• Dnes je: Nedeľa 14. augusta 2022 meniny má Mojmír

V USA schválili návrh zákona o kontrole držby zbraní, prvýkrát za 30 rokov o tom hlasovali aj republikáni

V USA schválili návrh zákona o kontrole držby zbraní, prvýkrát za 30 rokov o tom hlasovali aj republikáni

Stalo sa tak po májových masových streľbách v supermarkete v Buffale a základnej škole v Uvalde, ktoré si vyžiadali 31 mŕtvych.

24.6.2022 (Webnoviny.sk) - Senát amerického Kongresu schválil návrh zákona o kontrole predaja a držby zbraní. Za najvýznamnejšiu legislatívu týkajúcu sa strelných zbraní za takmer 30 rokov hlasovali všetci 50 demokratickí senátori a 15 republikánov.

Stalo sa tak po májových masových streľbách v supermarkete v Buffale a základnej škole v Uvalde, ktoré si vyžiadali 31 mŕtvych, pripomína spravodajský portál BBC.

Návrh musí podpísať prezident Biden

Návrh musí prejsť ešte Snemovňou reprezentantov a aby vstúpil do platnosti, musí ho podpísať prezident Joe Biden. Ten už po hlasovaní v Senáte vyzval členov dolnej komory Kongresu, aby „okamžite hlasovali o tomto nadstraníckom návrhu zákona a poslali mi ho na stôl“.

Predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová sa zaviazala, že legislatívu rýchlo prerokujú, zatiaľ čo líder tamojších republikánov Kevin McCarthy vyzval členov, aby hlasovali proti návrhu.

Sprísnenie previerok kupcov zbraní

Návrh zákona zahŕňa sprísnenie previerok pre kupcov zbraní mladších ako 21 rokov a federálne financovanie programov zameraných na duševné zdravie a zlepšovanie školskej bezpečnosti v objeme 15 miliárd dolárov.

Vyzýva aj na financovanie na podporu štátov pri prijímaní zákonov, ktoré by odobrali strelné zbrane ľuďom považovaným za hrozbu. Tiež blokuje predaj zbraní osobám usvedčeným zo zneužívania nezosobášených intímnych partnerov.

Prekvapivá podpora republikánov

Legislatíva je tiež významná preto, že po prvý raz za niekoľko desaťročí navrhované reformy získali takú podporu z demokratického aj republikánskeho tábora. Republikánska strana zvyčajne blokuje úsilie o sprísnenie zákonov o držbe zbraní v USA.


Najčítanejšia najnovšia správa

Takto sa to robí do psej matere! Kopol si Matovič do Sulíka, ale neskôr svoj status zmazal

takto sa to robi do psej matere kopol si matovic do sulika ale neskor svoj status zmazal

Líder hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič si mal na sociálnej sieti Facebook opäť potrebu kopnúť do ministra hospodárstva a predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Neskôr však svoj status zmazal.

„Gratulujem maďarskému ministrovi hospodárstva k tomu, že neštrajkuje a pracuje… Takto sa to robí do psej matere! Megainvestícia 5-krát väčšia ako Volvo.

Maďari idú ako rakety a my popri nich vyzeráme ako chudobní príbuzní,“ napísal Matovič v reakcii na správu, že čínska firma CATL postaví v Maďarsku továreň na výrobu batérií za 7,3 miliardy eur, ktorá by mala byť najväčšou svojho druhu v Európe.

Primitívna demagógia

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) reagovala, že Matovič naďalej škodí Slovensku. Na veľkú baterkáreň na Slovensku nemáme podľa sulíkovcov ani miesto, ani ľudí, ani energetickú kapacitu.

„Matovičovi s Kremským (šéf hospodárskeho výboru) to však neprekáža a šíria primitívnu demagógiu a znevažujú prácu všetkých okolo seba,“ uviedla SaS na sociálnej sieti Facebook.


Hlúpa urážka

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) pripomenul Matovičovi, že sa veľmi rád pri prezentácii kľúčovej investície Volvo postavil na tlačovku vedľa Sulíka.

„Takéto vyjadrenie ministra financií je hlúpa urážka partnerov z Volva (ďalšia v poradí po urážkach prezidentky, ministrov, občanov, učiteľov, novinárov a podobne). Mal by vedieť, že Slovensko by sa na takéhoto investora muselo pripravovať omnoho dlhšie než trvá táto vláda,“ uviedol Gröhling.

Presne pre toto by mal Matovič podľa Gröhlinga konečne odísť z vlády. „Nevie žiť bez neustáleho konfliktu, klamstiev, urážania ostatných a robí to od prvého dňa,“ kritizuje minister školstva a je zvedavý, kedy si konečne aj koaliční kolegovia uvedomia, že pri takomto správaní ministra financií sa fungovať nedá.Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie