• Dnes je: Utorok 23. apríla 2024 meniny má Vojtech

Výsledky referenda 2023 o zmene ústavy. Aká je účasť a prečo bude zrejme neplatné?

Výsledky referenda 2023 o zmene ústavy. Aká je účasť a prečo bude zrejme neplatné?

Príprava hlasovacej miestnosti pred otvorením v rámci referenda 2023 v Starej Turej. Stará Turá, okr. Nové Mesto nad Váhom, 21. január 2023.

Sobotňajšie hlasovanie občanov SR bolo v poradí deviate celoštátne referendum od vzniku samostatného štátu v roku 1993.

Odpovedali na otázku, či súhlasia, aby predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady SR bolo možné uskutočniť referendom alebo uznesením Národnej rady SR, a to zmenou Ústavy SR. Hlasovať bolo možné od 7:00 do 22:00.

Podľa Ústavy SR sú výsledky referenda platné, ak sa na ňom zúčastnila nadpolovičná väčšina oprávnených voličov a ak bolo rozhodnutie prijaté nadpolovičnou väčšinou účastníkov referenda.

Výsledok referenda 2023

počet volebných okrskov: 5 761

počet potvrdených okrskových zápisníc: 5 748

podiel potvrdených okrskových zápisníc: 99,77 %

účasť: 1 193 198 voličov (27,25 %)

odpoveď „ÁNO“: 1 163 586 hlasov (97,51 %)

odpoveď „NIE“: 18 398 hlasov (1,54 %)

podiel neplatných hlasov: 0,93 %

Spočítané sú všetky hlasy, hoci Štatistický úrad SR ukazuje podiel potvrdených okrskových zápisníc na úrovni 99,77 percenta. Neodovzdávajú sa totiž zápisnice z 13 špeciálnych covidových okrskov, v ktorých nikto nehlasoval.

V prípade úspešného referenda by na vyvolanie predčasných volieb stačilo v parlamente 76 hlasov poslancov, teraz to je 90 hlasov, čiže ústavná väčšina. Zároveň by ich bolo možné vyvolať referendom. Predpokladá sa, že výsledky referenda by mohli byť sčítané približne o jednej či druhej v noci. Keďže však komisie počas dňa hlásili nízku účasť, tak bude zrejme sobotňajšie referendum neplatné.


Spomedzi ôsmich celoštátnych referend bolo na Slovensku doteraz platné len jedno, a to referendum o vstupe do Európskej únie, na ktorom sa v roku 2003 zúčastnilo 52,15 percenta voličov.

Výsledky referenda bude spracovávať 530 štatistikov

Štatistický úrad SR spracuje výsledky sobotného referenda prostredníctvom 50 Odborných sumarizačných útvarov (OSÚ), pričom počas noci zo soboty 21. januára na nedeľu 22. januára bude na týchto pracoviskách pôsobiť 530 pracovníkov. Ako ďalej štatistici informovali v tlačovej správe, spracovanie zápisníc všetkých volebných komisií sa uskutoční elektronicky prostredníctvom Integrovaného volebného informačného systému.

„Pozitívnym dopadom zavedenia plnej elektronizácie už od úrovne okrskových zápisníc je lepšie zabezpečenie procesov, zníženie počtu chýb v zápisniciach objavujúcich sa v minulosti a následne aj zrýchlenie priebehu celej sumarizácia,“ povedal predseda Štatistického úradu SR Peter Peťko. Elektronizácia procesov sumarizácie podľa neho tiež umožnila obciam a mestám vopred vyskúšať si úkony súvisiace s vytvorením a spracovaním zápisnice s výsledkami, aktívne túto možnosť využilo 90 % obcí.

Pre zabezpečenie výsledkov referenda zriadil ŠÚ SR spolu 49 centrálnych sumarizačných útvarov okresných volebných komisií v rámci SR a jeden sumarizačný útvar štátnej komisie v centrále úradu. Útvary „vyskladajú“ zo zápisníc doručených z 5 761 okrskov výsledok referendového hlasovania na všetkých teritoriálnych úrovniach – konkrétne na úrovni okrsku, mesta/obce, okresu, územného volebného obvodu kraja, ako aj celej krajiny


„V jednotlivých sumarizačných pracoviskách spracujú pracovníci výsledky všetkých volebných miestností v rámci daného územného obvodu. Najväčší počet výsledkov, až z 339 okrskov, sa spracuje v Bratislave,“ povedal Peťko. Dodal, že súčasne sa výsledky z viac ako 200 volebných miestností budú sumarizovať napríklad v Nitre, Žiline, Rimavskej Sobote a v Prešove.

Referendum nie je o Ficovi a žijeme horšie ako v Afrike. Ľudia vysvetlili, prečo zakrúžkovali „áno"

Účasť v sobotňajšom referende je podľa správ z komisií zatiaľ nízka. Na Štrbskom Plese ju zvyšujú turisti a dovolenkujúci v Tatrách. Aj prvý volič, ktorý čakal pred miestnosťou ešte pred otvorením o 7:00, prišiel hlasovať s voličským preukazom. Informovala o tom agentúru SITA predsedníčka volebnej komisie Alexandra Kašovská.

Spojenie príjemného s užitočným

Medzi voličmi bol v okrsku č. 4 aj Pavol zo Žiliny, ktorý prišiel do Tatier na kratšiu dovolenku. „Bol som si zalyžovať, zabežkovať a idem odvoliť. Spojil som príjemné s užitočným,“ uviedol.

Na referendum prišiel, pretože to pokladá za povinnosť. „Toto obdobie je potrebné skončiť, treba, aby tam bola konečne nová konsolidovaná vláda, ktorá bude robiť poriadok na Slovensku, a nie to, čo sa tam momentálne deje,“ zhodnotil.

Žijeme horšie ako v Afrike

Marián z Topoľčian navštívil volebnú miestnosť ešte predtým, než sa v Tatrách vybral na bežky a za priateľmi. Ako povedal, pokladá to za slušnosť. „Keď sa vyhlási referendum, občania by takéto niečo mali rešpektovať. Len ma mrzí, že ústavní činitelia toto referendum ignorujú, pretože tým nedávajú dobrý príklad pre ostatných obyvateľov Slovenska,“ poznamenal.

Na referende sa zúčastnila aj Katarína Gabašová, ktorá v hlasovacej miestnosti vo Veľkom Kýri v okrese Nové Zámky, jednoznačne zakrúžkovala možnosť ÁNO. „To preto, lebo mi záleží na budúcnosti mojich detí a aj na budúcnosti našej krajiny. Toto referendum totiž nie je o Ficovi, ale môže byť aj proti Ficovi. Toto referendum je ale v prvom rade predovšetkým o nás. Zaškrtla som ÁNO nielen preto, lebo len teraz môžem niečo zmeniť a nedám si to vziať, ale aj preto, aby som sa v budúcnosti nehanbila za to, že som túto šancu premárnila,“ prezradila.

Záujem je zatiaľ nízky aj v rómskej obci Stráne pod Tatrami. Miestny obyvateľ 46-ročný Igor Oračko na referendum prišiel ako prvý z rodiny, jeho ďalší členovia sa chystajú neskôr. „To, čo sa už robí v tejto vláde… Pomaly horšie si žijeme na Slovensku než v Afrike či neviem kde, to už je koniec. Radšej nech príde vláda, ktorá vie poriadne pracovať, aby sme sa tu na Slovensku mali dobre, a nie zle,“ skonštatoval.

V referende občania odpovedajú na otázku, či súhlasia, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie referendom alebo uznesením Národnej rady SR.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 23. apríl 2024

horoskopy na dnes utorok 23 april 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 23. apríl 2024

Baran 21.3. - 20.4.

V práci sa vám konečne otvoria nové šance. Mali by ste ich využiť najlepšie, ako len viete. Trochu húževnatosti a výsledky predbehnú očakávanie.

Býk 21.4. - 21.5.

Záležitosti tvojho srdca, ktoré sa zdali doteraz pomýlené sa začínajú prejavovať opäť ako reálne. Treba sa len viac angažovať a vyliezť zo svojej ulity.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Rozčaruje vás niečie rozhodnutie, ale nezúfajte. Aspoň už konečne budete vedieť, na čom ste. Ak porozmýšľate, prídete na to, že malo prísť už skôr.

Rak 22.6. - 22.7.

Dnes sa nebudete cítiť celkom vo svojej koži, čo sa prejaví striedaním nálad. Nedajte sa ovplyvniť momentálnou náladou na neuvážené činy, ktoré by ste neskôr mohli ľutovať.
Všetky Horoskopy pre Utorok 23. apríl 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie