• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Viaceré obchodné reťazce plánujú skončiť s predajom vajec z klietkového chovu, vidia v tom aj ekologický moment

Viaceré obchodné reťazce plánujú skončiť s predajom vajec z klietkového chovu, vidia v tom aj ekologický moment

Poslanec Národnej rady SR Tomáš Šudík (OĽaNO) prišiel s návrhom od roku 2029 zakázať na Slovensku klietkový chov nosníc.

Viaceré obchodné reťazce pôsobiace na Slovensku plánujú v najbližších rokoch skončiť s predajom vajec z klietkového chovu. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca spoločnosti Lidl Slovenská republika Tomáš Bezák, obchodný reťazec Lidl skončí s predajom čerstvých vajec z klietkového chovu do roku 2025, rovnako sa to týka aj vajec v zložení výrobkov privátnych značiek.

Znižovanie uhlíkovej stopy

Hovorkyňa COOP Jednoty Jana Kuklová pre agentúru SITA uviedla, že v maloobchodnej sieti COOP Jednota predávajú vajcia od slovenských dodávateľov.

Ekologickým momentom, ktorý je nezanedbateľný, je podľa nej aj znižovanie uhlíkovej stopy. Tým, že nakupujú vajíčka od regionálnych chovateľov, podľa Kuklovej prispievajú k znižovaniu uhlíkovej stopy pri preprave potravín.

Dlhodobo znižujú podiel vajec z klietkových chovov v ich portfóliu a vyvíjajú aktivity na podporu produkcie vajec z iných chovov. Vajcia z podstielkového chovu i voľného výbehu majú dlhodobo zaradené v portfóliu vlastných značiek COOP Jednota.

Klietkový chov nosníc

Obchodný reťazec Kaufland sa pre agentúru SITA vyjadril, že ich cieľom je najneskôr od konca kalendárneho roka 2025 neodoberať a nepredávať vajcia z klietkového chovu a ani ich nepoužívať v zložení výrobkov v ich privátnych značiek.

Poslanec Národnej rady SR Tomáš Šudík (OĽaNO) prišiel s návrhom od roku 2029 zakázať na Slovensku klietkový chov nosníc. Pre existujúce klietkové chovy nosníc by sa tak zaviedlo päťročné prechodné obdobie. Jeho legislatívny návrh však parlament na májovej schôdzi nestihol v prvom čítaní prerokovať.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie