• Dnes je: Štvrtok 30. novembra 2023 meniny má Ondrej, Andrej

V slovenských horách stúpa počet turistov, horskí záchranári vyzývaj k bezpečným výletom

V slovenských horách stúpa počet turistov, horskí záchranári vyzývaj k bezpečným výletom

Dôvodov úrazov je viacero, turisti zabúdajú na výbavu, či vyrážajú do terénu v podvečerných hodinách.

7.8.2022 (Webnoviny.sk) - Horská záchranná služba (HZS) zaznamenáva oproti minulému roku v slovenských horách nárast turistov. Ako ďalej informovala, letná sezóna je už v plnom prúde, a tímy horských záchranárov absolvujú denne niekoľko zásahov a záchranných akcií.

Najčastejšími úrazmi v mesiacoch máj, jún a júl boli v tomto roku úrazy dolných končatín, najmä v oblasti členka a kolien a tiež úrazy horných končatín, ktoré vznikajú najmä nesprávnym dostúpením, pošmyknutím a následným pádom.

Dôvodov vzniku úrazov je podľa záchranárov niekoľko, môže ísť o mokrý terén, nevhodnú obuv, zlý kondičný stav či nepozornosť pri presune na turistických chodníkoch.

Najnáročnejšie zásahy

K najnáročnejším zásahom patria podľa ministra vnútra Romana Mikulca tie v nočných hodinách v exponovanom horolezeckom teréne, horskí záchranári ich mali počas leta niekoľko.

Rovnako už v Slovenskom raji pomáhali asi trikrát turistom s uviaznutým deťmi, pričom najmladšie malo tri roky.

Rokliny Slovenského raja sú náročné na prechod aj v čase, keď je terén schodný, skala a technické zariadenia ako rebríky, stúpačky nie sú mokré a klzké. Rodičia s takto malými deťmi by mali zvážiť prechod cez rokliny a vybrať si menej náročnú trasu tak technicky, ako aj kondične,“ vysvetlil riaditeľ HZS Marek Biskupič.

Horskí záchranári tiež neodporúčajú začínať akúkoľvek túru okolo obeda alebo popoludní.

Výstroj a príprava

Aj v súvislosti so spomínanými záchrannými akciami HZS opätovne pripomína, že do hôr treba byť adekvátne vystrojený a kondične dobre pripravený.

Ešte stále sa opakujú tie isté vážne pochybenia, ako je individuálny pohyb v horách, nedostatočné informovanie príbuzných o pohybe, ubytovaní a plánovaných túrach, ktoré si vyžiadali aj za posledné mesiace opakovane najvyššiu cenu,“ skonštatovali horskí záchranári.

Časté chyby podľa nich vznikajú stále aj počas plánovania a nástupu na túru. Veľké záchranné akcie horolezcov a turistov sa napríklad pravidelne rozbiehajú v podvečerných alebo nočných hodinách. Horskí záchranári sa tiež aj naďalej stretávajú s nedostatočným vybavením.


Upozorňujú preto, že pre bežných turistov platia stále rovnaké zásady, a teda mať dobrú obuv a vybavenie, dostatok tekutín, zohľadniť svoj zdravotný stav a vek detí pri výbere túr, ale aj mať dobre nabitý mobilný telefón. Pri úrazoch, či navigácií v teréne podľa nich pomôže Aplikácia HZS a poistenie pre zásah HZS.

Záchrana domácich miláčikov

Operátori HZS sa pomerne často stretávajú aj s volajúcimi, ktorí žiadajú o záchranu domácich miláčikov po uviaznutí na rebríkoch alebo uštipnutí hadmi.


V tejto súvislosti upozorňujú na to, že horskí záchranári sú primárne zdravotníckymi záchranármi a takéto zásahy nevykonávajú.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 30. november 2023

horoskopy na dnes stvrtok 30 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 30. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Dnes ste vstali z postele tou správnou nohou. Bude sa vám dariť v práci i v súkromných záležitostiach. Deň je vhodný na menšie oslavy.

Býk 21.4. - 21.5.

Vaše pozitívne vyžarovanie a otvorenosť, s akou konáte a vyjadrujete sa, vám otvára dvere. Dbajte však na to, aby ste nestratili doterajšiu úroveň a nenechali sa strhnúť k arogancii.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Niečo alebo niekto na vás silno citovo zapôsobí. Zbystrite pozornosť pri sľuboch a nedajte sa omotať okolo prsta! Určite budú viac súvisieť s fantáziou ako s realitou.

Rak 22.6. - 22.7.

Mali by ste splniť, čo ste sľúbili. Ak budete príliš dlho otáľať, stratíte dôveru a dobré meno. Rozdrobenosť a nejednotnosť v rámci vášho konania a myslenia vás oberá prinajmenšom o čas.Všetky Horoskopy pre Štvrtok 30. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie