• Dnes je: Nedeľa 25. februára 2024 meniny má Frederik(a)

Väčšina strán nepovažuje témy právneho štátu za kľúčové. Ktoré pri boji s korupciou obstáli najlepšie? (video)

Väčšina strán nepovažuje témy právneho štátu za kľúčové. Ktoré pri boji s korupciou obstáli najlepšie? (video)

Hnutie Republika a Slovenská národná strana vo svojich programoch jasne deklarujú úmysel obmedzovať práva občianskej spoločnosti, a preto sú hrozbou pre demokraciu a právny štát.

Z pohľadu právneho štátu a boja proti korupcii by najlepšie obstál program strany Demokrati. Za ňou nasleduje Progresívne Slovensko (PS), Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) a strana Sloboda a solidarita.

Témy právneho štátu

Vyplynulo to z hodnotenia volebných programov organizáciou Via Iuris a Nadáciou Zastavme korupciu. Organizácie porovnali programy strán, hlasovania poslancov v parlamente o vybraných návrhoch a tiež kauzy z minulosti. Via Iuris a Nadácia Zastavme korupciu o tom informovali na štvrtkovej tlačovej besede.

Riaditeľka Via Iuris Katarína Batková informovala, že väčšina strán nepovažuje témy právneho štátu za kľúčové a v programoch im nevenujú toľko pozornosti ako v predchádzajúcich voľbách, keď boli spravodlivosť a boj proti korupcii kľúčovými témami.

Organizácie posudzovali strany, ktoré mali za posledné mesiace v prieskumoch aspoň tri percentá a zameriavali sa na to, čo navrhujú pri problémoch, na riešenie ktorých pred časom vyzvali.

Najlepšie dopadli Demokrati

„Ide napríklad o zmenu paragrafu 363, reformu prokuratúry, úpravu legislatívneho procesu tak, aby sa na ňom mohla zúčastňovať verejnosť, ochranu novinárov, opatrenia proti hybridným hrozbám, reformu povoľovacích procesov stavieb, majetkové priznania a ďalšie,“ spresnili organizácie.


Pokračoval s tým, že najlepšie dopadol program Demokratov, ktorý sa s odporúčaniami Via Iuris a Nadácie Zastavme korupciu zhoduje na 94 percent.

Po Demokratoch nasleduje PS, ktorého program sa s odporúčaniami organizácii zhoduje na 72 percent. Ďalej je to KDH, ktorého program sa zhoduje na 56 percent, SaS (50 percent), Aliancia (28 percent) a Hlas-SD (17 percent).

„Na opačnom konci je Smer-SD, ktorý nemá v oblasti právneho štátu zverejnené žiadne opatrenie. S nulou skončila aj Sme rodina, ktorá má len štyri základné tézy, ako sú reforma prokuratúry a ďalšie oblasti právneho štátu vôbec neriešia,“ dodali organizácie.

Korupčné kauzy

„Program koalície OĽaNO a priatelia, Za ľudí a Kresťanská únia obsahuje desať strohých bodov, v ktorých však chýbajú návrhy ohľadom boja proti korupcii a právneho štátu. Bod sme im udelili za verejne prezentovaný zámer upraviť paragraf 363,“ vysvetlil Andrej Krajňák z Via Iuris.

Ddodal, že hnutie Republika a Slovenská národná strana vo svojich programoch jasne deklarujú úmysel obmedzovať práva občianskej spoločnosti, a preto sú hrozbou pre demokraciu a právny štát. Ako ďalej uviedli organizácie, najmenej vo verejnom záujme hlasovali poslanci za Sme rodina, Hlas a Smer.


„Za zmeny, ktoré mohli zlepšiť právne prostredie alebo proti tým, čo ho poškodzovali, hlasoval najviac Tomáš Valášek z PS,“ doplnili organizácie a uzavreli s tým, že najviac korupčných káuz má Smer, Sme rodina, SNS a OĽaNO a priatelia.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 25. február 2024

horoskopy na dnes nedelu 25 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Únava vám zabráni nasadiť vyššie tempo. Stretnete niekoho, kto vám bude chcieť pomôcť, ale jeho zisk bude oveľa prevyšovať váš. Porozmýšľajte nad ponúkanou pomocou.

Býk 21.4. - 21.5.

Možno by ste chceli na poslednú chvíľu zmeniť svoje plány. Ak však neurobíte dostatočné bezpečnostné opatrenia musíte rátať s istým rizikom. V jednej záležitosti vás čaká prekvapenie.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes vás zaujme niekto svojimi zaujímavými názormi. Radi by ste sa s ním porozprávali, aby ste sa zbavili svojich pochybností. Nenechajte si nahovoriť niečo, o čom nie ste skalopevne presvedčení.

Rak 22.6. - 22.7.

Konajte cieľavedome a zodpovedne. Nenechajte sa vykoľajiť vlastnou nervozitou. V zamestnaní máte šancu zlepšiť pozíciu, len si nevšímajte pripomienky.
Všetky Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie