• Dnes je: Utorok 30. novembra 2021 meniny má Ondrej, Andrej

V prípade smrti Chovanca udelili trest aj druhému najvyššiemu funkcionárovi belgickej polície

V prípade smrti Chovanca udelili trest aj druhému najvyššiemu funkcionárovi belgickej polície

Postavenie mimo výkonu služby na obdobie niekoľkých mesiacov však Desenfants úspešne napadol.

28.6.2021 (Webnoviny.sk) - Druhý najvyššie postavený funkcionár federálnej polície v Belgicku André Desenfants dostal v pondelok disciplinárny trest za zlyhanie v prípade smrti Slováka Jozefa Chovanca. Podľa informácií spravodajského portálu Belgische Rundfunk bude mať dva mesiace znížený plat o 10 percent, čiže o 1500 eur.

Jozefa Chovanca zatkli vo februári 2018 na letisku, ktoré leží asi 60 kilometrov od Bruselu. Na palube lietadla sa údajne správal násilne, sotil do letušky, lebo si nemohol sadnúť na ním zvolené sedadlo. Kapitán lietadla tak odmietol vzlietnuť, kým nezasiahla privolaná letisková polícia. Spravodajský portál Sme.sk priniesol vlani v auguste informáciu o záberoch z letiska v belgickom Charleroi, kde policajtka nad ležiacim Chovancom hajlovala a ďalší policajt mu 16 minút tlačil na hrudník, v dôsledku čoho nakoniec Chovanec zomrel.

Letisková polícia spadá pod pôsobnosť Andréa Desenfantsa. Po zverejnení videa tvrdil, že zábery dovtedy nevidel. Interné dokumenty to potvrdzujú, čo ho však podľa predstaviteľov vlády neospravedlňuje.

Ministerka pre vnútorné záležitosti Annelies Verlindenová a minister spravodlivosti Vincent Van Quickenborne pôvodne navrhovali postavenie mimo služby na niekoľko mesiacov, čo však Desenfants úspešne napadol. Aj samotné zníženie platu je považované za vážny disciplinárny trest, informuje spravodajský portál Belgische Rundfunk.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie