a pokúsiť sa vstúpiť do EÚ

Vyjadril sa tak poľský premiér Mateusz Morawiecki počas návštevy v zbrojovke v juhopoľskom meste Gliwice.

29.7.2023 (SITA.sk) - Žoldnieri z ruskej Wagnerovej skupiny v Bielorusku by sa mohli vydávať za migrantov a pokúsiť sa vstúpiť do Európskej únie (EÚ), varoval poľský premiér Mateusz Morawiecki.

Mohli by tiež podľa neho napomáhať nelegálnej migrácii z Bieloruska, čo Poľsko označuje za „hybridnú vojnu“. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Krok vpred k ďalšiemu hybridnému útoku

Morawiecki upozornil, že zhruba stovka wagnerovcov sa presunula k mestu Hrodna blízko Suwałského koridoru, ktorý tvorí 95-kilometrová hranica s Litvou a oddeľuje Bielorusko od ruskej exklávy Kaliningrad. Žoldnieri podľa neho môžu predstierať, že sú bieloruskí pohraničníci, aby pomohli migrantom vo vstupe do EÚ, alebo sa tváriť, že sú migranti.

„Situácia sa stala ešte nebezpečnejšou. Toto je určite krok vpred smerom k ďalšiemu hybridnému útoku na poľské územie,“ vyjadril sa poľský premiér počas návštevy v zbrojovke v juhopoľskom meste Gliwice.

Vyvolávanie migračnej krízy

Niekoľko tisíc členov Wagnerovej skupiny sa presunulo do Bieloruska po krátkej vzbure proti Kremľu z konca júna. Wagnerovci po vzbure dostali možnosť pridať sa k ruskej armáde alebo odísť do Bieloruska, ktoré je blízky spojenec Moskvy.

Minsk čelí obvineniam, že povzbudzuje migrantov z Blízkeho východu, aby pricestovali do Bieloruska a odtiaľ sa ľahko dostali do EÚ. Bieloruský vodca Alexander Lukašenko vyvolávanie migračnej krízy na východnej hranici eurobloku popiera.

Morawiecki uviedol, že medzi Bieloruskom a Poľskom tento rok dosiaľ zaznamenali 16-tisíc pokusov o prekročenie hranice. Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž Frontex uviedla, že v období od januára do júna zaznamenali z Bieloruska 2 312 prípadov nelegálneho prekročenia hraníc do EÚ.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 25. február 2024

horoskopy na dnes nedelu 25 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Únava vám zabráni nasadiť vyššie tempo. Stretnete niekoho, kto vám bude chcieť pomôcť, ale jeho zisk bude oveľa prevyšovať váš. Porozmýšľajte nad ponúkanou pomocou.

Býk 21.4. - 21.5.

Možno by ste chceli na poslednú chvíľu zmeniť svoje plány. Ak však neurobíte dostatočné bezpečnostné opatrenia musíte rátať s istým rizikom. V jednej záležitosti vás čaká prekvapenie.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes vás zaujme niekto svojimi zaujímavými názormi. Radi by ste sa s ním porozprávali, aby ste sa zbavili svojich pochybností. Nenechajte si nahovoriť niečo, o čom nie ste skalopevne presvedčení.

Rak 22.6. - 22.7.

Konajte cieľavedome a zodpovedne. Nenechajte sa vykoľajiť vlastnou nervozitou. V zamestnaní máte šancu zlepšiť pozíciu, len si nevšímajte pripomienky.
Všetky Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie