• Dnes je: Utorok 07. júla 2020 meniny má Oliver

Vo vesmíre nastane vzácny nebeský úkaz, čiastočne bude viditeľný aj na Slovensku

Vo vesmíre nastane vzácny nebeský úkaz, čiastočne bude viditeľný aj na Slovensku

Celý priebeh prechodu Merkúra cez disk Slnka, ktorý nastane 11. novembra, bude pozorovateľný z Antarktídy, Južnej Ameriky, východného pobrežia Severnej Ameriky a zo západného pobrežia Afriky.

10.11.2019 (Webnoviny.sk) - Planéta Merkúr v popoludňajších hodinách v pondelok 11. novembra prejde popred Slnko. Ide o výnimočný astronomický úkaz, na ktorého opakovanie si pozorovatelia počkajú ďalších trinásť rokov. Úkaz bude možno pozorovať v prípade dobrého počasia ďalekohľadom so špeciálnymi filtrami alebo na verejnom pozorovaní v niektorých hvezdárňach na Slovensku. Agentúru SITA o tom informoval predseda Slovenskej astronomickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied Rudolf Gális.

Polovica úkazu na Slovensku

Celý priebeh prechodu Merkúra cez disk Slnka, ktorý nastane 11. novembra, bude pozorovateľný z Antarktídy, Južnej Ameriky, východného pobrežia Severnej Ameriky a zo západného pobrežia Afriky.

Pre pozorovateľov na území Slovenska bude viditeľná iba prvá polovica úkazu až do západu Merkúra, a teda aj Slnka,“ informoval predseda Slovenského zväzu astronómov Tomáš Dobrovodský. Pozorovanie úkazu ukončí západ Merkúra a Slnka okolo štvrtej hodiny poobede.

Merkúr bude v čase úkazu pomerne blízko najbližšieho bodu svojej dráhy okolo Slnka, a preto bude jeho uhlový priemer len asi desať oblúkových sekúnd, čo predstavuje len 1/186 priemeru slnečného kotúča,“ uviedol Gális. Vysvetľuje, že z tohto dôvodu Merkúr nebude viditeľný voľným okom. Na jeho pozorovanie bude treba použiť ďalekohľad s aspoň desaťnásobným zväčšením a vybaveným spoľahlivým filtrom umiestneným pred jeho objektívom. Inak môže dôjsť k poškodeniu zraku.

Verejné pozorovania vo hvezdárňach

Generálny riaditeľ Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove Marián Vidovec uviedol, že najbezpečnejším spôsobom pozorovania je metóda projekcie. Slnko bude mať priemer 25 centimetrov a Merkúr bude mať priemer 1,3 milimetra. „V projekcii budeme pozorovať tento úkaz aj pomocou ďalekohľadov Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove,“ dodal. Gális poznamenal, že verejné pozorovania prechodu sa budú organizovať aj v ďalších hvezdárňach. A to aj v rámci podujatí pri príležitosti 100. výročia založenia Medzinárodnej astronomickej únie (IAU). Pozorovať sa bude dať v hvezdárni v Žiari nad Hronom, v Partizánskom, či v Prešove.Prechody Merkúra sú častejšie ako Venuše, nastávajú 13- až 14-krát za storočie,“povedal Gális. K úkazom dochádza v máji alebo v novembri, pričom novembrové prechody sú dvakrát častejšie. Najbližší prechod nastane o trinásť rokov - 13. novembra a ďalší 7. novembra 2039. Najbližší májový prechod nadíde až 7. mája 2049.


Viac informácií o tomto úkaze možno nájsť na stránke Slovenského zväzu astronómov www.szaa.org alebo na stránke Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove www.suh.sk a na oficiálnych stránkach hvezdární.Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie