• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Viac ako polovicu populácie na Slovensku tvoria ženy, v parlamente však majú zastúpenie len 21 percent

Viac ako polovicu populácie na Slovensku tvoria ženy, v parlamente však majú zastúpenie len 21 percent

Zakrúžkuj ženu si kladie za cieľ zvýšenie podielu žien medzi zákonodarcami.

17.8.2023 (SITA.sk) - Viac ako 51 percent slovenskej populácie tvoria ženy, ale v parlamente majú v súčasnosti zastúpenie len 21 percent. Nová iniciatíva Zakrúžkuj ženu predstavila desať dôvodov, prečo by voliči mali v parlamentných voľbách siahnuť práve po ženských kandidátkach.

K spomínaných desiatim dôvodom sa radí podiel žien v populácii, rozdielna skúsenosť, participácia, podpora verejnosti, kvalifikácia, potenciál spoločnosti, záujem žien o politiku, záujem politických strán, búranie stereotypov a pomoc slabším.

Životné skúsenosti žien a mužov

Zakrúžkuj ženu pripomína, že životné skúsenosti žien a mužov sú v niektorých oblastiach vysoko odlišné. To je podľa iniciatívy jeden z dôvodov, prečo by ženy mali byť rovnocenne zastúpené aj pri rozhodovaní v politike.

Až 79 percent Sloveniek a Slovákov si myslí, že ženy ich záujmy zastupujú rovnako ako muži. Takmer 60 percent slovenskej verejnosti si myslí, že zastúpenie žien v parlamente je nedostatočné, tento názor zastáva až 69 percent slovenských žien," informovala Lucia Yar zo Zakrúžkuj ženu.

Iniciatíva zastáva názor, že ženy sú rovnako, v niektorých prípadoch možno viac, kvalifikované ako muži. Vychádza z toho, že percento absolventiek vysokej školy je dlhodobo vyššie ako percento absolventov na Slovensku. Podľa prieskumov majú taktiež ženy o vyššie funkcie i zodpovednosť približne zhruba rovnaký záujem ako muži. „O opaku je však napriek tomu presvedčenej až 52 percent slovenskej populácie," dodáva Yar.

Nedostatočné zastúpenie žien

Zakrúžkuj ženu zároveň upozorňuje, že politické strany sú taktiež zodpovedné za nedostatočné zastúpenie žien, keďže ich vedenie, ktoré je veľakrát zložené len z mužov, ostáva „strážcom“ miest na kandidátnej listine.

„Napriek tomu, že vedecké výskumy už roky dokazujú, že ženy nie sú v rozhodovaní a vedení ani menej racionálne, ani menej produktívne, stereotypy v spoločnosti pretrvávajú. Až 83 percent Sloveniek a Slovákov si stále myslí, že ženy sa častejšie ako muži rozhodujú na základe svojich emócií," zdôraznila iniciatíva. V zákonodarných a výkonných funkciách ženy medzi priority častejšie radia sociálne témy, ku ktorým patrí pomoc slabším alebo znevýhodneným skupinám.

„Rekordný“ počet

Upriamuje pozornosť na to, že Slovensko dlhodobo patrí v rámci Európskej únie medzi krajiny s najnižším podielom žien vo vrcholovej politike. V roku 2020 sa do Národnej rady SR dostal rekordný počet žien.

„Rekordný“ však znamená, že po prvýkrát presiahol 22 percent, upozorňuje iniciatíva. Vo vláde, ktorá vzišla z volieb, obsadili ženy iba pätinu ministerských kresiel. Inak tomu nie je ani v súčasnej vláde.


„Mnohé majú v rukách najmä politické strany. Ale aj my, voličky a voliči, im môžeme dať svojím hlasom najavo, že nám na tom záleží. Napríklad tak, že na volebných lístkoch zakrúžkujeme ženy,“ uviedla iniciatíva.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie