• Dnes je: Utorok 25. januára 2022 meniny má Gejza

Výrobné ceny v priemysle pokračujú v prudkom raste, smerom nahor ich tlačí najmä nedostatok komponentov

Výrobné ceny v priemysle pokračujú v prudkom raste, smerom nahor ich tlačí najmä nedostatok komponentov

Zvyšovanie cien výrobných vstupov a stavebných materiálov sa deje nielen vo svete, ale aj u nás.

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemsko v októbri medziročne vzrástli o 11,3 percenta a rast by mal byť výrazný podľa analytičky 365.bank Jany Glasovej aj v nasledujúcich mesiacoch.

Surovinová kríza je v globálnej ekonomike podľa nej často skloňovaný pojem. Svet bojuje s nedostatkom mnohých surovín a materiálov, ktorých ceny preto výrazne rastú.

To následne spôsobuje problémy s výrobou, čakacie lehoty na mnohé výrobky sa predlžujú, a to tlačí nahor aj konečné ceny pre spotrebiteľov. Materiálová kríza je spôsobná hlavne zabrzdením výroby počas krízy a pomalším rozbiehaním výroby po pandémii.

Ceny sa rýchlo zvyšujú

Surovinová kríza sa prejavuje podľa Glasovej nedostatkom čipov, ktorý spôsobuje odstávky výroby hlavne v automobilovom a elektrotechnickom priemysle. „Predpokladáme, že chýbajúce čipy budú trápiť firmy ešte po zvyšok tohto roka a aj v prvom kvartáli budúceho roka. Následne by sa situácia mohla začať postupne zlepšovať,“ uviedla analytička.


Ďalším veľkým problémom pre priemysel je podľa nej nedostatok plastového granulátu, ktorý sa využíva vo väčšine odvetví vrátane automobiliek, elektrotechnického priemyslu či stavebníctva. Trh hlási aj problémy s nedostatkom ocele, hliníka, plechov, kovov, dreva, skla a aj stavebných materiálov.

A najnovšie sa pridáva napríklad aj nedostatok papiera. Surovinová kríza sa teda týka v podstate celého priemyslu, od automobiliek a výrobcov elektroniky, cez stavebníctvo až po drevospracujúci a papierenský priemysel.


Zvyšovanie cien výrobných vstupov a stavebných materiálov sa deje nielen vo svete, ale aj u nás. Priemyselné ceny v úvode tohto roka ešte medziročne klesali, ale od apríla už postupne rastú. „A ich rast sa z mesiaca na mesiac zrýchľuje,“ skonštatovala Glasová. Aj medzimesačne, teda v porovnaní so septembrom, sa v októbri priemyselné ceny zvýšili, a to o 2,8 percenta.

Ceny stavebných materiálov predražujú novostavby

V rámci priemyselnej výroby výrazným medziročným tempom rastú hlavne ceny ropných produktov až o 73 percent, kovov a kovových výrobkov zhruba o 33 percent, chemických výrobkov o 30 percent a drevených a papierových výrobkov približne o 18 percent. „Ide teda presne o tie produkty, ktorých výroba je poznačená nedostatkom surovín na globálnom trhu,“ povedala Glasová.


Prudko rastú podľa nej aj ceny stavebných materiálov, a to až o 23 percent. To podľa nej spôsobuje, že aj opravy a rekonštrukcie bytov nás vychádzajú o dosť drahšie. „A samozrejme sa takto zvyšujú aj náklady na výstavbu novostavieb, čo spôsobuje zdražovanie nehnuteľností,“ pokračuje Glasová.

Rastúce ceny priemyselných výrobkov tlačia nahor aj konečné ceny pre spotrebiteľov. Októbrová inflácia dosiahla medziročný rast až o 5,1 percenta, čo je najvyššia úroveň za posledných 13 rokov.


„Očakávame, že rast priemyselných cien bude výrazný aj v nasledujúcich mesiacoch, pod čo sa bude naďalej podpisovať surovinová kríza. Zvyšovať sa bude aj spotrebiteľská inflácia, ktorá bude aj v ďalších mesiacoch rásť tempom nad päť percent. Za celý tento rok očakávame, že dosiahne priemernú úroveň okolo troch percent,“ uzavrela Glasová.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie