Keďže rastie cena peňazí na medzibankovom trhu, tento nárast sa podľa odborníka prejaví nielen pri hypotékach, ale aj pri ďalších úveroch.
Ako ďalej pre agentúru SITA povedal finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik, pri spotrebných úveroch priemerná úroková sadzba pre jesenné marketingové akcie klesla v októbri až k hranici siedmich percent, čo bol historicky najnižší úrok.
Aj po ukončení akcií zostali sadzby do konca roka stále nízke. Avšak už v januári výrazne poskočili až k hranici ôsmich percent.
Mierne tempo zvyšovania sadzieb
„Očakávam, že februárové čísla už ukážu prekročenie hranice ôsmich percent pri priemernej sadzbe nových spotrebných úverov. V ďalších mesiacoch pravdepodobne sadzby ďalej porastú, aj keď zatiaľ to vyzerá skôr na mierne tempo zvyšovania sadzieb,“ skonštatoval Búlik.
Ako povedal produktový manažér spotrebiteľských úverov mBank Petr Král, výška úrokových sadzieb pri osobných pôžičkách je závislá od viacerých faktorov, ktoré pravidelne monitorujú a vyhodnocujú. „Celkovo má cena peňazí rastúci trend,“ doplnil Král.
Úrokové sadzby sú stanovené individuálne
Tatra banka pri stanovení úrokovej sadzby zohľadňuje okrem vývoja úrokových sadzieb na trhu aj bonitu klienta. „Úrokové sadzby sú preto pre každý uver a klienta stanovené individuálne,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Tatra banky Simona Miklošovičová.
PR manažérka 365.bank Linda Valko Gáliková dodala, že úrokové sadzby na spotrebiteľských úverov sa upravovali začiatkom roka 2022 a do budúcna nevylučujú možné úpravy.
Konflikt na Ukrajine oživil trh s nájmami v Bratislave, bývanie hľadajú matky s deťmi či viacgeneračné rodiny
Vojenský konflikt na Ukrajine a s ním súvisiaca migrácia čiastočne ovplyvňuje aj trh s nájmami v Bratislave. Obchodná riaditeľka realitnej spoločnosti Lexxus Katarína Melník uvádza, že v rámci bratislavského realitného trhu neevidujú významné zmeny, čo sa týka predaja či kúpy nehnuteľností ruskými občanmi.
„Zaznamenali sme však zvýšený dopyt po nehnuteľnostiach určených na prenájom od ukrajinských obyvateľov, ktorí potrebujú urgentne vyriešiť svoju otázku bývania, ktorá sa im pod vplyvom súčasných okolností zmenila na území ich rodiska,“ uviedla Melník.
Ako dodala, ide o platiacich klientov, ktorí sú ochotní a schopní si svoje materiálne potreby zabezpečiť.
Uzatváranie ročných kontraktov
Výška mesačného nájmu, ktorý realizujú pri týchto občanoch je do 800 eur pri bytoch. „Sú však aj klienti, ktorí hľadajú vyššiu kvalitu bývania, kde sa nájom pohybuje od 1000 eur vyššie. Klientmi sú prevažne matky s deťmi alebo viacgeneračné rodiny,“ poznamenala Melník.
Ako dodala, v tejto súvislosti uzatvárajú ročné kontrakty, avšak majú aj klientov, ktorí ubytovávajú Ukrajincov krátkodobo na vlastné náklady.
„Rovnako aj naši kolegovia, či obchodní partneri patria medzi tých, ktorí podávajú pomocnú ruku, poskytujú ubytovanie, či pomáhajú zorientovať sa im v rámci organizácií, ktoré usmerňujú ľudí v danej situácii,“ doplnila s tým, že v súvislosti s aktuálnou situáciou evidujú výlučne záujem o prenájmy.
Dočasný výpadok stavebných materiálov
Risk manažér a odhadca cien nehnuteľností realitnej spoločnosti Lexxus Peter Ondrovič upozorňuje, že súčasná situácia môže v budúcnosti ovplyvniť rozsah a kvalitu ponuky na rezidenčnom trhu nehnuteľností na Slovensku.
„Stavebný trh na Slovensku bol doposiaľ zásobovaný aj mnohými materiálmi z Ukrajiny či Ruskej federácie. To môže mať za následok dočasný výpadok určitých druhov stavebných materiálov, a tak vplyv na rast ich ceny. V konečnom dôsledku aj spomalenie výstavby a čiastočný výpadok novej ponuky na rezidenčnom trhu,“ myslí si Ondrovič.
Obnova trhu nájmu
Výpadok stavebného materiálu je však podľa neho len jedným z faktorov, ktorý môže ovplyvniť vývoj cien. „V súčasnosti nám do významnej miery prichádzajú na trh aj atribúty, ako zmeny podmienok získania hypotekárnych úverov, či zmeny cien základných druhov komodít domácností, akými sú energie, či potraviny. Pri rozhodovaní o kúpe môže dnes zavážiť aj pocit bezpečia jednotlivca,“ zdôraznil Ondrovič.
Súčasná situácia podľa neho pomáha obnove trhu nájmu. „Rozvoj tejto časti trhu utrpel najmä pandémiou a následne prijímanými obmedzeniami. V súčasnosti zhoršujúca sa dostupnosť bývania, či už z dôvodu enormne vysokých predajných cien nehnuteľností, alebo zvyšovaním úrokových sadzieb, pomáhala zotavovaniu sa trhu s nehnuteľnosťami určenými na prenájom,“ uzavrel Ondrovič.
Invázia na Ukrajine už ukazuje svoje prvé negatívne dopady, analytik varuje pred výpadkami niektorých surovín z Ruska
Zvýšené ceny komodít budú tlačiť hodnotu importov nahor a exportnú výkonnosť budú brzdiť negatívne dopady ruskej invázie. Ako ďalej uviedol analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák, dá sa teda predpokladať, že saldo zahraničného obchodu bude v najbližšom čase skôr negatívne.
Modernizáciou sa podarí ceny stabilizovať
V januári bola obchodná bilancia podľa údajov Štatistického úradu SR záporná, deficit zahraničného obchodu dosiahol 400,5 miliónov eur.
V dlhšom horizonte však môžu niektoré firmy podľa Horňáka znížiť svoju závislosť na určitých typoch komodít, napríklad prostredníctvom modernizácie výroby, nákupom nových technológií, využitím alternatívnych zdrojov energie, čo im prinesie väčšiu stabilitu cien a dodávok.
„Invázia na Ukrajine už ukazuje svoje prvé negatívne dopady, najmä vo forme rastu cien komodít, ktoré sú významným vstupom pre priemyselné firmy. Sankcie uvalené na Ruskú federáciu budú obmedzovať obchodné toky a aj keď Rusko nepredstavuje významný exportný trh pre slovenské firmy, je zapojené do dodávateľských reťazcov, čo môže spôsobiť problémy s dodávkami niektorých vstupov,“ povedal Horňák.
Nedostatok surovín
Rusko je významné svojou produkciou a exportom kovov ako paládium, hliník či lítium, ale aj neónový plyn, ktorý je využívaný pri výrobe polovodičov.
Vysoká neistota a premenlivá situácia sťažuje podľa analytika ekonomické predikcie, ktoré môžu byť teraz revidované častejšie než zvyčajne.
Narušené dodávateľské vzťahy
Zužovanie ročného kumulovaného prebytku zahraničného obchodu najskôr bude podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka pokračovať aj v najbližších mesiacoch.
K zmierneniu prebytkov by mal naďalej prispievať podľa neho najmä zvýšený cenový tlak pri energetických dovozoch. Rizikom naďalej ostávajú i narušené dodávateľské vzťahy, ktoré by mohli narúšať produkciu i v tomto roku a v nepravidelných intervaloch stále narúšať vývozy.
„Spolu s uvoľnením úzkych hrdiel a stabilným reštartom produkcie by sa prebytky zahraničného obchodu mohli v druhej polovici tohto roka začať opäť mierne rozširovať. Kľúčovú rolu však zohrá ďalší vývoj konfliktu na Ukrajine a z toho plynúci tlak na ceny energií, či výpadky vývozov,“ dodal Koršňák.
Vojna na Ukrajine utlmí priemyselnú výrobu na Slovensku, analytička varuje pred materiálovou krízou
Očakáva sa, že v ďalších mesiacoch začne u nás postupne priemyselná výroba klesať, hoci od novembra začala produkcia v slovenskom priemysle opäť rásť.
Ako uviedla analytička 365.bank Jana Glasová, smerom nadol bude priemyselnú výrobu ťahať globálna materiálová kríza, ale aj vojnový konflikt na Ukrajine, ktorý vyvoláva obrovskú neistotu vo vývoji ekonomického prostredia.
Materiálová kríza
Surovinová kríza sa prejavuje nedostatkom rôznych materiálov a komponentov na trhu a ich výrazne rastúcimi cenami. Pre naše hospodárstvo je najciteľnejší nedostatok čipov, ktorý spôsobuje odstávky výroby v automobilovom aj elektrotechnickom priemysle.
Aktuálne sa však do centra pozornosti dostala podľa Glasovej vojna na Ukrajine, ktorá ovplyvňuje predovšetkým ceny energetických komodít.
Trhy sa obávajú prerušenia dodávok ruskej ropy a plynu, čo by zasiahlo hlavne európske ekonomiky, ktoré sú od ruského dovozu výrazne závislé. „Problémy by teda vznikli aj v európskom priemysle,“ skonštatovala Glasová.
Rast cien energií zbrzí výrobu
Okrem toho, priemysel je už teraz podľa nej negatívne zasiahnutý aj extrémne rastúcimi cenami energií, ktoré predražujú výrobu.
„Očakávame, že ceny energií budú v prípade pretrvávajúceho vojnového konfliktu naďalej rásť, čo bude brzdiť priemyselnú výrobu, hlavne v energeticky náročných odvetviach,“ dodala Glasová.
Exportéri z Ruska
Nálada v domácom priemysle sa v úvode roka podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka pomerne významne zhoršila, a to ako v hodnotení aktuálnej situácie, tak aj v zložke očakávaní. Ďalší šok pritom prináša podľa neho invázia Ruska na Ukrajinu, ktorú februárový sentiment ešte plne nezohľadňoval.
„Priame dopady vzhľadom na relatívne nízku váhu Ruska na slovenskom exporte budú limitované a budú koncentrované na niekoľko významnejších exportérov do Ruska, najmä v oblasti výroby kompresorov, či áut. Tri percentá slovenskej produkcie áut smerovalo do Ruska,“ hovorí Koršňák.
Na druhej strane, už v úvode konfliktu zvýraznila vojna na Ukrajine podľa analytika problémy s úzkymi hrdlami, tentoraz nie v podobe tradičných čipov, avšak pridala novú oblasť, a to káblové zväzky.
„Vzhľadom na nižšiu technologickú náročnosť, domácu tradíciu i alternatívne oblasti produkcie predpokladáme, že toto úzke hrdlo by sa mohlo behom niekoľkých týždňov podariť z veľkej časti uvoľniť a nemalo by spôsobovať dlhodobé a opakujúce sa odstávky produkcie v automobilovom priemysle ako v prípade chýbajúcich čipov,“ dodal Koršňák.
Aké budú ekonomické dopady invázie Ruska na Ukrajinu? Analytik odporúča sledovať niekoľko faktorov
Invázia Ruska na Ukrajinu prekvapila Európu, svet a aj trhy. Ako povedal analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák, investori spustili výpredaj svojich rizikových akciových titulov a začali nakupovať bezpečné aktíva, ako sú drahé kovy a dlhopisy.
„Veľký rast nestability priniesol vystrelenie cien komodít ako uhlie, pšenica, ale aj ropa, kde cena preskočila 100 dolárov za barel. Ruská federácia je významným dodávateľom energetických surovín pre EÚ, čo spôsobilo markantné zvýšenie cien plynu,“ povedal Horňák.
Pokles výnosov nemeckých a slovenských štátnych dlhopisov nebol podľa neho až tak veľký. Desaťročné nemecké výnosy klesli o 6 bázických bodov z 0,23 % na 0,17 %, slovenské výnosy klesli z 0,66 % na 0,49 %.
Z Ruska k nám prúdi ropa aj plyn
Aj keď z hľadiska medzinárodného obchodu nepredstavuje Ukrajina a Rusko významných obchodných partnerov pre Slovensko, keď podiel importov a exportov sa pohybuje v jednotkách percent, Ruská federácia však podľa Horňáka dodáva na Slovensko až dve tretiny ropy a ropných produktov a viac než 90 % plynu.
„Ďalší vývoj konfliktu ukáže, ako a do akej miery bude zasiahnutá vzájomná ekonomická spolupráca a výmena tovarov a teda do akej miery bude zasiahnuté hospodárstvo. Okrem toho sa niektoré slovenské podniky vo veľkej miere spoliehajú na dodávky surovín z východu, napríklad železnej rudy,“ hovorí analytik.
Vzhľadom na tento vývoj existuje podľa Horňáka niekoľko faktorov, ktoré je v súčasnosti potrebné sledovať. Cena energií ostane s najväčšou pravdepodobnosťou podľa neho zvýšená, čo sa bude prelievať aj do cien iných tovarov a služieb, čím by miera inflácie mohla dosahovať vyššie úrovne aj v ďalšom období.
Tlak na verejné financie vzrastie
V prípade narušenia dodávateľsko-odberateľských reťazcov a útlmu aktivity v dôsledku vysokých cien vstupov, materiálov, tovarov môže zároveň prísť pokles ekonomickej výkonnosti cez zníženie investícií a spotreby domácností. Do popredia sa podľa analytika dostáva hrozba kombinácie nižšieho ekonomického rastu a zvýšenej inflácie.
Samotné napätie a nestabilita budú podľa analytika negatívne vplývať na rozhodovanie ekonomických subjektov, vzrastie tlak na verejné financie, a to nielen prostredníctvom nákladov súvisiacich s konfliktom, ale aj potenciálna pomoc ekonomike pri zvládaní sťažených podmienok.
„Pravdepodobnosť skorého zvyšovania sadzieb ECB je o niečo nižšia. Cena peňazí dlhších splatností na trhu však zatiaľ veľmi neklesla, takže trh so sprísňovaním menovej politiky stále počíta,“ dodal Horňák.
Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené
Najčítanejšia najnovšia správa
Horoskopy na dnes Utorok 1. júl 2025

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.
Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.
Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?
Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.
Horoskopy pre Utorok 1. júl 2025
Baran 21.3. - 20.4.
Dnes by ste nemali zanedbávať svoje povinnosti v žiadnom smere. Isté osoby čakajú len na to, kedy urobíte závažnejšiu chybu, aby vás mohli dostať do úzkych. Nedajte im žiadnu šancu.
Býk 21.4. - 21.5.
Zbytočne sa zaoberáte vecami, ktoré patria minulosti a nedajú sa vrátiť späť. Malo by vás to poučiť, že je lepšie, keď dvakrát meriate a raz odstrihnete. Všetko má svoj zmysel.
Blíženci 22.5. - 21.6.
Vaša sústredenosť na prácu nebude až taká, ako ste si predstavovali. Planéty vám naznačujú problémy so zdravím. Vaše nápady dnes radšej nerealizujte.
Rak 22.6. - 22.7.
Povinnosti čo najskôr ukončite a ponáhľajte sa za priateľmi. Nenechajte sa však ničím vykoľajiť a nevybuchnite. Nezabudli ste na nejaký darček?
Všetky Horoskopy pre Utorok 1. júl 2025
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.
Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.
Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!
Prečo radi čítame a veríme horoskopom?
Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu
Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?
Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu