• Dnes je: Sobota 02. decembra 2023 meniny má Bibiána

Vyšetrovanie výbuchov na plynovodoch Nord Stream potvrdilo sabotáž. Špekulácie na to nemajú vplyv, uviedol švédsky prokurátor

Vyšetrovanie výbuchov na plynovodoch Nord Stream potvrdilo sabotáž. Špekulácie na to nemajú vplyv, uviedol švédsky prokurátor

Ide o trestný čin, ktorého okolnosti sa ťažko vyšetrujú. Detonácie sa odohrali 80 metrov pod hladinou, na dne Baltského mora

Vyšetrovanie vlaňajších výbuchov na plynovodoch Nord Stream podľa švédskeho prokurátora Matsa Ljungqvista potvrdilo, že to bola vážna sabotáž. Uviedol to podľa portálu CNN vo štvrtkovom vyhlásení s tým, že okolnosti zločinu je zložité vyšetriť.

Vyšetrovanie na mieste činu

„Ide o trestný čin, ktorého okolnosti sa ťažko vyšetrujú. Detonácie sa odohrali 80 metrov pod hladinou, na dne Baltského mora,“ vyjadril sa Ljungqvist a dodal, že „incident sa stal otvorenou arénou pre rôzne pokusy o ovplyvňovanie“.

Tieto špekulácie však podľa neho „nemajú vplyv na pokračujúce vyšetrovanie, ktoré sa opiera o fakty a informácie, ktoré vyplynuli z analýz, vyšetrovania na mieste činu a spolupráce s orgánmi vo Švédsku a iných krajinách“.

Nord Stream 1 a Nord Stream 2 sú určené na privádzanie zemného plynu z Ruska do Európy a väčšinovo ich vlastní ruský energetický gigant Gazprom.

Zastavenie dodávok plynu

Cez prvý prúdil plyn do konca augusta, kým Rusko nezastavilo dodávky plynu do Nemecka, druhý nikdy neuviedli do prevádzky.


Výbuchy na nich nastali 26. septembra, pričom spôsobili masívny únik metánu. Vyšetrujú ich Nemecko, Dánsko a Švédsko, no vyšetrovania zatiaľ nepriniesli žiadne verejné presvedčivé dôkazy.

Noviny The New York Times, The Washington Post a nemecké médiá zverejnili minulý mesiac články, v ktorých sa odvolávajú na amerických a ďalších predstaviteľov s tým, že dôkazy ukazujú na „proukrajinskú skupinu“.


Ukrajinská vláda účasť na sabotáži poprela. Ruský prezident Vladimir Putin tieto tvrdenia tiež odmietol ako nezmysel a vyhlásil, že za výbuchmi sú USA.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 1. december 2023

horoskopy na dnes piatok 1 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 1. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Ak chcete meniť beh udalostí, môže sa vám to dnes podariť. Na mieste je však opatrnosť, pretože sa stretnete s veľkým odporom. Pohodlnejšie by bolo do toho sa nepúšťať.

Býk 21.4. - 21.5.

Skôr ako sa rozhodnete pre niečo celkom nové, mali by ste najskôr vyskúšať, čo to spraví na verejnosti. Nemôžete si predsa dovoliť robiť nepodarky.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Najskôr sa snažte pozbierať všetky potrebné argumenty a až potom s nimi vyjdite na verejnosť. Predčasný zásah by ani vám, ani veci nijako nepomohol.

Rak 22.6. - 22.7.

Hoci sa vývoj akcie predbežne zastavil, využite príležitosť a urobte si prehľad o nákladoch a výsledkoch svojho úsilia. Budete sa môcť lepšie pripraviť na ďalšie kroky.Všetky Horoskopy pre Piatok 1. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie