• Dnes je: Pondelok 26. februára 2024 meniny má Viktor

V ôsmich odvetviach sa zarába viac ako je priemer 1296 eur, ale reálne mzdy na Slovensku klesli už tretí kvartál za sebou

V ôsmich odvetviach sa zarába viac ako je priemer 1296 eur, ale reálne mzdy na Slovensku klesli už tretí kvartál za sebou

V štruktúre ekonomiky všetkých 19 sledovaných odvetví hospodárstva zaznamenalo medziročný rast priemernej nominálnej mzdy, ale ani v jednom nebol rast dostatočný na kompenzovanie inflácie.

Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR počas tretieho štvrťroka vzrástla medziročne o 9,4 % na 1 296 eur.

Napriek pomerne rýchlemu rastu nestačila táto dynamika podľa Štatistického úradu SR prekonať mieru inflácie a priemerná mzda reálne medziročne klesla o 4 %.

Tento pokles bol približne na úrovni predchádzajúceho štvrťroka, kedy reálne mzda klesla o 4,5 %. Aktuálna hodnota je druhá najvyššia za posledných 22 rokov. Sezónne očistená priemerná mzda oproti druhému štvrťroku vzrástla o 2,4 %.

Rast priemernej mzdy

V štruktúre ekonomiky všetkých 19 sledovaných odvetví hospodárstva zaznamenalo medziročný rast priemernej nominálnej mzdy, ale ani v jednom nebol rast dostatočný na kompenzovanie inflácie. Najvýraznejší prepad reálnej mzdy na úrovni 8 až 9 % pocítili zamestnanci v oblasti nehnuteľností, administratívnych služieb a v ťažbe a dobývaní.

Len minimálne poklesli reálne mzdy pracujúcim v umení, zábave a rekreácii a predovšetkým kvôli vyplatenej mimoriadnej odmene štátu aj zamestnancom verejnej služby a štátnym zamestnancom vo verejnej správe, alebo v odvetví vzdelávania.

Odvetvia postihnuté koronakrízou

Vo väčšine, celkovo v 11 odvetviach, bola mzda nižšia ako v priemere za celé hospodárstvo SR. Najnižšiu priemernú nominálnu mzdu mali naďalej zamestnanci v ubytovacích a stravovacích službách, a to 842 eur, a v ostatných činnostiach, 916 eur. Tieto odvetvia mali podľa štatistického úradu aj vyšší pokles reálnych miezd, ako bol priemer za celé hospodárstvo.


V odvetví, ktoré najviac postihla koronakríza, teda ubytovacie a stravovacie služby, reálna mzda klesla až o 7,5 %, v ostatných činnostiach o 4,5 %.

Prepady reálnych miezd

Aj odvetvia zamestnávajúce na Slovensku najviac ľudí, obchod a priemysel, zaznamenali vyššie prepady reálnych miezd ako bol celoslovenský priemer. V priemysle priemerné mzdy stúpli nominálne o 8,6 % na úroveň 1 345 eur, reálny pokles tak predstavoval 4,7 %. V odvetví obchodu priemerné zárobky vzrástli v nominále o 8,3 % na 1 226 eur, reálne platy klesli o 4,9 %.


Priemernú mesačnú mzdu nad 2 tisíc eur mali len zamestnanci v odvetví informácie a komunikácia, a to 2 185 eur, a finančné a poisťovacie činnosti so sumou 2 069 eur.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 25. február 2024

horoskopy na dnes nedelu 25 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Únava vám zabráni nasadiť vyššie tempo. Stretnete niekoho, kto vám bude chcieť pomôcť, ale jeho zisk bude oveľa prevyšovať váš. Porozmýšľajte nad ponúkanou pomocou.

Býk 21.4. - 21.5.

Možno by ste chceli na poslednú chvíľu zmeniť svoje plány. Ak však neurobíte dostatočné bezpečnostné opatrenia musíte rátať s istým rizikom. V jednej záležitosti vás čaká prekvapenie.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes vás zaujme niekto svojimi zaujímavými názormi. Radi by ste sa s ním porozprávali, aby ste sa zbavili svojich pochybností. Nenechajte si nahovoriť niečo, o čom nie ste skalopevne presvedčení.

Rak 22.6. - 22.7.

Konajte cieľavedome a zodpovedne. Nenechajte sa vykoľajiť vlastnou nervozitou. V zamestnaní máte šancu zlepšiť pozíciu, len si nevšímajte pripomienky.
Všetky Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie