Ministerka hospodárstva SR Denisa Saková a predseda vlády SR Robert Fico.
Vláda sa blíži k politickému rozhodnutiu o výstavbe nového jadrového bloku, povedal Fico (video)
Politické rozhodnutie o výstavbe nového jadrového bloku na Slovensku by mohlo padnúť na stredajšom výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej. Po návšteve Ministerstva hospodárstva SR to uviedol predseda vlády Robert Fico.
„Nebudem predbiehať veci, ale máme zhodu v tom, že Slovenská republika, štát Slovenská republika má záujem postaviť do štátneho vlastníctva jeden obrovský jadrový blok vo výkone do 1 200 megawattov,“ vyhlásil premiér.
Ako doplnil, chcú využiť existujúcu infraštruktúru atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.
Energetické potreby
Predseda vlády zdôraznil, že Slovensko musí reagovať na energetické potreby doby. Pripomenul masívny nástup elektromobility a odhady, ktoré hovoria o možnom náraste spotreby elektrickej energie v priebehu nasledujúcich 20 rokov až o 80 %.
„Musíme mať zdroj, ktorý bude nielen výkonný, ale bude aj pod kontrolou štátu,“ vyhlásil predseda vlády.
Vo vlastníctve štátu
Ako potvrdila ministerka hospodárstva Denisa Saková, nový jadrový blok by teda mal byť komplet vo vlastníctve štátu. Podrobnosti o tom, kto by mohol postaviť a odkiaľ by pochádzala potrebná technológia, zatiaľ predseda vlády ani ministerka nespresnili.
„Z politického hľadiska si nevieme predstaviť, že by tá technológia prišla z Ruskej federácie,“ podotkla však Saková.
Spomenula napríklad spoločnosti z Francúzska, USA alebo juhokórejské firmy.
Ambíciou vlády je rozbehnúť tender
„Táto vec je otvorená, budeme vyhodnocovať jednak výkon, cenu, kvalitu a bezpečnosť nového jadrového bloku,“ povedala ministerka.
Ako ďalej prezradila, štát by v tejto súvislosti mal vyhlásiť medzinárodnú súťaž. Ambíciou vlády pritom je, aby tender rozbehla, ale aj ukončila a aby do konca jej funkčného obdobia mohla začať aj samotná výstavba.
Najčítanejšia najnovšia správa
Poškodená zásielka nie je zodpovednosťou Ježiška, ale predávajúceho
21.12.2024 (SITA.sk) - V rámci sviatkov preferuje čoraz viac spotrebiteľov nákup darčekov online s doručením domov. Týmto spôsobom sa však nedá úplne vyhnúť nečakaným problémom, ako sú poškodené zásielky.
Krehké predmety
Riaditeľka spotrebiteľskej organizácie dTest Eduarda Hekšová radí nepreberať zásielku s poškodenou krabicou, ak obsahuje krehké predmety. Pri prevzatí balíka by mal spotrebiteľ dôkladne zdokumentovať jeho stav a v prípade potreby ihneď kontaktovať predávajúceho.
„Ak sa rozhodnete balík aj napriek zjavnému poškodeniu prevziať, dokumentáciu rozhodne nepodceňte a skúste si natočiť populárny unboxing,“ dodáva Hekšová. Aj v prípade, že nepoškodený balík obsahuje poškodený tovar, je možné ho reklamovať, pretože predávajúci zodpovedá za správne zabalenie výrobku.
Poškodená zásielka
Spotrebiteľ má povinnosť reklamovať poškodenú zásielku priamo u predávajúceho, lebo práve s ním má uzatvorenú zmluvu, nie s prepravcom. Iná situácia nastane, ak si spotrebiteľ objednal vlastného prepravcu, ktorého predávajúci neponúka.
V takom prípade je potrebné reklamáciu riešiť s doručovateľom. Spotrebiteľom sa odporúča skontrolovať zásielku hneď po jej doručení, aby sa vyhli komplikáciám pri reklamácii.
Ľudia často očakávajú, že tovar objednaný na Vianoce dorazí pred Štedrým dňom. Ak sa tak nestane, Hekšová upozorňuje, že majú možnosť odstúpenia od zmluvy.
„Ak predávajúci nedodá tovar v dohodnutom termíne, má spotrebiteľ právo stanoviť dodatočnú lehotu. Ak ani táto lehota nie je splnená, je možné odstúpiť od zmluvy,“ vysvetľuje Hekšová.
Vrátenie tovaru
Online nákupy poskytujú zákazníkom možnosť vrátiť tovar do 14 dní bez udania dôvodu. Toto právo umožňuje odstúpiť od zmluvy, napríklad ak je doručenie dlhšie, než sa očakávalo.
V období Vianoc často obchodníci garantujú doručenie tovaru do Štedrého dňa. Ak tento sľub nesplnia, ide o podstatné porušenie zmluvy.
Preťaženie doručovacích miest
Taktiež je tu riziko preťaženia doručovacích miest. Doručovacie spoločnosti sú niekedy nútené uložiť balíky na alternatívne miesta, ak je pôvodné miesto obsadené. Podľa Hekšovej je dôležité, aby nové miesto bolo podobne dostupné, čo sa týka vzdialenosti aj otváracej doby.
Problémy sa vyskytujú, keď nové miesto nie je obdobné, napríklad keď sú rozdiely v otváracej dobe alebo vzdialenosti značné. Ak sa miesto doručenia zmení na menej dostupné, môže to pre spotrebiteľov predstavovať veľké obmedzenie.
Náhradné miesto doručenia
Niektoré spoločnosti ponúkajú ľuďom možnosť vybrať si náhradné miesto doručenia, čo môže byť výhodné.
„Pre spoločnosti je odhadovanie obsadenosti doručovacích miest zložité,“ dodáva Hekšová, a preto možnosť výberu alternatívneho miesta môže zvýšiť spokojnosť spotrebiteľov. Avšak, nie všetky spoločnosti túto možnosť poskytujú a nie vždy sú v okolí dostupné alternatívne miesta.