• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Viaceré strany sa o tému podnikateľského prostredia len obšuchli, hodnotí analytik. Tri strany sú výnimkou

Viaceré strany sa o tému podnikateľského prostredia len obšuchli, hodnotí analytik. Tri strany sú výnimkou

Podľa Martina Vlachynského z INESS je očividné, že strany k podnikateľskému prostrediu nepristupujú systematicky.

26.9.2023 (SITA.sk) - Napriek dôležitosti podnikateľského prostredia pre hospodárstvo a rast životnej úrovne obyvateľstva je tento rok skôr v tieni iných tém volebných programov politických strán.

Ako uvádza Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS), viaceré strany sa o túto tému len obšuchli všeobecnými frázami o podpore vyššej pridanej hodnoty, inovácií, či digitalizácie ekonomiky, prípadne pridali pár jednoduchých účtovných zlepšení.

„Všetky sa, samozrejme, hlásia k menšej byrokracii. Viac nám chýbali konkrétne opatrenia v téme živnostníkov, liberalizácia trhov, či okresanie šikanóznych právomocí viacerých úradov,“ uvádza analytik inštitútu Martin Vlachynský v hodnotení.

Tri strany sa jasne odlišujú

Výnimku tvoria podľa analytikov programy strán SaS, ktorá tejto téme už tradične dominuje, PS a KDH.

„Tie sú oproti zvyšku kvantitou aj kvalitou jasne odskočené. Dokonalosť sme však neprisúdili ani jednej strane z tohto triumvirátu,“ konštatuje analytik.

Spoločnou črtou týchto programov je podľa neho návrat k rovnakej sadzbe dane z príjmov právnických osôb. No na akej hodnote, strany neuviedli.

„Atraktívna sadzba tejto dane je jedna z mála vecí, ktoré môže vláda rýchlo a ľahko urobiť, aby zviditeľnila Slovensko. Či to strany myslia skutočne vážne, aj vzhľadom na obrovský deficit, sa dozvieme až po voľbách,“ myslí si Vlachynský.

Viacero strán chce regulovať

Zároveň je podľa neho očividné, že strany k podnikateľskému prostrediu nepristupujú systematicky. Štandardne sa tak deje podľa analytika pri energetike, no novinkou týchto volieb je maloobchod. Viacero strán má chuť regulovať ceny potravín či inak zasiahnuť.

„Aj napriek tomu, že máme živý príklad z Maďarska, kam takéto opatrenia viedli. K presne opačnému účinku. Ceny potravín narástli za rok o 50 % a zároveň sa viaceré komodity stali nedostatkovými,“ upozornil Vlachynský.

Medzi najčastejšie skloňované pozitívne opatrenia patrí podľa neho zvýšenie hranice pre povinnú registráciu k DPH. Tá sa nemenila už od roku 2009.

„Ak hľadáte inšpiráciu pre rozsiahle reformy, ktoré by zo Slovenska spravili krajinu s atraktívnou podnikateľskou klímou, vo volebných programoch ich nehľadajte,“ dodal analytik.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie