• Dnes je: Nedeľa 29. mája 2022 meniny má Vilma

Výdavky Sociálnej poisťovne na vyplácanie garančných dávok medziročne klesli

Výdavky Sociálnej poisťovne na vyplácanie garančných dávok medziročne klesli

Na uspokojenie mzdových nárokov zamestnancov pri platobnej neschopnosti zamestnávateľov poisťovňa za január až október tohto roka vynaložila 2,43 milióna eur, medziročne je to menej o 1 milión eur.

19.12.2021 (Webnoviny.sk) - Dávku garančného poistenia dostávalo zo Sociálnej poisťovne počas januára až októbra tohto roka priemerne mesačne 109 osôb. Na uspokojenie mzdových nárokov zamestnancov pri platobnej neschopnosti zamestnávateľov tak poisťovňa vynaložila 2,43 milióna eur.

V porovnaní s januárom až októbrom minulého roka ide o pokles o 48 poberateľov dávky mesačne, medziročne výdavky na garančné dávky klesli o 1 milión eur. Uvádza sa to v správe o hospodárení Sociálnej poisťovne za január až október tohto roka.

Garančné poistenie je poistenie pre prípad platobnej neschopnosti zamestnávateľa na uspokojovanie nárokov zamestnanca a na úhradu príspevkov na starobné dôchodkové sporenie nezaplatených zamestnávateľom do základného fondu príspevkov na starobné dôchodkové sporenie.

Zamestnanec v pracovnom pomere, člen družstva, ktorý je v pracovnom vzťahu k družstvu, a osoba, ktorá vykonáva práce na základe dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce a dohody o pracovnej činnosti, má nárok na jednorazovú dávku garančného poistenia, ak sa jeho zamestnávateľ stal platobne neschopný a nemôže uspokojiť jeho nároky vyplývajúce z pracovnoprávneho vzťahu.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie