• Dnes je: Štvrtok 29. februára 2024 meniny má Radomír

Vláda poskytne 1,5 milióna eur na pomoc obciam poškodeným zemetrasením, dotáciu dostanú tieto samosprávy

Vláda poskytne 1,5 milióna eur na pomoc obciam poškodeným zemetrasením, dotáciu dostanú tieto samosprávy

Prostriedky majú byť použité na nutnú opravu stavieb za účelom ich bezpečného používania pre širokú verejnosť.

2.11.2023 (SITA.sk) - Vládny kabinet poskytne 1,5 milióna eur na pomoc obciam a ďalším právnickým osobám zasiahnutým zemetrasením na východe Slovenska. Uvoľnenie prostriedkov z kapitoly Všeobecná pokladničná správa vláda schválila na štvrtkovom rokovaní.

Dotácia bude dotknutým subjektom poskytnutá v zmysle účinnej zmluvy o poskytnutí dotácie v súlade so všeobecne záväzným predpisom vydaným Ministerstvom financií Slovenskej republiky,“ uvádza materiál.

Dotáciu dostane 28 samospráv

Dotáciu budú môcť dotknuté subjekty využiť na uhradenie výdavkov, ktoré im vznikli v súvislosti s odstraňovaním následkov októbrového zemetrasenia. Pre obce je učených viac ako 1,15 milióna eur. Výška navrhovanej dotácie sa pohybuje od 2 250 eur pre obec Ruská Kajňa, po 225-tisíc eur pre Košarovce.

Dotáciu by celkovo malo dostať 28 samospráv. Pre registrované cirkvi a náboženské spoločnosti je návrhová dotácia v sume viac ako 343-tisíc eur. Najnižšia navrhovaná suma dotácie je v tomto prípade 1 000 eur, najvyššia dosahuje 60-tisíc eur.

Zástupcovia poškodených obcí spolu s Prešovským samosprávnym krajom požiadali Ministerstvo financií SR o poskytnutie účelovej dotácie pre obce a cirkvi na sanáciu verejných budov, obecných úradov, kultúrnych domov, materských a základných škôl, kostolov a ďalších stavieb vo vlastníctve uvedených subjektov. Poskytnuté prostriedky majú byť použité na nutnú opravu stavieb poškodených po zemetrasení za účelom ich bezpečného používania pre širokú verejnosť – opravy múrov, podláh, striech, poškodených vodovodov, okien, dverí,“ uvádza sa v materiáli.

Škody sú v hodnote 16 miliónov eur

Zemetrasenie s magnitúdom 4,9 zasiahlo východ Slovenska 9. októbra vo večerných hodinách. Epicentrum sa nachádzalo v katastri obce Ďapalovce, nasledovali ďalšie dotrasy. Zemetrasenie vo viacerých obciach poškodilo nielen súkromný a verejný, ale aj cirkevný majetok.


Celkové škody boli vyčíslené na približne 16 miliónov eur, pričom zhruba 10 miliónov predstavujú škody na verejných stavbách, ostatných 6 miliónov zas škody na rodinných domoch.

Viac ako 800 poškodených domov

Poškodených zemetrasením bolo viac ako 800 rodinných domov, 19 materských a základných škôl, desiatky obecných úradov a kultúrnych domov, kostolov, farských budov a iných sakrálnych stavieb,“ píše sa v materiáli.


Prešovský samosprávny kraj poskytne pre zasiahnuté oblasti dotáciu vo výške viac ako 136-tisíc eur, ktorá je určená primárne na sanovanie obytných budov v súkromnom vlastníctve.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Prokurátor vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb v kauze Gorila

prokurator vydal pokyn na opatovne obvinenie piatich zo siedmich osob v kauze gorila

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Alexander Feník vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb, ktorým bolo v kauze Gorila zrušené obvinenie. Uviedol to na utorkovom brífingu na pôde ÚŠP v Pezinku. „Ja som sa stotožnil s väčšinou tých podozrení," povedal.

Dôvod na zrušenie obvinenia siedmim osobám bol podľa neho čisto formálno-procesný. Doplnil, že je potrebné, aby podozrenia voči osobám boli preverené procesne čistým spôsobom. Pokiaľ ide o dve osoby, ktorým by obvinenie nemalo byť vznesené, Feník konštatuje nedostatočný dôkazný stav. „V prípade týchto osôb sa jednalo o podozrenie na porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku," uviedol prokurátor.

Dôvod na zrušenie obvinení

Dôvodom na zrušenie obvinení podľa Feníka konkrétne bolo, že vyšetrovateľka prípadu Martina Babacsová v období rokov 2018 až 2022 pôsobila ako obecná poslankyňa, pričom za výkon funkcie poberala odmenu. V takomto prípade sa jej však podľa prokurátora zo zákona prerušuje výkon funkcie.

Viaceré úkony v rámci vyšetrovania tak budú musieť byť zopakované. Podľa neho však ide v tomto prípade o „relatívne v normálnom čase ukončené vyšetrovanie", pričom by mohlo byť ukončené do roku alebo roku a pol.

Dve rozhodnutia o sťažnostiach

V trestnej veci vyšetrovanej špecializovaným tímom Gorila dozorujúci prokurátor v uplynulých dňoch vydal dve rozhodnutia o sťažnostiach proti vzneseným obvineniam, pričom dve sťažnosti obvinených, týkajúcich sa uznesení o vznesení obvinenia z apríla 2023, zamietol ako nedôvodné, a na podklade ďalších siedmich sťažností napadnuté uznesenie o vznesení obvinenia z novembra 2022 zrušil a vec vrátil na nové konanie a rozhodnutie vyšetrovateľovi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Informovala o tom v pondelok 19. februára hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

Zároveň dozorujúci prokurátor vo vzťahu k podozrivým konaniam, ktoré boli predmetom zrušeného uznesenia, vydal pokyn na ďalší procesný postup za účelom odstránenia nedostatkov formálno-procesného charakteru, pre ktoré dospel k záveru o potrebe zrušenia rozhodnutia vyšetrovateľky,“ uviedla Drobová.

Opätovné vznesenie obvinenia

K zrušeniu jedného z uznesení vyšetrovateľky došlo podľa nej v záujme zamedzenia pochybnosti o procesnej čistote postupu a stavu pri vydaní uznesenia.

Súčasne uložený pokyn smeruje k opätovnému vzneseniu obvinenia (ak tomu nebude brániť zmena v úprave premlčacích dôb v prípade nadobudnutia platnosti a účinnosti aktuálne prejednávanej novely Trestného zákona) proti tým podozrivým, u ktorých to opodstatňuje doposiaľ nazhromaždený dôkazný materiál, za súčasného odstránenia aj menej podstatných nedostatkov formulácie skutkového stavu a cizelácie právnej kvalifikácie,“ vysvetlila hovorkyňa.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila ešte v novembri 2022 finančníka Jaroslava Haščáka, bývalého ministra hospodárska Jirka Malchárka, bývalú predsedníčku výkonného výboru Fondu národného majetku SR Annu Bubeníkovú a ďalšie osoby zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Haščák čelil tiež obvineniu pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Celkovo vo veci obvinili sedem osôb.

Jirko Malchárek a Anna Bubeníková boli okrem založenia zločineckej skupiny stíhaní aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Ďalším obvineným bol bývalý člen výkonného výboru Fondu národného majetku Jozef Jurica. Ten bol tiež obvinený zo založenia zločineckej skupiny, pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Medzi obvinenými figuruje bývalý podpredseda výkonného výboru štátneho Fondu národného majetku z čias vlády SDKÚ Peter Huňor. NAKA ho stíhala okrem založenia zločineckej skupiny aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Obvinení boli aj Vladimír Rigász a Stanislav Reguli pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.


Počasie