• Dnes je: Nedeľa 03. decembra 2023 meniny má Oldrich

Úrazovosť detí v letných mesiacoch stúpa, zranenia sa vyskytujú častejšie u chlapcov

Úrazovosť detí v letných mesiacoch stúpa, zranenia sa vyskytujú častejšie u chlapcov

Najväčšiu skupinu zásahov tvoria úrazy a pády. Deti sa zrania počas jazdy na bicykloch, kolobežkách, alebo sú v úlohe chodcov a majú nehodu s iným dopravným prostriedkom.

Počas leta záchranná zdravotná služba pomáha deťom tradične viac ako v iných mesiacoch v roku. Od júna do septembra ide denne v priemere o 87 výjazdov k detským pacientom s rôznymi zdravotnými ťažkosťami. Najčastejšie ide o úrazy. Úrazovosť detí počas letných prázdnin rastie, čo potvrdzujú aj dáta Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP).

Zranenia u detí

„Počas vlaňajšieho leta sa zranilo o 15 percent detí viac ako v mesiacoch marec a apríl 2022. Najčastejšie išlo o poranenia hlavy, lakťa a predlaktia, poranenia pleca a ramena, ako aj poranenia časti trupu,“ spresňuje manažérka oddelenia komunikácie VšZP Eva Peterová.

Zranení počas minuloročných letných mesiacov boli častejšie chlapci ako dievčatá. Kým počas júla až augusta minulého roka sa zranilo 6 109 dievčat, úraz malo až 9 255 chlapcov.


„Chlapci si najčastejšie zranili počas leta hlavu, zápästie a ruku. Aj u dievčat dominujú poranenia hlavy, na druhom mieste sú však úrazy členku a nohy,“ približuje Peterová. Dôvody nárastu zranení sú prozaické – v lete trávia deti viac času vonku, pri pohybových aktivitách, na dovolenkách a výletoch, riziko poranení sa tak zvyšuje.

Najčastejšia príčina zásahu sú pády

„Nejde však len o úrazy a pády, pre ktoré Operačné stredisko ZZS vysiela záchranárov na pomoc deťom. Časté sú aj akútne bolesti brucha, či problémy s dýchaním a kolapsy,“ spresňuje hovorkyňa Operačného strediska ZZS Alena Krčová. Priemerný vek detských pacientov bol pri primárnych zásahoch v letných mesiacoch 8,6 roka.


Najväčšiu skupinu zásahov tvoria úrazy a pády. Deti sa zrania počas jazdy na bicykloch, kolobežkách, alebo sú v úlohe chodcov a majú nehodu s iným dopravným prostriedkom.

Rizikom je prehriatie organizmu

„Evidujeme aj prípady topenia, či úrazy v domácom prostredí, rizikové sú najmä trampolíny. Väčšinou ide o zlomeniny a krvácajúce poranenia rôznej závažnosti,“ dopĺňa Krčová. U bábätiek sa zas záchranári najčastejšie stretávajú s prehriatím organizmu.


Príčinou býva nadmerný pobyt na priamom slnku na kúpaliskách či pri domácich bazénoch. Ojedinele ide aj o prípady, kedy sú deti ponechané v uzamknutom aute.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Zoroslav Kollár opätovne zdraví Sulíka, tentokrát hovorí o podivnom biznise s ropnými produktami (video)

zoroslav kollar opatovne zdravi sulika tentokrat hovori o podivnom biznise s ropnymi produktami video

3.12.2023 (SITA.sk) - Richard Sulík mal počas svojho ministrovania nastaviť biznis s ropou a ropnými produktmi tak, aby vyhovoval istým firmám. Ide o ropu a ropné produkty, ktoré má štát uskladnené pre prípad núdze.

Podivný biznis s ropnými produktami

Ako ďalej uviedol vo svojom najnovšom videu podnikateľ a právnik Zoroslav Kollár, celý biznis sa točí okolo spoločnosti Zväz pre skladovanie zásob, a.s., v ktorej má malý podiel aj bratislavská rafinéria Slovnaft, ktorá patrí medzi hlavných hráčov pri skladovaní núdzových zásob ropy a ropných produktov.

„Ekonomické výsledky tejto spoločnosti sú priam ohromujúce. Spoločnosť má iba jedného zamestnanca, obrat takmer 20 miliónov eur a zisk 3 milióny eur ročne. Firma snov. Takúto rentabilitu dosahujú iba drogoví díleri a obchodníci s bielym mäsom,“ podotkol Kollár. Podivný biznis sa má podľa Zoroslava Kollára točiť cez štátnu firmu Spoločnosť pre skladovanie, ktorá je jedna zo zakladateľov Agentúry pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov.

Čoskoro končiaca zmluva

„Zväz pre skladovanie zásob si prenajíma od Spoločnosti pre skladovanie jej 70 percent skladovacích kapacít dlhodobo. To znamená, že má absolútny a nerušený monopol. Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov sa tvári, že skladuje ropu a ropné produkty u skladovateľa, ktorý jej ponúka najlepšie podmienky. Nuž, ľahko sa vyhráva verejné obstarávanie, keď je niekto jediný na Slovensku. Dobre vymyslené,“ dodal Zoroslav Kollár, podľa ktorého štátu pre nastavenie takéhoto biznisu vzniká každoročne strata vo výške niekoľkých miliónov eur.

Richarda Sulíka po nástupe do funkcie ministra hospodárstva mali podľa Zoroslava Kollára spriaznení podnikatelia upozorniť, že zmluva medzi Zväzom pre skladovanie zásob a Agentúrou pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov končí v roku 2025.

Zmluva vďaka Sulíkovi

„Takže sa stalo niečo na Slovensku nevídané. Agentúra vyhlásila súťaž na skladovanie ropy a ropných produktov už v roku 2021 a verejné obstarávanie úspešne ukončila v roku 2022. To znamená, tri roky pred uplynutím doby, na ktorú mala zabezpečené skladovanie. Asi by sme ich mali za to pochváliť, ale nie je veľmi za čo. Spoločnosť Zväz pre skladovanie zásob má vďaka kooperácii so štátom monopol, takže verejné obstarávanie malo už vopred jasného víťaza. Vďaka Richardovi Sulíkovi má súkromná firma s jedným zamestnancom zabezpečenú zmluvu na ďalších 15 rokov,“ doplnil Zoroslav Kollár.

Za desať rokov má tak podľa neho Zväz pre skladovanie zásob zabezpečený príjem vo výške takmer 300 miliónov eur. Spoločnosť Zväz pre skladovanie má ešte podľa Zoroslava Kollára zarobiť ďalšie milióny pri výmene starých zásob ropy či ropných produktov.


Počasie