• Dnes je: Utorok 07. decembra 2021 meniny má Ambróz

V Topoľčanoch by mala vyrásť prevádzka na výrobu zeleného vodíka, použiť chcú inovatívnu technológiu

V Topoľčanoch by mala vyrásť prevádzka na výrobu zeleného vodíka, použiť chcú inovatívnu technológiu

Výroba vodíka elektrolýzou vody predstavuje inovatívnu technológiu.

V Topoľčanoch by mala vyrásť prevádzka na výrobu zeleného vodíka elektrolýzou vody.

Ako vyplýva zo zámeru predloženého na posúdenie vplyvov na životné prostredie, celková výška investície sa odhaduje na 16 miliónov eur.

S výstavbou by sa mohlo začať v budúcom roku, štart prevádzky sa odhaduje v roku 2023. Maximálna ročná kapacita by mala byť približne 1 250 t vodíka.

Vodík z biomasy

Plánovaný areál pre výrobu je v severovýchodnej časti mesta Topoľčany a nadväzuje na jestvujúci areál firmy TeHo Topoľčany. V ňom je od roku 2011 umiestnená prevádzka teplárne mesta Topoľčany.

„Navrhovaná technologická linka bude slúžiť na výrobu vodíka z elektrickej energie vyrobenej z OZE (biomasa), ktorá sa vyrába spoločne s teplom v kogeneračnej jednotke TeHo Topoľčany,“ uvádza sa v materiáli.

Cieľom je lepšia konkurencieschopnosť

Výroba vodíka elektrolýzou vody predstavuje inovatívnu technológiu, ktorá podľa zámeru reflektuje snahu Slovenska preferovať alternatívne zdroje energie ako náhradu za konvenčné fosílne zdroje s cieľom výrazného znižovania predovšetkým CO2 a ďalších skleníkových plynov.

„Cieľom je zvýšiť konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky a zároveň prispieť k uhlíkovo neutrálnej spoločnosti, tak ako to definuje národná vodíková stratégia Slovenska schválená uznesením vlády,“ konštatuje materiál.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie