• Dnes je: Štvrtok 29. februára 2024 meniny má Radomír

Vyššie ceny za tabak aj alkohol, konsolidácia si podľa analytikov vyžaduje reformu daňového systému

Vyššie ceny za tabak aj alkohol, konsolidácia si podľa analytikov vyžaduje reformu daňového systému

Udržateľnosť slovenských verejných financií patrí k najhorším v rámci všetkých členských krajín Európskej únie a predstavuje zásadnú zraniteľnosť slovenskej ekonomiky.

Široký zoznam opatrení

Konštatujú to analytici Národnej banky Slovenska (NBS) vo svojom komentári. Finančné trhy nás v súčasnosti podľa analytikov zaraďujú medzi krajiny s jednou z najvyšších úrovní rizikových prirážok v EÚ.

„Postupná, no nekompromisná konsolidácia je preto nevyhnutná pre udržanie verejného dlhu na únosných úrovniach a udržania si dôvery investorov a ratingu krajiny,“ uvádzajú analytici centrálnej banky.

Konsolidáciu potrebného rozsahu bude nutné uskutočniť podľa nich cez obe strany rozpočtu. Teda cez vyššie daňové príjmy a škrtanie výdavkov, pričom štruktúra požadovanej konsolidácie bude závisieť najmä od preferencií budúcej vlády.

Začiatkom októbra predstavila úradnícka vláda široký zoznam opatrení, ktoré majú pomôcť požadovanú konsolidáciu vyskladať.

Zvýšenie spotrebnej dane

Najväčší priestor na konsolidáciu analytici národnej banky identifikovali primárne v troch oblastiach. Prvou sú zmeny v daňovej oblasti.

Mala by to byť reforma daňového systému, najmä smerom k jeho zjednodušeniu, rušeniu daňových výnimiek a oslobodení a k zvyšovaniu menej škodlivých daní.

Zvýšiť by sa mohli spotrebné dane na tabak a alkohol, daňové zaťaženie hazardu, prípadne aj zdaniť nezdravé potraviny, teda sladkosti či slané pochutiny. Potenciálny prínos pre rozpočet by bol zhruba 1 mld. eur.

Druhou oblasťou je vyššia adresnosť sociálnej politiky. Teda mala by to byť adresnejšia sociálna politika vlády, najmä vďaka odbúraniu neefektívnych sociálnych dávok.

Náklady na chod štátu

Potenciálny prínos pre štátny rozpočet je 1,2 mld. eur. Treťou oblasťou je zníženie nákladov na chod štátu a menej efektívne dotácie s potenciálnym prínosom 1,1 mld. eur.

Úspešná konsolidácia bude podľa analytikov taká, ktorá sa v krátkodobom horizonte čo najmenej dotkne ohrozených skupín obyvateľov, v strednodobom horizonte čo najmenej obmedzí ekonomický rast a zároveň zlepší dlhodobý výhľad udržateľnosti verejných financií.

„Pri výraznejších problémoch s udržateľnosťou verejných financií treba navyše dbať na včasnosť konsolidácie,“ myslia si analytici národnej banky.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Zriedkavým metabolickým ochorením fenylketonúriou trpí na Slovensku približne 400 ľudí. Ochorenie sa od roku 1975 zisťuje skríningom už v pôrodnici

zriedkavym metabolickym ochorenim fenylketonuriou trpi na slovensku priblizne 400 ludi ochorenie sa od roku 1975 zistuje skriningom uz v porodnici

29.2.2024 (SITA.sk) - Metabolické ochorenie fenylketonúria, známe tiež aj pod skratkou PKU (z anglického Phenylketonuria), je raritná dedičná porucha, pri ktorej si pacienti musia prísne strážiť množstvo prijatých bielkovín za deň. Ich organizmus nie je schopný premieňať aminokyselinu fenylalanín na tyrozín, keďže majú nedostatok pečeňového enzýmu nazývaného fenylalanínhydroxyláza (PAH). Dôsledkom je hromadenie fenylalanínu v krvi, čo poškodzuje predovšetkým mozgové bunky. Bez včasnej liečby dochádza k rozvoju mentálnej retardácie a epilepsie. Negatívnemu vývoju dnes možno úplne predísť dodržiavaním diéty s prísnym obmedzením prirodzených bielkovín a užívaním špeciálnych prípravkov, ktoré ich chýbanie v strave nahrádzajú.

Deti s fenylketonúriou sú zachytené novorodeneckým skríningom a následne celoživotne sledované v jednej z troch špecializovaných ambulancií na Slovensku. MUDr. Ľudmila Potočňáková z metabolickej ambulancie Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach hovorí: "PKU diéta je celoživotná a jej dodržiavanie je nesmierne dôležité v každom veku. U detí sa rozvíja intelekt a musí sa zabrániť rozvoju mentálnej retardácie, adolescenti a dospelí sa dodržiavaním diéty vyhnú psychickým a neurologickým problémom."

Miroslav Ištván, pacient s fenylketonúriou, opisuje: "Aby som mohol žiť v zdraví, museli sme s rodičmi tomu prispôsobiť každodenné fungovanie. Do škôlky som vôbec nechodil, na základnej škole som čelil mnohým pochybnostiam, či dokážem držať krok so zdravými deťmi. Avšak s podporou rodiny som všetko zvládol a dnes študujem na vysokej škole. Chcem tým povedať, že ak pacient dodržiava predpísanú diétu, intelekt sa vyvíja normálne."

Na Slovensku je asi 100 pacientov, ktorí sa v dospelosti rozhodli nepokračovať v PKU diéte, nie sú sledovaní v špecializovanej ambulancii, a preto je ich zdravie ohrozené. Dlhodobé porušovanie prísnej diéty má veľmi vážne dôsledky vo forme zhoršenej mentálnej výkonnosti, podráždenosti či depresie. "Vysoké hladiny fenylalanínu v krvi u ľudí s PKU negatívne ovplyvňujú viaceré psychické funkcie, správanie a náladu. Hrozí im tiež riziko neurologických komplikácií,” dodáva doktorka Potočňáková.

Prejavy pri nedodržiavaní striktnej diéty:

  • u dieťaťa sa už v prvom roku prejaví motorické a psychické zaostávanie
  • medzi 6. až 12. mesiacom veku dieťaťa dochádza k prvým epileptickým záchvatom, pričom postihnutý nereaguje na liečbu antiepileptikami
  • dieťa je nepokojné, agresívne, apatické
  • na koži sa môžu vyskytovať ekzémy a vyrážky
  • pacient má bledú pleť, svetlé vlasy a modré oči, čo odráža nedostatok pigmentu melanínu, respektíve jeho prekurzora tyrozínu

V čom spočíva prísna diéta ľudí s PKU?

Zo stravy musia vylúčiť všetky potraviny, ktoré obsahujú bielkoviny, teda mäso, ryby, mliečne výrobky, strukoviny či vajcia. Múka, ryža a cestoviny sú nahradené ich nízkobielkovinovou verziou. Základom stravy je zelenina a ovocie. "Chýbajúce bielkoviny, vitamíny či minerálne a stopové prvky musia pacienti s PKU prijímať vo forme špeciálnych prípravkov - aminokyselinových zmesí bez fenylalanínu alebo hydrolyzátov bielkovín, ktoré im predpisuje lekár. Ich kvalita a rôznorodosť sa našťastie stále zvyšuje," vysvetľuje MUDr. Potočňáková.

Spoločnosť Danone vyrába pod značkou Nutricia špeciálne produkty, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou jedálnička PKU pacientov. "Dostupnosť špeciálnych potravín a ďalších prípravkov je pre pacientov s fenylketonúriou priam nevyhnutnosťou. Sme radi, že ich môžeme našimi produktmi ich životným štýlom sprevádzať. Aj preto sa snažíme naše obaly maximálne zmodernizovať, aby sa ich nikde nemuseli hanbiť používať," uvádza Monika Žiláková, manažérka medicínskeho marketingu spoločnosti Danone pre Českú a Slovenskú republiku.

Pacient Miroslav dodáva: "Psychická pohoda a duševné zdravie sú pre fenylketonurikov veľmi dôležité. Ak z nejakého dôvodu nedodržiavame prísnu diétu, hladina fenylalanínu sa zvýši, čo negatívne ovplyvňuje psychický stav. Začíname pociťovať nervozitu, podráždenie, nespavosť a únavu. Aj preto sa snažím moju chorobu a špeciálne stravovanie vnímať skôr ako životný štýl. Som zároveň rád, že máme na Slovensku silnú komunitu PKU pacientov a navzájom si pomáhame a podržíme sa."

Informácie, tipy, inšpirácie pre životný štýl, recepty, ako aj úspešné príbehy a zaujímavé články, si budú môcť fenylketonurici už čoskoro nájsť na pripravovanej stránke www.svetpku.sk a už teraz sa môžu inšpirovať na sociálnej sieti Instagram, na profile

Svet PKU.

Informačný servis


Počasie