• Dnes je: Štvrtok 30. novembra 2023 meniny má Ondrej, Andrej

Voliči v Európe čoraz viac preferujú pravicové strany, podobný trend sa očakáva aj v eurovoľbách

Voliči v Európe čoraz viac preferujú pravicové strany, podobný trend sa očakáva aj v eurovoľbách

Analýzy však ukazuje, že prvé miesto by si udržala stredopravá Európska ľudová strana.

9.8.2023 (SITA.sk) - V najbližších voľbách do Európskeho parlamentu sa očakáva väčší úspech pravicových a euroskeptických strán na úkor centristických strán. Vyplýva to z najnovšej analýzy webu Politico.

Voliči povyšujú pravicové strany

Ak by sa voľby konali teraz, pravicoví Európski konzervatívci a reformisti (ECR) by sa s 89 kreslami stali treťou najväčšou skupinou v Európskom parlamente - zhodne s centristickou Renew Europe. Podobne aj krajne pravicová skupina Identita a demokracia (ID) by dosiahla značné zisky a získala by 77 kresiel, čo by bol nárast o 15 kresiel.

Predpokladaný výkyv doprava odráža širší trend v národných voľbách v Európe, kde voliči v krajinách ako Taliansko, Fínsko a Grécko čoraz viac povyšujú konzervatívnejšie a tvrdšie pravicové strany.

Počet poslancov sa má zvýšiť

Analýza Politica však ukazuje, že stredopravá Európska ľudová strana (EPP) by si udržala svoje miesto ako najväčšia parlamentná skupina, a to aj napriek predpokladanej strate 12 kresiel na 165 mandátov. Na druhom mieste by skončili stredoľaví socialisti a demokrati (S&D) so 145 kreslami. Najväčšími porazenými vo voľbách by boli Zelení, ktorí by si ponechali len 48 kresiel, čo by znamenalo stratu 24 miest.

Európania zamieria k volebným urnám od 6. do 9. júna budúceho roka, aby vybrali 705 poslancov Európskeho parlamentu, ktorí ich zastupujú v Bruseli. Počet poslancov EP sa má do volieb v roku 2024 zvýšiť na 720, ale keďže zmeny ešte musí formálne schváliť Európska rada a samotný Parlament, odhady prieskumov vychádzajú zo scenára so 705 poslancami.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 29. november 2023

horoskopy na dnes stredu 29 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 29. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Čaká vás deň vhodný na nákupy. Máte šancu stretnúť priateľa, s ktorým môžete stráviť príjemné popoludnie. Pozor, zdravotne nie ste v najlepšej kondícii.

Býk 21.4. - 21.5.

Doterajšie úlohy sa vám zdajú priľahké? Práve rutina sa stane prekážkou v dosiahnutí určitého cieľa. Nejaký čas vám potrvá, kým nájdete originálny postup.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte výbornú náladu? Niektorým ľuďom sa to nebude páčiť, budú vás chcieť znechutiť. Riaďte sa vlastným rozumom. Dávajte si pozor na nočné zážitky.

Rak 22.6. - 22.7.

Už dnes úplne zabudnete na prácu a najbližším pripravíte atraktívny program. Počítajte s prejavmi vďačnosti. Milovaná osoba vás príjemne prekvapí.Všetky Horoskopy pre Stredu 29. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie