• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Vzbura Prigožina a wagnerovcov odhalila slabosť Kremľa aj Šojgua, dohoda nerieši hlavný problém

Vzbura Prigožina a wagnerovcov odhalila slabosť Kremľa aj Šojgua, dohoda nerieši hlavný problém

Postup wagnerovcov zároveň poukázal na degradáciu vojenských rezerv Ruska.

25.6.2023 (SITA.sk) - Dohoda medzi bieloruským diktátorom Aleksandrom Lukašenkom a šéfom žoldnierskej Wagnerovej skupiny, ktorá sa vzbúrila proti ruskému vedeniu, je krátkodobým riešením „ukazujúcim vážnu slabosť Kremľa a ruského ministerstva obrany". Uviedol to americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW).

„Postup wagnerovcov zároveň poukázal na degradáciu vojenských rezerv Ruska, ktoré sú takmer úplne zamestnané bojom na Ukrajine, a tiež riziko spoliehania sa na neskúsených odvedencov pri obrane hraníc Ruska," dodal ISW. Informuje o tom web Kyiv Independent.

Rusko teraz čelí hlbokej nestabilite a dohoda, ktorú sprostredkoval Lukašenko, nerieši hlavný problém, a to hlbokú vnútornú bezpečnostnú slabosť „pravdepodobne v dôsledku prekvapenia a vplyvu vysokých strát na Ukrajine".

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Izrael pokračoval v bombardovaní Pásma Gazy po tom, ako USA vetovali rezolúciu OSN o okamžitom prímerí

izrael pokracoval v bombardovani pasma gazy po tom ako usa vetovali rezoluciu osn o okamzitom primeri

9.12.2023 (SITA.sk) - Izraelské bojové lietadlá v noci na sobotu bombardovali Pásmo Gazy vrátane niektorých zmenšujúcich sa kúskov územia na juhu, ktoré Jeruzalem odporučil palestínskym civilistom ako evakuačné oblasti.

Najnovšie bombardovanie prišlo po tom, ako USA vetovali rezolúciu Organizácie Spojených národov požadujúcu okamžité humanitárne prímerie v Gaze napriek tomu, že ju podporila väčšina členov Bezpečnostnej rady OSN.

Zomreli tisíce ľudí

Od začiatku vojny medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy podľa palestínskeho ministerstva zdravotníctva zomrelo viac ako 17 400 ľudí.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Ministerstvo však nezverejňuje informácie, koľko obetí tvoria civilisti a koľko bojovníci.

Vojna vypukla po tom, ako Hamas začiatkom októbra vtrhol do južného Izraela a zabil zhruba 1 200 ľudí, prevažne civilistov. Zodpovednosť za civilné obete v Gaze podľa Izraela nesie hnutie Hamas, pretože civilistov využíva ako ľudské štíty.

USA naďalej odmietajú prímerie

Od prvého decembra, čiže od skončenia niekoľkodňového prímeria, bolo zabitých viac ako 2 200 Palestínčanov.

Napriek rastúcemu medzinárodnému tlaku administratíva amerického prezidenta Joea Bidena naďalej trvalé prímerie odmieta a tvrdí, že by umožnilo Hamasu prežiť a ohrozovať Izrael.


Počasie