• Dnes je: Utorok 29. septembra 2020 meniny má Michal, Michaela

V Lotyšsku zakázali ruskú televíznu sieť RT, jej šéf je na zozname osôb sankcionovaných EÚ

V Lotyšsku zakázali ruskú televíznu sieť RT, jej šéf je na zozname osôb sankcionovaných EÚ

Zákaz zostane platný, pokiaľ bude jej šéf Dmitrij Kiseľov čeliť sankciám EÚ.

30.6.2020 (Webnoviny.sk) - Lotyšsko zakázalo ruskú štátnu televíznu sieť RT. Zákaz bude trvať tak dlho, kým bude jej šéf Dmitrij Kiseľov na zozname osôb sankcionovaných Európskou úniou (EÚ).

Na zoznam sa dostal za jeho údajnú rolu v šírení propagandy na podporu ruskej anexie ukrajinského Krymu v roku 2014.

Zakázali vysielanie

Baltická tlačová agentúra BNS informovala, že Lotyšská národná rada pre elektronické masmédiá zakázala vysielanie siedmich kanálov spadajúcich pod viacjazyčnú sieť RT na území krajiny.

Okrem iného by to mali byť kanály RT vysielané v arabčine a španielčine a tiež napríklad dokumentárne kanály. Zákaz nadobudne účinnosť po oficiálnom oznámení a zostane platný, pokiaľ bude Kiseľov čeliť sankciám EÚ.

Rozhodnutie rady

Masmediálna rada vo svojom rozhodnutí tiež vyhlásila, že sa RT pokúšala vo svojich programoch prezentovať Lotyšsko ako neúspešný štát.

Lotyšsko uviedlo, že o svojom rozhodnutí bude informovať mediálne regulačné orgány v ostatných štátoch EÚ a vyzve ich, aby tiež zakázali RT.

RT je v Pobaltí široko vnímaná ako nástroj propagácie Kremľa, ktorého cieľom je ovplyvniť značnú etnickú ruskú menšinu v regióne. V minulosti Lotyšsko aj Litva dočasne pozastavili činnosť ďalších ruských štátnych televíznych kanálov.

Viac k téme: televízia, zákaz

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie