• Dnes je: Piatok 29. septembra 2023 meniny má Michal, Michaela

Vláda Ódora skokovo zrýchlila čerpanie eurofondov, opatrenia zabrali a vyčerpaných je už viac ako 11 miliárd eur

Vláda Ódora skokovo zrýchlila čerpanie eurofondov, opatrenia zabrali a vyčerpaných je už viac ako 11 miliárd eur

MIRRI v uplynulých mesiacoch zaviedlo viacero opatrení na zrýchlenie čerpania a podľa ministerstva veľmi dobre fungujú.

17.9.2023 (SITA.sk) - Vláda Ľudovíta Ódora skokovo zrýchlila čerpanie eurofondov. Z celkovej sumy 14,5 miliardy eur je v súčasnosti zo starých eurofondov vyčerpaných spolu 11,18 miliardy eur. Od nástupu úradníckej vlády čerpanie stúplo o 1,02 miliardy eur, čo je nárast o 7,1 %.

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI) o tom v stredu informovalo s tým, že za necelé štyri mesiace sa tak podarilo vyčerpať o 470 miliónov eur viac ako za prvých päť mesiacov tohto roka.

Zníženie rizika prepadnutia peňazí

O aktuálnom stave čerpania eurofondov na rokovaní vlády informovali premiér Ľudovít Ódor, podpredsedníčka vlády pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov Lívia Vašáková a minister investícií Peter Balík.

Ódor vzhľadom na vysoké tempo čerpania eurozdrojov v posledných mesiacoch predpokladá, že sa podarí výrazne znížiť riziko prepadnutia týchto peňazí. „Čerpanie stúplo zo 70 na 77 %,“ informoval predseda vlády.

Z pôvodne očakávanej ohrozenej sumy približne 800 miliónov eur by podľa Balíka z prostriedkov Európskej únie mohla prepadnúť menej ako polovica. Potvrdil, že viac ako polovicu z uvedeného objemu už zachránili, no ešte sa snažia, aby neprepadli žiadne peniaze.

Zrýchlenie čerpania eurofondov je viditeľné

Ministerstvo investícií neuviedlo celkový podiel využívania eurozdrojov ku koncu augusta v dobiehajúcom programovom období 2014 až 2020. Na portáli vlády nebol doposiaľ zverejnený materiál o čerpaní eurofondov k 31. augustu. Najväčší nárast v čerpaní má podľa ministerstva investícií Integrovaný regionálny operačný program (IROP), ktorý riadi. Čerpanie v tomto programe narástlo o 19,5 %, teda o 377 miliónov eur.

„Teší ma, že zrýchlenie tempa čerpania eurofondov je viditeľné najmä na našom regionálnom programe. Je to výsledok práce odborného tímu ministerstva a našich systémových opatrení,“ povedal po rokovaní vlády Balík.

Integrovaný regionálny operačný program má všetky predpoklady, aby sme z neho do konca roka využili všetky zdroje, ktoré budú slúžiť na lepší rozvoj regiónov,“ očakáva.

Fungujúce opatrenia

Vďaka tomu sa projekty, ktoré sa nestihnú dokončiť do konca tohto roka, môžu financovať aj z nových eurofondov a na dofinancovanie už predtým zazmluvnených projektov nebude potrebné vyhlasovať nové výzvy. K ďalším opatreniam na záchranu eurofondov patrí tiež presun nezazmluvnených a nevyčerpaných prostriedkov na iné ciele.

Z 244 miliónov eur presunutých na riešenie dopadov migračnej krízy z Ukrajiny sa prijímateľom vyplatilo už viac ako 195,5 milióna eur, vrátane priamej podpory pre samosprávy. Ďalších 76 miliónov eur ide na pomoc zraniteľným domácnostiam počas energetickej krízy,“ priblížil Balík.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 28. september 2023

horoskopy na dnes stvrtok 28 september 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 28. september 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Skôr ako sa niekomu zaviažete, dobre si všetko premyslite a pozisťujte, čo sa dá. Neskôr sa budete márne vyhovárať, že ste nemali dosť informácií. Opatrnosť je matkou múdrosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ťažko sa nájde vec, ktorá by vás mohla naplno uspokojiť. Čo môžete podniknúť, aby ste konečne zosúladili vlastné idey, to sú otázky, ktoré si kladiete a dnes môžete dostať na ne odpoveď.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Konajte rozvážne a premyslite si ďalšie kroky do budúcnosti. Nemyslite len na ťažkosti, mohli by ste prepadnúť pesimizmu. Vynechajte prácu s peniazmi!

Rak 22.6. - 22.7.

Dnes zaznamenáte úspech skoro v každej oblasti vašej práce. Nesnažte sa však rozvíjať nové činnosti, nemuseli by ste ich zvládnuť. Dávajte pozor na cestách.Všetky Horoskopy pre Štvrtok 28. september 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie