• Dnes je: Utorok 09. augusta 2022 meniny má Ľubomíra

Vláda podľa exministra vnútra Kaliňáka nezvláda „migračnú krízu“, vyjadril sa aj k systému S-300

Vláda podľa exministra vnútra Kaliňáka nezvláda „migračnú krízu“, vyjadril sa aj k systému S-300

Podľa Roberta Kaliňáka rezort vnútra vypustil organizáciu zabezpečenia prílivu utečencov z Ukrajiny.

20.3.2022 (Webnoviny.sk) - Hlasovanie poslancov parlamentu o príchode vojakov NATO na územie Slovenskej republiky nebolo nevyhnutné. Dôležitejšie je, že vláda nezvláda „migračnú krízu“.

V televízii TA 3 v relácii V politike to povedal exminister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SR). Podľa neho rezort vnútra vypustil organizáciu zabezpečenia prílivu utečencov z Ukrajiny.

Hlasovanie o vojakoch nebolo potrebné

„Keď sa vláda rozhodla pozvať vojakov v poriadku, ale vojenské nebezpečenstvo u nás bezprostredne nie je,“ vyhlásil Kaliňák s tým, že pre neho ako pre človeka, ktorý sa viac ako 20 rokov venuje bezpečnostným zložkám, nebolo hlasovanie parlamentu o prítomnosti vojakov NATO na Slovensku podstatné.

Nezaradeného poslanca Juraja Šeliga (Za ľudí) mrzí, že nedošlo k väčšej zhode pri hlasovaní o pozvaní vojakov NATO na Slovensko.

Zdôraznil, že ruské rakety vybuchujú blízko hraníc a keď sa Rusko rozhodne zaútočiť na letisko v Užhorode, ktoré je len pár desiatok metrov od hraníc, tak rakety môžu dopadnúť aj na slovenské územie.

Slovensko má mať chránenú oblohu

O prípadnom odovzdaní systému protivzdušnej obrany S-300 Ukrajine, ktorý Slovensko vlastní viac ako dvadsať rokov, Kaliňák povedal, že ak je schopný Slovensko chrániť, mal by ho chrániť aj naďalej.

Ak ide o „šrot“, spýtal sa, či chceme darovať Ukrajine takýto šrot. Na prvom mieste je podľa exministra Slovensko a jeho občania. Nesúhlasí s dodávkami vojenskému materiálu Ukrajine, súhlasí však s humanitárnou pomocou.

Poslanec Šeliga uviedol, že SR má mať stopercentne chránený vzdušný priestor a až potom môže byť úvaha posunúť systém S-300 na Ukrajinu. V rámci dobrých susedských vzťahov jej máme podľa Šeligu pomáhať.

Aké budú ekonomické dopady invázie Ruska na Ukrajinu? Analytik odporúča sledovať niekoľko faktorov

Invázia Ruska na Ukrajinu prekvapila Európu, svet a aj trhy. Ako povedal analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák, investori spustili výpredaj svojich rizikových akciových titulov a začali nakupovať bezpečné aktíva, ako sú drahé kovy a dlhopisy.

„Veľký rast nestability priniesol vystrelenie cien komodít ako uhlie, pšenica, ale aj ropa, kde cena preskočila 100 dolárov za barel. Ruská federácia je významným dodávateľom energetických surovín pre EÚ, čo spôsobilo markantné zvýšenie cien plynu,“ povedal Horňák.


Pokles výnosov nemeckých a slovenských štátnych dlhopisov nebol podľa neho až tak veľký. Desaťročné nemecké výnosy klesli o 6 bázických bodov z 0,23 % na 0,17 %, slovenské výnosy klesli z 0,66 % na 0,49 %.

Z Ruska k nám prúdi ropa aj plyn

Aj keď z hľadiska medzinárodného obchodu nepredstavuje Ukrajina a Rusko významných obchodných partnerov pre Slovensko, keď podiel importov a exportov sa pohybuje v jednotkách percent, Ruská federácia však podľa Horňáka dodáva na Slovensko až dve tretiny ropy a ropných produktov a viac než 90 % plynu.

„Ďalší vývoj konfliktu ukáže, ako a do akej miery bude zasiahnutá vzájomná ekonomická spolupráca a výmena tovarov a teda do akej miery bude zasiahnuté hospodárstvo. Okrem toho sa niektoré slovenské podniky vo veľkej miere spoliehajú na dodávky surovín z východu, napríklad železnej rudy,“ hovorí analytik.

Vzhľadom na tento vývoj existuje podľa Horňáka niekoľko faktorov, ktoré je v súčasnosti potrebné sledovať. Cena energií ostane s najväčšou pravdepodobnosťou podľa neho zvýšená, čo sa bude prelievať aj do cien iných tovarov a služieb, čím by miera inflácie mohla dosahovať vyššie úrovne aj v ďalšom období.

Tlak na verejné financie vzrastie

V prípade narušenia dodávateľsko-odberateľských reťazcov a útlmu aktivity v dôsledku vysokých cien vstupov, materiálov, tovarov môže zároveň prísť pokles ekonomickej výkonnosti cez zníženie investícií a spotreby domácností. Do popredia sa podľa analytika dostáva hrozba kombinácie nižšieho ekonomického rastu a zvýšenej inflácie.

Samotné napätie a nestabilita budú podľa analytika negatívne vplývať na rozhodovanie ekonomických subjektov, vzrastie tlak na verejné financie, a to nielen prostredníctvom nákladov súvisiacich s konfliktom, ale aj potenciálna pomoc ekonomike pri zvládaní sťažených podmienok.

„Pravdepodobnosť skorého zvyšovania sadzieb ECB je o niečo nižšia. Cena peňazí dlhších splatností na trhu však zatiaľ veľmi neklesla, takže trh so sprísňovaním menovej politiky stále počíta,“ dodal Horňák.


Správa Ruskej tajnej služby FSB: Rusko môže vojnu len rôznymi spôsobmi prehrať, čaká ho katastrofa


Danko chce nechať celý konflikt na Rusov a Ukrajincov, súhlasí s Orbánom a zbrane by im neposielalInvázia na Ukrajine už ukazuje svoje prvé negatívne dopady, analytik varuje pred výpadkami niektorých surovín z RuskaPutin by mal skončiť za mrežami, tvrdí posledný žijúci prokurátor z Norimberského procesu


Putinovi nejde len o Doneck a Luhansk či Krym, podľa politológa nedokáže fyzicky kontrolovať získané oblasti UkrajinyNajčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie