• Dnes je: Nedeľa 08. septembra 2024 meniny má Miriama

V Česku hľadajú cesty, ako doručiť lieky na predpis až domov. Na Slovensku s tým máme už dvojročné skúsenosti

V Česku hľadajú cesty, ako doručiť lieky na predpis až domov. Na Slovensku s tým máme už dvojročné skúsenosti

Lieky na predpis môže vydávať iba lekárnik, pretože musí pacienta informovať o spôsobe užívania a skladovania lieku a takisto musí upozorniť na možné nevhodné kombinácie lieku s inými liekmi, nápojmi či jedlom.

V Česku hľadajú cesty, ako doručiť lieky na predpis až domov, na Slovensku s tým máme už dvojročné skúsenosti.

Politici, ale aj odborníci v Českej republike aktuálne riešia návrh zákona, ktorý by okrem voľnopredajných liekov, ktoré sa dajú objednať online s doručením domov, bolo možné doručovať na adresu aj lieky vydávané výhradne na lekársky predpis.

Obavy o zdravie pacientov

Kým niektorí tento krok vítajú ako uľahčenie života pacienta, iní sa obávajú o zdravie pacientov.

„Lieky na predpis môže vydávať iba lekárnik, pretože musí pacienta informovať o spôsobe užívania a skladovania lieku a takisto musí upozorniť na možné nevhodné kombinácie lieku s inými liekmi, nápojmi či jedlom. Toto sa však nemusí diať výhradne osobne, informácie je možné poskytnúť aj telefonicky. U nás farmaceut vždy kontaktuje pacienta, aby mu podal všetky tieto informácie. Navyše je pacientom k dispozícii na telefóne počas celej pracovnej doby, ak majú ďalšie otázky. Tento spôsob sa nám veľmi osvedčil,“ priblížila Kristína Chabadová, predsedníčka OZ Medicamentum, ktoré na Slovensku zabezpečuje dovoz liekov na predpis až domov k pacientovi.

Výpadky niektorých liekov

Doručovanie liekov na predpis v rámci Slovenska rieši problém s nedostupnosťou lekární v menších mestách a obciach, čo je pomoc nielen pre imobilných a chronicky chorých pacientov.


Čiastočne pomáha riešiť aj výpadky niektorých liekov v lekárňach, čo je problém vo viacerých európskych krajinách. Ak sa liek niekde na Slovensku nachádza, pri doručovaní liekov na predpis až domov je vyššia šanca, že ho pacient dostane.


Nie vždy je to však možné. Pre niektoré lieky neexistujú náhrady a pacienti hľadajú náhradné riešenia. Ako napríklad otec chlapca trpiaceho epilepsiou, Ondrej Dobiáš: „Rok som chodil po liek s účinnou látkou klonazepam, ktorú synček potrebuje, do Poľska. Je síce pekné, že nám ho na Slovensku preplatili, ale čas a náklady na cestovanie nám nezaplatí nikto. Tento liek je na Slovensku dlhodobo nedostupný a neexistuje ani žiadna náhrada. V zahraničí je však k dispozícii.“

Doručovanie liekov v západnej Európe

V západnej Európe služby na pomoc pacientom a doručovanie liekov na základe e-receptu fungujú ešte dlhšie. Napríklad v Nemecku je povolené doručovať pacientom lieky na predpis od roku 2004.


Takzvaný „Liefergesetz“ tam umožňuje doručovanie liekov priamo do domu alebo na pracovisko pacienta s tým, že zákon stanovuje pravidlá ich doručovania, aby bola zaistená bezpečnosť pacientov.

Doručovanie na Slovensku

U nás na Slovensku sa pri doručovaní liekov na predpis, ktoré sa musia skladovať v chlade, používajú chladiace boxy so spätným štítkom. Ten kuriér na box nalepí potom, ako si pacient vyberie svoj liek. Box je následne automaticky odoslaný späť na ďalšie použitie.


„My niektoré zásielky označujeme aj špeciálnymi štítkami, aby kuriér vedel, že adresát je imobilný a zásielku liekov mu treba doniesť až do domu alebo bytu,“ spresnila Chabadová z OZ Medicamentum.

Lieky sú doručované bezplatne, za dva roky bolo zrealizovaných viac ako 19-tisíc donášok. Záujem o dovoz liekov majú chronicky aj akútne chorí ľudia najmä z obcí a z miest strednej veľkosti s 500 až 5000 obyvateľmi.

Krok vpred

Veľký záujem o doručovanie liekov na predpis až domov sa predpokladá aj v Českej republike. Zatiaľ je však možné antibiotiká či drahé lieky na predpis vydávať iba v kamennej lekárni.


„To by sa teraz malo zmeniť. Pripravili sme návrh zákona, ktorý to umožní. V najbližšej dobe ho pošleme na pripomienkovanie,“ avizovala v českej Snemovni riaditeľka odboru liečiv a zdravotníckych prostriedkov ministerstva zdravotníctva Daniela Rrahmaniová.

Aj keď sa najmä majitelia menších kamenných lekární v Česku obávajú odlivu zákazníkov po prijatí zákona, podľa farmaceutky Kristíny Malíkovej je to pre pacientov krok vpred: „Pacienti vo vyspelej krajine by mali mať k dispozícii službu, ktorá im zaručí bezpečné a bezproblémové doručenie liekov na predpis až domov, ak takúto službu z akéhokoľvek dôvodu potrebujú. Dostupnosť lekárov a dostupnosť liekov sú alfou a omegou v starostlivosti o pacienta.“

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vesmírna loď Starliner sa vrátila na Zem, cestu skomplikovalo zlyhanie trysky aj únik hélia

vesmirna lod starliner sa vratila na zem cestu skomplikovalo zlyhanie trysky aj unik helia

7.9.2024 (SITA.sk) - Prvá misia vesmírnej lode Starliner spoločnosti Boeing s astronautmi sa v piatok v noci skončila jej návratom na Zem, no bez posádky. Šesť hodín po tom, čo loď opustila Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS), pristála na raketovej strelnici White Sands v Novom Mexiku.

Zlyhanie trysky a únik hélia

Ako konštatuje agentúra AP, bol to pokojný záver drámy, ktorá sa začala júnovým štartom dlho odkladaného debutu posádky a rýchlo prerástla do zdĺhavej misie.

Ich cestu k vesmírnej stanici komplikovalo zlyhanie trysky a úniky hélia, a preto americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) rozhodol, že ich návrat loďou Starliner by bol príliš riskantný.

Časť starého vybavenia z ISS

Starliner tak v piatok na Zem priviezol len časť starého vybavenia z ISS. Dvojicu astronautov domov dopraví až vo februári vesmírna loď Dragon spoločnosti SpaceX Elona Muska.

Loď sa na polročnú expedíciu vydá tento mesiac len s dvomi astronautmi, pretože dve miesta sú rezervované pre Wilmorea a Williamsovú.

Viac k téme: Starliner, Vesmírna loď
Zdroj: SITA.sk - Vesmírna loď Starliner sa vrátila na Zem, cestu skomplikovalo zlyhanie trysky aj únik hélia © SITA Všetky práva vyhradené.


Počasie