• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

V tuneli Bikoš dokončili osvetlenie, prebieha aj jeho postupné sprevádzkovanie

V tuneli Bikoš dokončili osvetlenie, prebieha aj jeho postupné sprevádzkovanie

Prvá etapa severného obchvatu Prešova na R4 v dĺžke 4,3 kilometra je vo výstavbe od leta 2019.

Na stavbe prvej etapy severného obchvatu Prešova R4 dokončili osvetlenie tunela Bikoš a prebieha jeho postupné sprevádzkovanie.

Osvetlenie je prepojené na trvalú trafostanicu do technologického objektu pri tuneli. Informovala o tom hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti Eva Žgravčáková.

V tuneli Bikoš sú už osadené ventilátory, technológiou vybavené SOS výklenky a zrealizovaný požiarny vodovod. Bikoš je pritom podľa Žgravčákovej vo viacerých uhloch pohľadu unikátny. Vykazuje najmä mimoriadne nízky prítok podzemných vôd.

LED diódový systém osvetlenia

„Suchosť tunela predstavovala veľkú výhodu pri razení a uľahčí aj prevádzku tunela. Tá bude finančne nenáročnejšia popri ´suchosti´ aj vďaka inteligentnému LED diódovému systému osvetlenia,“ vysvetlila hovorkyňa.

Dodala, že na mostoch aktuálne pribúdajú rímsy, zvodidlá, zábradlia, obrusná asfaltová vrstva a pracuje sa aj na chodníkových častiach či schodisku. V križovatke Prešov už NDS osadzuje oceľové zvodidlá.


„Po celej trase pracujeme aj na oplotení realizujeme základy, osádzame stĺpy a montujeme pletivo. Taktiež sa pracuje na finálnej úprave svahov a ich zahumusovaní, pokračuje realizácia protihlukových stien a dokončujú sa finálne úpravy pod mostnými objektami,“ skonštatovala Žgravčáková.

Vo výstavbe od roku 2019

Prvá etapa severného obchvatu Prešova na R4 v dĺžke 4,3 kilometra je vo výstavbe od leta 2019. Jeho súčasťou je tunel Bikoš, ktorý čoskoro pribudne do prevádzky, má dĺžku 1,15 km a bude sa v ňom dať jazdiť rýchlosťou 100 km/h.


Je to dvojrúrový tunel s tromi priečnymi prepojeniami a siedmimi SOS výklenkami v každej rúre. Na stavbe je 155 stavebných objektov, deväť mostov a po dokončení ušetrí úsek motoristom približne desať minút cesty.


Zmluvná cena výstavby úseku je takmer 143 miliónov eur bez DPH. Zhotoviteľom je združenie stavebných spoločností Váhostav-SK, a. s., Bratislava a TuCon, a. s., Žilina. Predpokladaná intenzita dopravy je na úrovni 15-tisíc vozidiel za deň. Plánovaný termín odovzdania je v lete tohto roka.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 5. december 2023

horoskopy na dnes utorok 5 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 5. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Náladu vám len tak ľahko nikto nepokazí. Dokonca sa pustíte iniciatívne do niektorých prác, ktorým sa inokedy radšej vyhýbate. Zároveň to bude pre vás aj relaxácia.

Býk 21.4. - 21.5.

Prichádza obdobie, počas ktorého by ste mali venovať svoje sily rodine a domovu. Ak treba niečo v domácnosti zlepšiť, či prípadne zmeniť bydlisko, je najvyšší čas niečo podniknúť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Mali by ste si vyriešiť nedorozumenie s členmi rodiny. Uvedomte si, že vás potrebujú viac, ako si myslíte. Vo vzduchu visia viaceré otázky, na ktoré by ste mali nájsť odpoveď.

Rak 22.6. - 22.7.

Pravdepodobne dostanete pozvanie od osoby, ktorá sa s vami chce už dlhšie zblížiť. Buďte trpezliví, lebo váš obdivovateľ je veľmi nesmelý.Všetky Horoskopy pre Utorok 5. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie