• Dnes je: Streda 24. júla 2024 meniny má Vladimír

Vražda Kuciaka a jeho snúbenice bola podľa Sulíka bod zlomu, Krúpa označil zásah do novinárčiny za koniec slobody

Vražda Kuciaka a jeho snúbenice bola podľa Sulíka bod zlomu, Krúpa označil zásah do novinárčiny za koniec slobody

Poslanec Národnej rady SR za SaS Juraj Krúpa poukazuje na to, že aj dnes sme svedkami opakovaných útokov zo strany niektorých politikov a politických strán na novinárov.

21.2.2023 (SITA.sk) - Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej bola pre Slovensko bodom zlomu, ktorý sa nikdy nemal stať. Povedal to predseda strany Sloboda a Solidarita pri príležitosti 5. výročia úmrtia novinára a jeho snúbenice.

„Nemalo to zájsť tak ďaleko, že až smrťou dvoch mladých ľudí sa Slovensko dostalo zo zovretia smeráckych vlád. Považujem za svoju povinnosť zabrániť tomu, aby sme ešte niekedy dovolili korupcii spáchať taký ohavný skutok. Vražda novinára sa na Slovensku už nikdy nesmie zopakovať,“ uviedol Sulík.

Symbol arogancie moci

Podľa strany SaS sa smrť Jána a Martiny stala symbolom arogancie moci, ktorá sa nezastavila pred ničím. Vražda s cieľom zastaviť pravdu bola čiernym dňom slovenskej histórie. Ako povedal podpredseda SaS Branislav Gröhling, ani päť rokov po tomto odpornom čine sa Slovensko nedokázalo spamätať, aj keď to postupne viedlo k odkrývaniu prepojení medzi vládou, oligarchami, podnikateľmi, vyšetrovateľmi či súdnou mocou.

„Pre systém „našich ľudí“ a korupcie vyhasli dva mladé životy. Je zahanbujúce, že ich rodiny sa dodnes nedočkali spravodlivosti, keďže objednávatelia stále neboli potrestaní,“ podčiarkol Gröhling.

Spochybňovanie či zastrašovanie

Poslanec Národnej rady SR za SaS Juraj Krúpa zároveň poukazuje na to, že aj dnes sme svedkami opakovaných útokov zo strany niektorých politikov a politických strán na novinárov. Spochybňujú ich prácu, urážajú ich a zastrašujú, čo je neprijateľné a neakceptovateľné, zdôraznil. Dodal, že SaS považuje novinársku prácu za kľúčovú súčasť demokracie.

„Novinárov musíme chrániť, aby sa pri šírení pravdy cítili bezpečne a slobodne. Zásah do novinárskej práce je koncom slobody a začiatkom cenzúry,“ uzavrel Krúpa.

Jána Kuciaka a jeho snúbenicu zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta. Kuciak bol investigatívnym novinárom portálu Aktuality.sk a okrem iného sa zaoberal kauzami podnikateľa Mariana Kočnera.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Modrý turistický chodník „Baránok - Alpinka" je dočasne uzatvorený, dôvodom sú práce na sanácii zosuvu cesty

modry turisticky chodnik baranok alpinka je docasne uzatvoreny dovodom su prace na sanacii zosuvu cesty

Modrý turistický chodník „Baránok – Alpinka“ je dočasne uzavretý. Dôvodom sú práce na sanácii zosuvu cesty na pravej strane, v smere od mosta cez Čermeľský potok. Predmetný turistický chodník sa nachádza priamo pod poškodenou cestou.

Uzávera by mala trvať štyri mesiace

„Požiadavka na uzavretie chodníka prišla od zhotoviteľa prác,“ informuje mesto Košice na sociálnej sieti. Samospráva doplnila, že oznamy o uzávere sú umiestnené na oboch koncoch trasy.

„Žiadame verejnosť, aby dodržiavala tieto upozornenia a v žiadnom prípade nevstupovala na chodník,“ apeluje mesto na verejnosť. Predpokladá sa, že uzávera chodníka by mala trvať štyri mesiace.

„Akonáhle dôvody na uzatvorenie chodníka zo strany zhotoviteľa pominú, opätovne sa otvorí a bude plne slúžiť návštevníkom lesoparku,“ dodalo mesto Košice.

Obmedzenia platia aj naďalej

Oprava poškodenej cesty na Bankov začala prípravnými prácami a sanáciou zosuvu. Stavebné práce budú stáť necelých 640-tisíc eur a vykonajú ich počas najbližších štyroch mesiacov. Zhotoviteľom je spoločnosť Colas Slovakia, práce by mali byť ukončené v polovici tohtoročného novembra.

„Na časti cesty na Bankov je pre odtrhnutie a zosunutie krajnice v dĺžke 80 metrov vyhlásená od februára tohto roka mimoriadna situácia. Z tohto dôvodu tam už bol vykonaný orientačný geologický prieskum, ktorého súčasťou boli aj prieskumné vrty,“ pripomenula samospráva. Taktiež pripomenula i to, že dopravné obmedzenia ostávajú v platnosti aj počas sanačných prác.


Počasie