• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

Únia navrhuje 20-tisíckrát prísnejší limit na toxický Bisfenol A, je prítomný v slovenských výrobkoch aj detskom oblečení

Únia navrhuje 20-tisíckrát prísnejší limit na toxický Bisfenol A, je prítomný v slovenských výrobkoch aj detskom oblečení

Chemikália je spájaná s rakovinou, neplodnosťou, cukrovkou či obezitou.

27.4.2023 (SITA.sk) -  Európska únia (EÚ) navrhuje 20-tisíckrát prísnejší limit na toxický Bisfenol A, nájdený aj v detskom oblečení na Slovensku. Táto chemikália je spájaná s rakovinou, neplodnosťou, cukrovkou či obezitou. Informoval o tom europoslanec a podpredseda Progresívneho Slovenska Martin Hojsík.

Potravinové konzervy a textilné výrobky

Sprísnenie prípustného denného príjmu (TDI) Bisfenolu A na základe odporúčaní vedcov a verejnej konzultácii navrhol Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA).

Bisfenol A je bežne prítomný vo výrobkoch na Slovensku, čo potvrdilo i testovanie, ktoré si dal Hojsík vypracovať. Jeho zistenia zaslala v tlačovej správe asistentka europoslanca Zuzana Prostredníková.

Bisfenol A je už dlhodobo pod odborným aj verejným drobnohľadom. V minulosti bol totiž nájdený napríklad v kojeneckých fľašiach, keďže sa tiež používa pri výrobe polykarbonátu. Nie je to však jeho jediné použitie.

Na Slovensku som kúpil 21 predovšetkým odevných výrobkov a poslal na testovanie do laboratória Institutu pro testování a certifikaci v Zlíne. Viac ako každý druhý výrobok obsahoval Bisfenol A vrátane textilných výrobkov pre deti,“ uviedol Hojsík s tým, že v testovacej vzorke boli dve potravinové konzervy a 19 textilných výrobkov.

Negatívne účinky Bisfenolu A na zdravie

V rámci textilu laboratóriá testovali 14 detských ponožiek, troje dámske pančuchové nohavice a pár dámskeho športového oblečenia. Z 19 textilných výrobkov až 12 obsahovalo látku Bisfenol A.

Vyberali sme oblečenie, ktoré sa bežne kupuje a je vystavené priamemu kontaktu s kožou. V praxi to znamená, že potenciálni používatelia týchto textílií mohli výhľadovo byť v bezprostrednom kontakte s touto škodlivou chemikáliou,“ skonštatoval europoslanec.

Nový limit

EFSA na základe nových vedeckých poznatkov o negatívnych účinkoch Bisfenolu A na ľudské zdravie a po odbornej a verejnej konzultácii navrhla Európskej komisii a členským štátom sprísnenie TDI na 0,2 nanogramu (0.2 miliardtiny gramu) na kilogram ľudskej váhy na deň. To je 20-tisíckrát prísnejší limit ako doteraz. O definitívnom prijatí nového limitu budú teraz rozhodovať členské štáty.

Očakávam, že slovenská vláda sprísnenie na európskej úrovni podporí. Ochrana zdravia nás všetkých, predovšetkým detí, musí byť jasným postojom,“ dodal Hojsík, ktorý taktiež uviedol, že aj v jeho tele našiel test Medzinárodnej endokrinologickej spoločnosti Bisfenol A.

Tento problém sa preto týka každého. Európsky parlament sa v súčasnosti zaoberá novelou legislatívy o označovaní chemikálií a poslanec Hojsík je spravodajcom frakcie Renew Europe.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 4. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 4 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Pokračujete vo včerajšom pracovnom nasadení? Ak áno, môžete dnes veľmi ľahko dosiahnuť úspech. V súkromí sa vám splní nejedno želanie.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak vám dnes ponúknu nové zamestnanie, berte ho so "všetkými desiatimi". Dnes je tá najvhodnejšia konštelácia k novým začiatkom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete mať možnosť získať nové kontakty. Bude dobré, keď si urobíte reklamu. Nemali by ste sedieť v kúte a čakať na to, kedy si vás niekto všimne.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak sa stretnete so silnejším protivníkom, nevzdávajte sa. Obhajujte vaše myšlienky za každú cenu. K partnerovi buďte opatrní, nežiarlite.Všetky Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie