• Dnes je: Sobota 23. septembra 2023 meniny má Zdenka

V USA schválili návrh zákona o kontrole držby zbraní, prvýkrát za 30 rokov o tom hlasovali aj republikáni

V USA schválili návrh zákona o kontrole držby zbraní, prvýkrát za 30 rokov o tom hlasovali aj republikáni

Stalo sa tak po májových masových streľbách v supermarkete v Buffale a základnej škole v Uvalde, ktoré si vyžiadali 31 mŕtvych.

24.6.2022 (Webnoviny.sk) - Senát amerického Kongresu schválil návrh zákona o kontrole predaja a držby zbraní. Za najvýznamnejšiu legislatívu týkajúcu sa strelných zbraní za takmer 30 rokov hlasovali všetci 50 demokratickí senátori a 15 republikánov.

Stalo sa tak po májových masových streľbách v supermarkete v Buffale a základnej škole v Uvalde, ktoré si vyžiadali 31 mŕtvych, pripomína spravodajský portál BBC.

Návrh musí podpísať prezident Biden

Návrh musí prejsť ešte Snemovňou reprezentantov a aby vstúpil do platnosti, musí ho podpísať prezident Joe Biden. Ten už po hlasovaní v Senáte vyzval členov dolnej komory Kongresu, aby „okamžite hlasovali o tomto nadstraníckom návrhu zákona a poslali mi ho na stôl“.

Predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová sa zaviazala, že legislatívu rýchlo prerokujú, zatiaľ čo líder tamojších republikánov Kevin McCarthy vyzval členov, aby hlasovali proti návrhu.

Sprísnenie previerok kupcov zbraní

Návrh zákona zahŕňa sprísnenie previerok pre kupcov zbraní mladších ako 21 rokov a federálne financovanie programov zameraných na duševné zdravie a zlepšovanie školskej bezpečnosti v objeme 15 miliárd dolárov.

Vyzýva aj na financovanie na podporu štátov pri prijímaní zákonov, ktoré by odobrali strelné zbrane ľuďom považovaným za hrozbu. Tiež blokuje predaj zbraní osobám usvedčeným zo zneužívania nezosobášených intímnych partnerov.

Prekvapivá podpora republikánov

Legislatíva je tiež významná preto, že po prvý raz za niekoľko desaťročí navrhované reformy získali takú podporu z demokratického aj republikánskeho tábora. Republikánska strana zvyčajne blokuje úsilie o sprísnenie zákonov o držbe zbraní v USA.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Sociálna poisťovňa začne ľuďom zasielať dôchodkovú prognózu, závisieť bude od veku poistenca

socialna poistovna zacne ludom zasielat dochodkovu prognozu zavisiet bude od veku poistenca

Sociálna poisťovňa bude od roku 2026 zasielať poistencovi dôchodkovú prognózu, teda informáciu o jeho predpokladaných dôchodkových nárokoch.

Pripravovaný návrh vyhlášky

Ministerstvo práce a sociálnych vecí už pripravuje návrh vyhlášky, ktorou sa stanoví vzor dôchodkovej prognózy a podrobnosti o jej obsahu. Vyhláškou sa má stanoviť aj spôsob určenia predpokladaného dôchodkového veku poistenca a parametre, predpoklady a pravidlá na určenie zákonom vymedzených prognóz dôchodkových nárokov poistenca a na určenie vplyvu inflácie na tieto prognózy.

„Cieľom návrhu vyhlášky je preto vytvorenie jednotného dokumentu obsahujúceho informácie, ktoré majú uľahčiť porozumenie nárokom z povinného dôchodkového systému, prípadne stavu a hodnote úspor v starobnom dôchodkovom sporení,“ uviedlo ministerstvo.

Prognóza závisiaca od veku poistenca

Penzijnú prognózu poisťovňa sprístupní do 31. mája kalendárneho roka na elektronickom účte poistenca. Sociálna poisťovňa však bude povinná zaslať poistencovi dôchodkovú prognózu aj poštou.

Periodicita zasielania dôchodkovej prognózy bude závisieť od veku poistenca. Ak má poistenec viac ako 18 rokov a menej ako 50 rokov a bol dôchodkovo poistený aspoň jeden deň, dôchodkovú prognózu bude dostávať každých päť rokov. Ak má poistenec viac ako 50 rokov, bude penzijnú prognózu dostávať každý rok.

Tri scenáre

Dôchodková prognóza bude obsahovať základnú a alternatívnu prognózu výšky starobného dôchodku, získané obdobie dôchodkového poistenia a premenné, od ktorých je výška jeho budúceho dôchodku závislá, ako aj dôchodkový vek poistenca. Základná prognóza dôchodku má obsahovať tri scenáre, ktoré by sa mali odvíjať od predpokladaného vývoja parametrov ovplyvňujúcich výšku starobnej penzie.

Alternatívna prognóza má zohľadňovať zmeny faktorov, na ktoré má mať vplyv aj samotný poistenec, napríklad zvýšenie vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby, získanie dôchodkového poistenia, či účasť v druhom dôchodkovom pilieri. Dôchodková prognóza bude obsahovať aj informáciu o vplyve inflácie na výšku budúceho dôchodku.


Počasie