• Dnes je: Pondelok 06. decembra 2021 meniny má Mikuláš

Všeobecný súd EÚ zamietol Kočnerovu žalobu voči Europolu, podnikateľovi chýbali dôkazy

Všeobecný súd EÚ zamietol Kočnerovu žalobu voči Europolu, podnikateľovi chýbali dôkazy

Stíhaný podnikateľ žiadal vysoké odškodné.

29.9.2021 (Webnoviny.sk) - Všeobecný súd Európskej únie zamietol žalobu viacnásobne stíhaného podnikateľa Mariana Kočnera voči organizácii Europol vo veci vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka.

Ako sa uvádza v stanovisku zverejnenom na internetovej stránke Súdneho dvora EÚ, Kočnerovi sa nepodarilo preukázať, že informácie o ňom, ktoré zverejnili slovenské médiá a jeho zaradenie na tzv. „mafiánske zoznamy" sú prisúditeľné aktivitám Europolu.

Kočner žiadal vysoké odškodné

„Na základe žiadosti slovenských orgánov, Agentúra Európskej únie pre spoluprácu orgánov presadzujúcich právo (Europol) extrahovala dáta z dvoch mobilných telefónov údajne patriacich Kočnerovi a tiež z USB kľúča," uvádza sa v stanovisku súdu.

Údaje zo zariadení Europol slovenským orgánom odovzdal v januári, respektíve v júni 2019. Po zverejnení údajov slovenskými médiami žiadal Marian Kočner na Všeobecnom súde EÚ odškodné 100-tisíc eur. „Zároveň tvrdil, že v súvislosti so správou z 13. januára 2019 ho Europol zaradil na „zoznamy mafie".

Obvinenie bez dôkazov

Podľa verdiktu súdu však prepisy komunikácií prisudzovaných Marianovi Kočnerovi nie je možné pripisovať činnosti Europolu.

Pokiaľ ide o jeho zaradenie na tzv. zoznamy mafie, podľa súdu Marian Kočner nepreukázal, že by Europol takéto zoznamy viedol. „Za týchto podmienok Všeobecný súd zamietol žalobu v celom rozsahu," uviedol súd.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie