• Dnes je: Streda 21. októbra 2020 meniny má Uršuľa

Vydražia listy Florence Nightingaleovej, nález v starom stole sa Angličanovi vyplatil

Vydražia listy Florence Nightingaleovej, nález v starom stole sa Angličanovi vyplatil

Listy boli po desaťročia ukryté v starom stole a nik o ich existencii nevedel.

20.7.2020 (Webnoviny.sk) - V anglickom grófstve Derbyshire objavili vo viktoriánskom stole listy, ktoré svojho času napísala priekopníčka moderného ošetrovateľstva Florence Nightingale.

Sedem listov z rokov 1892 - 1894 skrýval starý stôl v dome v meste Holloway niekoľko desaťročí, tvrdia odborníci z aukčného domu Hansons. Teraz si ich záujemcovia a záujemkyne budú môcť v utorok vydražiť.

Listy starej priateľke

Nightingale písala listy opatrovníčke istej Hannah Allen, ktorá žila v Holloway blízko jej niekdajšieho rodinného domu. Nazýva ju v nich "sestra Hannah Allen" a "dobrá stará priateľka". V čase písania už Nightinghale nemala najlepšie zdravie, čo v korešpondencii aj spomína.

"Ospravedlňte môj krátky odkaz ceruzkou, pretože som, ako obyčajne, ochromená prácou a chorobou a neschopná napísať jediný nadbytočný riadok," uvádza v jednom z listov.

Cenu má každý podpísaný kus

Podľa Jima Spencera, odborníka z Hansons Auctioneers, sú listy "úžasný nález". "Stelesňujú všetko, za čím Nightingale stála - nekonečnú láskavosť a súcit a dôležitosť získania správnej starostlivosti," priblížil.

Predajca zdelil listy v roku 1986, informuje spravodajský portál BBC s tým, že v starom stole ich našiel nedávno. Každý list a kniha, do ktorej sa Nightingale pre Allen podpísala, by mohli v aukcii vyniesť tisíc libier (v prepočte takmer 1 100 eur).

Viac k téme: dražba, list

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie