• Dnes je: Nedeľa 24. októbra 2021 meniny má Kvetoslava

V očkovaní AstraZenecou by sa malo pokračovať, odporúča Štátny ústav pre kontrolu liečiv

V očkovaní AstraZenecou by sa malo pokračovať, odporúča Štátny ústav pre kontrolu liečiv

Príčinná súvislosť medzi očkovaním a trombózou nebola preukázaná.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) odporúča pokračovať v očkovaní vakcínou od AstraZeneca.

Viaceré krajiny v posledných dňoch pozastavili očkovanie touto vakcínou alebo pozastavili použitie niektorých šarží po hláseniach týkajúcich sa výskytu tromboembolických komplikácií u zaočkovaných.

Súvislosť nebola preukázaná

Ostatné členské štáty Európskej únie (EÚ) spolu s krajinami ako Spojené kráľovstvo, Kanada, Austrália a Mexiko pokračujú v očkovaní. Ako ŠÚKL uviedol na sociálnej sieti, pozastavenie očkovania je vo všetkých prípadoch preventívnym krokom.

Príčinná súvislosť medzi očkovaním a trombózou nebola preukázaná. Momentálne dostupné údaje nenasvedčujú tomu, že by zaznamenané prípady tromboembólií priamo súviseli s očkovaním vakcínou AstraZeneca.

Prínosy vakcíny prevyšujú riziká

Štátny ústav poukázal na to, že v Spojenom kráľovstve a EÚ bolo dokopy podaných viac ako 17 miliónov dávok vakcíny a počet tromboembolických komplikácií u očkovaných ľudí nebol vyšší ako u bežnej populácie.

„Prínosy vakcíny aj naďalej prevyšujú všetky riziká, čo bolo potvrdené aj Európskou liekovou agentúrou, Svetovou zdravotníckou organizáciou a Medzinárodnou spoločnosťou pre trombózu a hemostázu. Štátny ústav preto na základe všetkých dostupných dôkazov a takisto na základe nepriaznivej epidemickej situácie na Slovensku odporúča pokračovať v očkovaní touto vakcínou,“ uzavrel ŠÚKL.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie