• Dnes je: Streda 07. júna 2023 meniny má Róbert

Univerzita Komenského sa umiestnila v TOP 500, získala najviac hodnotených predmetov v rebríčku QS WUR

Univerzita Komenského sa umiestnila v TOP 500, získala najviac hodnotených predmetov v rebríčku QS WUR

Hlavná budova Univerzity Komenského na Šafárikovom námestí v Bratislave.

Univerzita Komenského (UK) v Bratislave v rebríčku QS World University Rankings získala najviac hodnotených predmetov. UK bola hodnotená v štyroch predmetoch a vo všetkých sa umiestnila v TOP 500.

Na 151. až 160. mieste sa umiestnila v oblasti výskumu ropného inžinierstva, čo je najlepšie dosiahnuté umiestnenie. Umiestnila sa tiež v oblasti výskumu poľnohospodárstva a lesníctva, a to na 351. až 400. mieste.

Na priečkach 451. až 500. sa umiestnila v hodnotení medicíny, a tiež fyzike a astronómii. V celkovom rebríčku QS WUR figuruje UK na pozíciách 651. až 700. Nové hodnotenie by malo vyjsť v júni. Univerzita o tom informovala v tlačovej správe.

V rebríčku sú ešte dve univerzity

V rebríčku sú celkovo tri slovenské univerzity, okrem UK sa v ňom umiestnili aj Slovenská poľnohospodárska univerzita a Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre. Prvá menovaná sa umiestnila v predmete poľnohospodárstvo a lesníctvo, druhá zas získala hodnotenie vo filozofii.


„Hodnotenie zahŕňalo viac ako 15 700 akademických programov, ktoré QS identifikoval u 1 594 inštitúcií. Tie rozdelil na 54 oblastí, z ktorých novými sú dátová veda, dejiny umenia a marketing. Oblasti nepredstavujú v každom prípade študijné programy, ktoré sa na školách vyučujú,“ vysvetľuje univerzita.


To podľa nej vysvetľuje i výborné hodnotenie z oblastí ako ropné inžinierstvo či poľnohospodárstvo a lesníctvo, ktoré sa na nej síce nevyučujú, no viacerí vedci z fakúlt UK vedecky prispievajú do týchto oblastí.

Hodnotenie na základe piatich kritérií

„Ak sú tieto práce vysoko citované a pochádzajú z medzinárodných výskumov, získavajú lepšie hodnotenie,“ doplnila UK.

Vysoké školy sú v rebríčku QS WUR by Subject hodnotené na základe piatich kritérií. Ide o akademickú reputáciu, reputáciu medzi zamestnávateľmi, citácie Scopus na publikáciu, a tiež H-index vedcov a medzinárodnú výskumnú sieť. Kritériá majú pri hodnotení rozličnú váhu.


„Doteraz sa žiadnej slovenskej univerzite nepodarilo umiestniť aspoň v jednej z piatich hlavných oblastí. Univerzita Komenského však od roku 2015 získava hodnotenie minimálne v jednom predmete. V porovnaní s krajinami V4 Slovensko zaostáva v počte umiestnení napriek porovnateľným výsledkom,“ uviedla UK.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 7. jún 2023

horoskopy na dnes stredu 7 jun 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 7. jún 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Postavenie planét je pre vás nepriaznivé. Možné sú susedské nezhody, nepríjemnosti na cestách alebo straty, ktoré vám spôsobia vaši najbližší.

Býk 21.4. - 21.5.

Nevyhovárajte sa stále, že nemáte čas, pokiaľ ide o plnenie domácich povinností. Nečudo, keď vám dnes niekto vytkne váš nezáujem. Ukážte svoju dobrú vôľu a urobte, čo sa od vás žiada.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Využite pomerne priaznivé vplyvy na získanie ďalších dobrých kontaktov, ktoré vám prídu raz mimoriadne vhod. Konečne by ste mali prejaviť väčšiu odvahu na konkrétne činy.

Rak 22.6. - 22.7.

Dnes budete mať viackrát pravdu, ale nikto ju nebude chcieť uznať. Mali by ste si oddýchnuť, lebo inak vás ovládne rozčarovanie až beznádej.


Všetky Horoskopy pre Stredu 7. jún 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?


Počasie