• Dnes je: Streda 29. marca 2023 meniny má Miroslav

Vyššie úroky na hypotékach zrejme ceny bytov neznížia, analytik predpovedá nadpriemerné zdražovanie najmä v dvoch krajoch

Vyššie úroky na hypotékach zrejme ceny bytov neznížia, analytik predpovedá nadpriemerné zdražovanie najmä v dvoch krajoch

V júni prvýkrát priemerná úroková sadzba nových hypoték presiahla v priemere hranicu 2 %, čo sme naposledy videli na Slovensku v roku 2017.

V nasledujúcich mesiacoch by mal pokračovať pokles počtu poskytnutých nových hypoték, a tým aj spomaľovanie priemerného cenového rastu bývania na Slovensku.

Nadpriemerne však podľa finančného analytika OVB Allfinanz Slovensko Mariána Búlika budú rásť regióny, v ktorých sú ceny ešte stále výrazne pod slovenským priemerom.

„Najmä tam, kde je nedostatok bytov a ekonomicky sa mestám a okresom darí, nie je dôvod, aby sa zdražovanie spomaľovalo. Osobitne pre nové investície, ako je Volvo pri Košiciach či Vaillant pri Senici, pravdepodobne uvidíme strmší rast cien v týchto lokalitách,“ myslí si analytik.

Objemy čerpaných hypoték

V druhom štvrťroku tohto roka sa už zreteľne prejavilo spomalenie hypotekárneho trhu, keď od marca objemy čerpaných hypoték klesli o výrazných takmer 1,2 miliardy eur.

Pokles čerpania hypoték najsilnejšie podľa Búlika vidieť v Bratislave, kde sa najmä byty dostali do nedostupnej cenovej úrovne pre časť obyvateľov.


Podobná situácia je aj v Košiciach, čo je podľa neho dôvod, prečo medzikvartálne stúpli ceny v týchto krajoch len o päť percent.

Rýchle zvyšovanie cien

Naopak, ostatné krajské mestá sú ešte stále cenovo výrazne lacnejšie ako Bratislava a Košice, čo vytvára priestor na pokračujúce rýchle zvyšovanie cien.


Práve krajské mestá v Žilinskom, Banskobystrickom a Trnavskom kraji najvýraznejšie ťahali rast v spomínaných krajoch.

„Predpokladám, že nadpriemerné zdražovanie bude najmä v Žilinskom a Trnavskom kraji pokračovať aj po zvyšok tohto roka, keďže cenovo výrazne zaostávajú za Bratislavou napriek tomu, že ponúkajú dostatok pracovných príležitostí a ekonomicky sú dostatočne silné,“ skonštatoval Búlik.

Priemerná úroková sadzba


V júni prvýkrát priemerná úroková sadzba nových hypoték presiahla v priemere hranicu 2 %, čo sme naposledy videli na Slovensku v roku 2017.

Napriek tomu zostáva dopyt po nových hypotékach stále silný, keď v júni čerpali slovenské domácnosti podľa Búlika 900 miliónov nových úverov.


„Aj to je dôvod, prečo medziročne priemerné ceny bývania na Slovensku zdraželi o 25,5 % a už v šiestom kvartáli po sebe prekonali hranicu dvadsať percent. Inak povedané, priemerná nehnuteľnosť na Slovensku zdražela počas 18 mesiacov od úvodu minulého roka doteraz viac ako o tretinu. To je extrémny cenový nárast, ktorý výrazne znižuje dostupnosť bývania na Slovensku,“ dodal analytik.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Fico a Pellegrini sú na tom v prieskume dôveryhodnosti rovnako, najmenej ľudí verí Matovičovi

fico a pellegrini su na tom v prieskume doveryhodnosti rovnako najmenej ludi veri matovicovi

29.3.2023 (SITA.sk) - Najdôveryhodnejším politikom na Slovensku zostáva prezidentka Zuzana Čaputová, dôveruje jej 43 percent Slovákov. Za ňou nasledujú Peter Pellegrini (Hlas-SD) a Robert Fico (Smer-SD), ktorým zhodne dôveruje 29 percent ľudí. Ďalším v poradí je predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) s 22-percetnou dôverou a premiér Eduard Heger (Demokrati) s dôverou na úrovni 21 percent.

Najmenej dôveryhodný je Matovič

Naopak, najmenej dôveryhodným politikom je Igor Matovič (OĽaNO), ktorému nedôveruje 80 percent populácie Slovenska. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra Median.sk od 1. februára do 5. marca na vzorke 1 006 respondentov starších ako 18 rokov.


Dôveru prezidentke Čaputovej deklarujú ľudia bez ohľadu na vek. Mierne častejšie jej nedôverujú ľudia vo veku 50-69 rokov. Dôveru jej častejšie deklarujú obyvatelia Bratislavského, ale aj Prešovského a Košického kraja. Výrazne menej často jej dôverujú obyvatelia Žilinského a Nitrianskeho kraja.

Dôveru Čaputovej deklarujú najmä voliči strán Progresívne Slovensko, Za ľudí, SaS, ale čiastočne aj KDH, Sme rodina alebo OĽaNO.

Kto najviac dôveruje Ficovi a Pellegrinimu?

Predsedovi strany Smer-SD Ficovi dôverujú ľudia vo veku 50 a viac rokov a najmä obyvatelia Prešovského a Žilinského kraja. Naopak, nedôveru mu deklarujú obyvatelia Bratislavského alebo Banskobystrického kraja. Dôveru má najmä u voličov strany Smer-SD, ale aj Hlas-SD a Republika.

Súčasnému premiérovi Hegerovi deklarujú dôveru obyvatelia bez ohľadu na vek. Dôveru mu deklarujú najmä obyvatelia Trnavského, Prešovského a Košického kraja. Z hľadiska podpory politických strán mu deklarujú dôveru voliči strán OĽaNO, KDH a PS, čiastočne aj voliči SaS, Za ľudí a Sme rodina.


Bývalému premiérovi a lídrovi strany Hlas-SD Pellegrinimu mierne častejšie dôverujú ľudia vo veku 50-69 rokov a najmä obyvatelia Prešovského kraja. Nedôveru mu deklarujú častejšie obyvatelia Trnavského kraja. Z hľadiska podpory strán mu dôverujú voliči strán Hlas-SD, Smer-SD, Za ľudí alebo Sme rodina.


Počasie