• Dnes je: Sobota 04. februára 2023 meniny má Veronika

V ôsmich odvetviach sa zarába viac ako je priemer 1296 eur, ale reálne mzdy na Slovensku klesli už tretí kvartál za sebou

V ôsmich odvetviach sa zarába viac ako je priemer 1296 eur, ale reálne mzdy na Slovensku klesli už tretí kvartál za sebou

V štruktúre ekonomiky všetkých 19 sledovaných odvetví hospodárstva zaznamenalo medziročný rast priemernej nominálnej mzdy, ale ani v jednom nebol rast dostatočný na kompenzovanie inflácie.

Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR počas tretieho štvrťroka vzrástla medziročne o 9,4 % na 1 296 eur.

Napriek pomerne rýchlemu rastu nestačila táto dynamika podľa Štatistického úradu SR prekonať mieru inflácie a priemerná mzda reálne medziročne klesla o 4 %.

Tento pokles bol približne na úrovni predchádzajúceho štvrťroka, kedy reálne mzda klesla o 4,5 %. Aktuálna hodnota je druhá najvyššia za posledných 22 rokov. Sezónne očistená priemerná mzda oproti druhému štvrťroku vzrástla o 2,4 %.

Rast priemernej mzdy

V štruktúre ekonomiky všetkých 19 sledovaných odvetví hospodárstva zaznamenalo medziročný rast priemernej nominálnej mzdy, ale ani v jednom nebol rast dostatočný na kompenzovanie inflácie. Najvýraznejší prepad reálnej mzdy na úrovni 8 až 9 % pocítili zamestnanci v oblasti nehnuteľností, administratívnych služieb a v ťažbe a dobývaní.

Len minimálne poklesli reálne mzdy pracujúcim v umení, zábave a rekreácii a predovšetkým kvôli vyplatenej mimoriadnej odmene štátu aj zamestnancom verejnej služby a štátnym zamestnancom vo verejnej správe, alebo v odvetví vzdelávania.

Odvetvia postihnuté koronakrízou

Vo väčšine, celkovo v 11 odvetviach, bola mzda nižšia ako v priemere za celé hospodárstvo SR. Najnižšiu priemernú nominálnu mzdu mali naďalej zamestnanci v ubytovacích a stravovacích službách, a to 842 eur, a v ostatných činnostiach, 916 eur. Tieto odvetvia mali podľa štatistického úradu aj vyšší pokles reálnych miezd, ako bol priemer za celé hospodárstvo.


V odvetví, ktoré najviac postihla koronakríza, teda ubytovacie a stravovacie služby, reálna mzda klesla až o 7,5 %, v ostatných činnostiach o 4,5 %.

Prepady reálnych miezd

Aj odvetvia zamestnávajúce na Slovensku najviac ľudí, obchod a priemysel, zaznamenali vyššie prepady reálnych miezd ako bol celoslovenský priemer. V priemysle priemerné mzdy stúpli nominálne o 8,6 % na úroveň 1 345 eur, reálny pokles tak predstavoval 4,7 %. V odvetví obchodu priemerné zárobky vzrástli v nominále o 8,3 % na 1 226 eur, reálne platy klesli o 4,9 %.


Priemernú mesačnú mzdu nad 2 tisíc eur mali len zamestnanci v odvetví informácie a komunikácia, a to 2 185 eur, a finančné a poisťovacie činnosti so sumou 2 069 eur.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Na diaľnici D1 sa stala reťazová nehoda, zrazilo sa osem áut

na dialnici d1 sa stala retazova nehoda zrazilo sa osem aut

4.2.2023 (Webnoviny.sk) - Na diaľnici D1 smere od Popradu na Prešov v 365. kilometri hlási polícia reťazovú dopravnú nehodu. Ako pre agentúru SITA potvrdila prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová, ide o zrážku asi ôsmich vozidiel. Podľa jej slov zatiaľ nie sú hlásené vážne zranenia, úsek je ale neprejazdný.

Polícia na sociálnej sieti informovala, že na miesto sa aktuálne presúvajú záchranné zložky.


Počasie