• Dnes je: Streda 29. novembra 2023 meniny má Vratko

USA uzavreli dohodu s Južnou Kóreou pre odradenie severokórejskej hrozby

USA uzavreli dohodu s Južnou Kóreou pre odradenie severokórejskej hrozby

Spojené štáty už majú zmluvnú povinnosť brániť Južnú Kóreu a už skôr sa zaviazali, že v prípade potreby použijú jadrové zbrane.

27.4.2023 (SITA.sk) - Spojené štáty americké a Južná Kórea uzavreli novú dohodu s cieľom čeliť severokórejskej jadrovej hrozbe.

Jadrové plánovanie

Na základe dohody, ktorú predstavili prezidenti oboch krajín, Washington súhlasil s pravidelným umiestňovaním amerických ponoriek s jadrovými zbraňami v Južnej Kórei, čo urobí po prvý raz za 40 rokov, a vyšle tam aj ďalšie strategické aktíva, vrátane bombardérov schopných niesť jadrové zbrane.

Obe strany sa tiež dohodli na vytvorení konzultačnej skupiny, ktorá sa bude venovať otázkam jadrového plánovania. Južná Kórea zase súhlasila, že nebude vyvíjať vlastné jadrové zbrane. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Bezprecedentný záväzok USA

Washingtonská deklarácia podľa amerického prezidenta Joea Bidena posilní spoluprácu spojencov pri odrádzaní severokórejského útoku.

Juhokórejský prezident Jun Sok-jol, ktorý pricestoval do Washingtonu na štátnu návštevu, dohodu označil za bezprecedentný záväzok USA posilniť obranu, odradiť útoky a chrániť spojencov použitím jadrových zbraní.

V Južnej Kórei však začali rásť pochybnosti o tomto záväzku a objavili sa hlasy za to, aby krajina napredovala so svojím vlastným jadrovým programom.

Hrozby zo Severnej Kórey

V USA a Južnej Kórei čoraz viac rastú obavy z jadrovej hrozby zo Severnej Kórey. Pchjongjang vyvíja taktické jadrové zbrane, ktoré dokážu zasiahnuť Južnú Kóreu, a zdokonaľuje svoje zbrane s dlhým doletom, ktoré môžu zasiahnuť americkú pevninu.

Biden uviedol, že USA pokračujú v snahe dostať Severnú Kóreu k rokovaciemu stolu, ale tá početné žiadosti o rozhovory dosiaľ odmietla. USA chcú Pchjongjang presvedčiť, aby sa vzdal jadrových zbraní.


Severokórejský vodca Kim Čong-un však vlani vyhlásil, že jadrový status jeho krajiny je neodvolateľný. Niektorí odborníci tvrdia, že by bolo rozumnejšie so Severnou Kóreou diskutovať o kontrole zbraní skôr ako o denuklearizácii.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 29. november 2023

horoskopy na dnes stredu 29 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 29. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Čaká vás deň vhodný na nákupy. Máte šancu stretnúť priateľa, s ktorým môžete stráviť príjemné popoludnie. Pozor, zdravotne nie ste v najlepšej kondícii.

Býk 21.4. - 21.5.

Doterajšie úlohy sa vám zdajú priľahké? Práve rutina sa stane prekážkou v dosiahnutí určitého cieľa. Nejaký čas vám potrvá, kým nájdete originálny postup.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte výbornú náladu? Niektorým ľuďom sa to nebude páčiť, budú vás chcieť znechutiť. Riaďte sa vlastným rozumom. Dávajte si pozor na nočné zážitky.

Rak 22.6. - 22.7.

Už dnes úplne zabudnete na prácu a najbližším pripravíte atraktívny program. Počítajte s prejavmi vďačnosti. Milovaná osoba vás príjemne prekvapí.Všetky Horoskopy pre Stredu 29. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie