• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Útok na Záporožskú jadrovú elektráreň je vojnový zločin, tvrdí americké veľvyslanectvo na Ukrajine

Útok na Záporožskú jadrovú elektráreň je vojnový zločin, tvrdí americké veľvyslanectvo na Ukrajine

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) tiež uviedla, že reaktory v elektrárni sú bezpečné.

Veľvyslanectvo Spojených štátov amerických na Ukrajine vyhlásilo, že útok na jadrovú elektráreň predstavuje vojnový zločin v podaní Ruska. Referuje o tom spravodajský web CNN.

V čase, keď ruské vojská na Ukrajine pokračujú v náporoch na kľúčové ukrajinské mestá, v piatok sa stala terčom útoku Rusov najväčšia jadrová elektráreň nachádzajúca sa neďaleko Záporožia. Požiar vyvolal obavy z možnej nehody, aká sa v roku 1986 odohrala v Černobyle, no oheň sa neskôr podarilo uhasiť.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) tiež uviedla, že reaktory v elektrárni sú bezpečné a neuvoľnil sa žiadny rádioaktívny materiál. Elektráreň je však momentálne pod kontrolou ruských okupantov.

Britský premiér obvinil Putina

Britský premiér Boris Johnson v piatok obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina z ohrozenia celej Európy v spojitosti so situáciou v ukrajinskej jadrovej elektrárni, kde po ruskom útoku vypukol požiar. Informovali o tom agentúra AFP a stanica BBC.

"Predseda vlády povedal, že neuvážené činy prezidenta Putina by teraz mohli priamo ohroziť bezpečnosť celej Európy," uviedla Downing Street vo vyhlásení. Johnson sa v najbližších hodinách bude snažiť o zvolanie mimoriadneho zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN). Johnson v piatok telefonoval s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Hovor sa uskutočnil krátko po tom, čo sa objavili správy o požiari v Záporožskej jadrovej elektrárni na juhovýchode Ukrajiny.


Hovorkyňa Downing Street označila podľa BBC situáciu za "vážne znepokojujúcu" a dodala: "Obaja lídri sa zhodli, že Rusko musí okamžite zastaviť útok na elektráreň a umožniť pohotovostným zložkám neobmedzený prístup do elektrárne."

Hrozí niečo Slovensku po požiari v elektrárni v Záporoží? Odborníčka sa vyjadrila k situácii aj k užívaniu jódu


Pri požiari v elektrárni v Záporoží neboli poškodené zariadenia, ktoré by mohli uvoľniť radiáciu. Bezprostredné ohrozenie elektrárne ani okolia nehrozí a teda ani Slovenskej republiky.

Informovala o tom predsedníčka Úradu jadrového dozoru SR Marta Žiaková na piatkovej tlačovej konferencii.

Horelo v školiacom centre

„Elektráreň je teraz v takom stave, že jeden blok bol odstavený pred útokom. Ten bol odstavený kvôli tomu, že išiel na výmenu paliva a do údržby. Tých ďalších päť je v takom stave, že štyri sú odstavené a sú dochladzované a jeden z tých reaktorov je trvalo prevádzkovaný na výkonovej úrovni zhruba na 60 percent,“ priblížila aktuálny stav, v ktorom sa elektráreň nachádza.


Zároveň dodala, že k požiaru došlo v rámci školiaceho centra, ktoré je ešte pred vstupom do jadrovej elektrárne. „Takže k požiaru na jadrovej elektrárni neprišlo,“ spresnila.

Radiácia je stále monitorovaná

Čo sa týka monitorovania radiácie, tá je naďalej sledovaná. Najlepšiu monitorovaciu sieť má na Slovensku Slovenský hydrometeorologický ústav a inštitúciou, ktorá zodpovedá za monitorovanie Slovenskej republiky je Úrad verejného zdravotníctva SR.


Situácia na Slovensku je podľa Žiakovej stabilná a nie je potrebné nič robiť. Preventívne užívanie jodidu draselného Žiaková neodporúča.

Ako sa správať v prípade ohrozenia?

Postup, ako sa správať v prípade ohrozenia, má Úrad civilnej ochrany. Žiaková spomenula, že Slovensko má vybudovaný systém.


„V prípade, že dôjde k radiačnej udalosti, je to pod hlavičkou všeobecné ohrozenie, zaznie siréna, ktorá trvá dve minúty trvalým tónom a v tom prípade je potrebné začať konať, je potrebné sa ukryť. Najlepšie v kryte, ale keď sa nedá, je dobré ukrytie aj v pivnici, ktorá nemá okná, prípadne v nadzemných priestoroch, ale tak, že je potrebné všetko čo sa dá utesniť a prelepiť lepiacou páskou. Následne je možná evakuácia obyvateľov, prípadne stačí dlhšie ukrytie. Koniec udalosti je ohlásené opäť sirénou a to prostredníctvom kolísavého tónu,“ uzavrela.


Najčítanejšia najnovšia správa

USA sú za vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, boj v jej blízkosti je nebezpečný

usa su za vytvorenie demilitarizovanej zony okolo zaporozskej jadrovej elektrarne boj v jej blizkosti je nebezpecny

Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

„Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný.

Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Ekvivalent ľudského štítu

Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Záporoží ako vojenskú základňu.

Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“.

„Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Rusko maximalizuje riziko jadrovej katastrofy v zariadení a generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že je „situáciou vážne znepokojený“.

Úroveň radiácie je v norme

Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.


Záporožská jadrová elektráreň je po ruskom ostreľovaní poškodená. Ovplyvnilo to aj úroveň radiácie?

Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna. Na webe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to uviedol jej šéf Rafael Mariano Grossi.


Nehrozí bezprostredné ohrozenie


Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.


„Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti MAAE zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Grossi.


Situácia v elektrárni je znepokojujúca

MAAE poznamenala, že sobotňajšie ruské ostreľovanie poškodilo vonkajší systém napájania elektrárne, steny, strechu a okná v priestore skladu vyhoreného jadrového paliva a komunikačné káble, ktoré sú súčasťou systému kontroly radiácie.

Zranený bol aj ukrajinský bezpečnostný pracovník elektrárne. Viditeľné poškodenie kontajnerov s vyhoretým jadrovým palivom ani ochranného perimetra objektu však nenastalo.


Grossi zopakoval, že je vážne znepokojený situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni a dodal, že akékoľvek vojenské akcie, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť, musia byť zastavené.


Lídri skupiny G7 vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň. Ohrozuje to región


Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 odsúdila ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvala Moskvu, aby Ukrajine „okamžite odovzdala plnú kontrolu“ nad zariadením. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Ukrajinský personál prevádzkujúci elektráreň „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo tlaku. Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región“, uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení.


„Ruská federácia musí okamžite stiahnuť svoje jednotky z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a rešpektovať ukrajinské územie a suverenitu,“ dodala skupina G7.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie