• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

Viac ako dve miliardy vtákov sa vydali smerom na juh. Nie všetky však dosiahnu cieľovú destináciu

Viac ako dve miliardy vtákov sa vydali smerom na juh. Nie všetky však dosiahnu cieľovú destináciu

Zaujímavý je fakt, že z celkového počtu vtákov migrujúcich z Európy, čo je 2,1 miliardy, patria takmer tri štvrtiny (73%) len medzi 17 druhov, ako sú pinka či škorec.

Viac ako dve miliardy vtákov sa dali do pohybu na trase Európa – Afrika. Informovala o tom Ochrana dravcov na Slovensku s tým, že september sa tradične spája s vtáčou migráciou. Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku informoval, že časť druhov už dosiahla africké pobrežie.

„Do tejto skupiny patria trsteniariky spevavé, sedmohlásky, včeláriky či mucháriky, dážďovníky, kukučky a z väčších druhov napríklad bociany,“ spresnil Slobodník a doplnil, že jesenná migrácia je oproti jarnej približne o tretinu pomalšia.

Vrchol migrácie je predpokladaný v októbri, keď bude možné na oblohe pozorovať tiahnúce kŕdle a fascinujúce prelety.

Migrovať sa rozhodli v predstihu

Ako ďalej Slobodník informoval, aktuálna sezóna je zaujímavá z pohľadu sťahovania viacerých druhov. Prekvapujúca je podľa neho silná migrácia sýkoriek, najmä uhliarok či belasých, ktorá odštartovala už v auguste. Tieto druhy pritom zvyknú migrovať až v októbri či novembri.

„Podobne to platí aj pre čížiky či krivonosy. Druhy, o ktorých vieme mnoho, nás vedia každoročne niečím prekvapiť,“ doplnil Slobodník a pokračoval s tým, že spomedzi asi 217 druhov hniezdiacich na Slovensku odletí na zimu viac ako 150.

Ich počet klesá

„Zaujímavý je fakt, že z celkového počtu vtákov migrujúcich z Európy, čo je 2,1 miliardy, patria takmer tri štvrtiny (73%) len medzi 17 druhov, ako sú pinka či škorec. Dramaticky pôsobí fakt, že v roku 1950 bol odhad počtu migrujúcich vtákov v jesennom období dvojnásobný. Toto konštatovanie zároveň umocňuje potrebu konať niečo na zastavenie uvedeného poklesu,“ uviedol Slobodník s tým, že riešením môže byť ponechanie niekoľkých jabĺk či hrozna v záhradke na strome, nechať niekoľko metrov štvorcových zarásť burinou, ktorá bude v zimnom období pre vtáky krmivom či zasadiť pôvodné druhy drevín napríklad obnovením aleje.

Nebezpečné sklo

Mnohopočetné úhyny v jesennom období sú zaznamenané najmä u v noci migrujúcich vtákov, a to pri kolízii so sklenenou bariérou. „Štúdie z Európy v tejto oblasti absentujú, v Severnej Amerike sú odhady počtu kolízií podľa výskumov okolo jednej miliardy vtákov v priebehu jedného cyklu jesennej migrácie. V Európe odhadujú odborníci tieto počty na 60 až 70 percent uvedeného čísla,“ informoval Slobodník a zdôraznil, že viac ako polovica týchto nárazov končí úhynom.

Riešením je polepenie sklenených plôch UV nálepkami. Riešením môže byť aj neumývanie takejto plochy, pretože táto neaktivita výrazne znižuje riziko kolízie vtáctva so sklom.

Zabíja aj elektrina

„Pre migrujúce vtáctvo predstavujú značné riziko aj elektrické vedenia, a to z hľadiska nárazov do drôtov, prípadne ide o zásahy elektrinou po dosadnutí na konštrukciu podperných stĺpov. Ohrozený je napríklad bocian biely, sokol rároh, orol kráľovský, či spevavce migrujúce v noci. Na Slovensku sa tejto problematike venuje pozornosť dlhodobo a systematicky, aktívne zapojené sú všetky distribučné energetické spoločnosti, aj jediná prenosová spoločnosť,“ vysvetlil Slobodník a uzavrel s tým, že vtáky sa opäť začnú vracať koncom februára a v marci, hlavná vlna však spadá do druhej polovice apríla a na máj.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 22. február 2024

horoskopy na dnes stvrtok 22 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 22. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Máte možnosť prežiť príjemný deň v kruhu najbližších. Spoločenská akcia, ktorú si naplánujete, prebehne podľa vašich predstáv. Myslite aj na deti.

Býk 21.4. - 21.5.

Daj sa do kontaktu s osobami, ktoré myslia rovnako ako vy. Spoločne môžete veľa dosiahnuť. Spontánne nápady vyžadujú neobyčajné riešenie. Netreba sa ničoho naľakať.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Ak máte pocit, že vás okolie využíva, nezaškodilo by vám trochu tvrdohlavosti. Nedajte sa znechutiť zhoršenou atmosférou a snažte si zachovať optimizmus.

Rak 22.6. - 22.7.

Terajšie počasie na rozdiel od iných vás oberá o pokoj. Ste zavalený mimopracovnými povinnosťami, môžu sa pridať aj bolesti. Musíte vydržať, zajtra to bude lepšie.
Všetky Horoskopy pre Štvrtok 22. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie