• Dnes je: Pondelok 08. augusta 2022 meniny má Oskár

Vlna horúčav v Španielsku spôsobila rozsiahle lesné požiare, evakuovať museli niekoľko dedín (video)

Vlna horúčav v Španielsku spôsobila rozsiahle lesné požiare, evakuovať museli niekoľko dedín (video)

Odborníci pripisujú abnormálne horúce obdobie v Európe zmene klímy.

19.6.2022 (Webnoviny.sk) - Hasiči v Španielsku sa v nedeľu snažili dostať pod kontrolu lesné požiare v niekoľkých častiach krajiny, ktorú zasiahla vlna horúčav nezvyčajná pre toto ročné obdobie. Najväčšie škody evidujú v severozápadnej provincii Zamora, kde sa lesné požiare podľa tamojších úradov rozprestierajú na ploche 25-tisíc hektárov.

Evakuovať museli najmenej 10 dedín, pričom viac ako 500 hasičov v riedko osídlenej oblasti podporujú i lietadlá a vrtuľníky.

Teploty stúpli nad 40 stupňov Celzia

Teplomery v mnohých španielskych mestách počas tohto týždňa vystúpili nad 40 stupňov Celzia. Nedostatok zrážok v doterajšom priebehu roka spolu s nárazovým vetrom vytvorili podmienky pre lesné požiare.

Tie spôsobili, že v sobotu bola prerušená vysokorýchlostná železničná doprava z Madridu na severozápad Španielska. V nedeľu ráno ju opäť obnovili.

Niekoľko dedín preventívne evakuovali

Neexistujú žiadne správy o obetiach, ale plamene zasiahli okraj niektorých obcí v Zamore aj v strednej časti ďalšej provincie Navarra, kde preventívne evakuovali približne 15 malých dedín, keďže vysoké teploty by mali klesnúť až v stredu.

Požiare sú aktívne aj v troch častiach severovýchodného Katalánska - v Lleide, Tarragone a v prírodnom parku v Garafe, južne od Barcelony. Španielske úrady požiadali farmárov, aby prestali používať ťažkú techniku, ktorá by mohla neúmyselne vyvolať požiar.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie